Sport.pl

Siatkówka. Czy w mistrzostwach Europy nie powinno być niżej notowanych drużyn? Ich mecze mogą się podobać!

Mistrzostwa Europy powinny być świętem europejskiej siatkówki. Wiele dyskutowano o tym czy wszystkie zespoły w nich uczestniczące prezentują wystarczający poziom. W ostatnim dniu walki w grupie D mierzyły się Czechy i Czarnogóra - drużyny dalekie od reprezentacyjnej potęgi. I... momentami nie zagrały źle.

Przed meczem reprezentacja Czech z 5 punktami zajmowała 4. miejsce w grupie D. Czarnogóra (3 punkty) była o lokatę niżej. Oba teamy miały realną szansę na awans do 1/8 finału, więc można było oczekiwać, że na boisku zrobią wiele, by pokonać rywala.

Debiutująca na mistrzostwach Europy Czarnogóra w pierwszym secie nie grała źle - szczególnie w elemencie bloku i w obronie (14:11). Pokazywała, że ma siłę również w pipe:

Oba zespoły zagrały na 62 procentach dokładności ataku. Różnica między nimi poza nimi leżała głównie w przyjęciu (58 do 38 procent na rzecz Czarnogórców) i w tym, że Czarnogóra nie popełniła w tej partii ani jednego błędu. Czesi dla porównania zrobili ich 5 w samej zagrywce.

Drugi set był momentem zachwiania zawodników Czarnogóry - wszystko przez spadek przyjęcia do 18 procent. Czesi z kolei grali jak z nut - zdobyli 8 punktów samą zagrywką! Wygrali 25:14, by w trzecim rozdaniu przegrać 22:25. Spadła ich efektywność ataku (35 procent), a zespołu Czarnogóry nieznacznie wzrosła (z 43 do 48 procent). Oba zespoły dobrze blokowały (3 bloki Czarnogóry, 4 Czech).

Najbardziej wyrównanym setem była partia numer 4. Nic dziwnego - jej wygranie dałoby Czarnogórze awans do ćwierćfinału. To był bardzo dobry set - pełen gry na siatce i udanych ataków (76 procent skuteczności Czechów, 57 ich rywali). Mimo tego, że Czarnogóra nie przypominała drużyny z meczu z Polską i ostatecznie wygrała mecz 3:2, to pożegnała się z mistrzostwami Europy. W 1/8 finału turnieju z grupy D zagrają Czechy, Ukraina, Niemcy i Holandia.

Czarnogóra - Czechy 3:2 (25:23, 14:25, 25:22, 21:25, 15:13)

Więcej o:
Komentarze (17)
Siatkówka. Czy w mistrzostwach Europy nie powinno być niżej notowanych drużyn? Ich mecze mogą się podobać!
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 3 razy 3

  "Pokazywała, że ma siłę również w pipe"

  ...ale to każda ma. Przynajmniej do pewnego momentu

 • kerajek

  Oceniono 1 raz 1

  Kto mógł napisać coś tak MEGA GŁUPIEGO ? Bo mecz Czechów z Czarnogórą był emocjonujący to znaczy że poziom był też wysoki ? Przecież gdy obojętnie na jakich Mistrzostwach występować będzie dużo słabych drużyn lub zawodników to poziom takich Mistrzostw NIE może być wysoki. A najlepsze drużyny przestaną wtedy grać na wysokim poziomie czyli poziom gry spadnie.

 • 4mils

  Oceniono 1 raz 1

  Oba teamy miały realną szansę na awans do ćwierćfinału, więc można było oczekiwać, że na boisku zrobią wiele, by pokonać rywala. A 1/8?

 • arni73

  0

  Czy ja dobrze widzę??? W 1/8 finału turnieju z grupy D zagrają Czechy, Ukraina, Niemcy i Holandia.

 • sovereign

  0

  Faktem jest że żaden zespół nie odpuszcza i trzeba pokonać każdego przeciwnika bo za tytuł zdobyty rok temu nikt nie da awansu. Byłą za to dobra okazja do zabawy dla Polaków w Holandii.

 • kichchi

  0

  świeto siatkowki to bedzie na lokalną skale jak ograją ruskich w finale plus w zwycieżą w pucharze świata

 • thedymero

  0

  Oglądałem gdzieś od połowy 3 seta i set 4. Powiem tak - ten dziadek z ławki Czarnogóry to sabotażysta. Ten ich cały kapitan - Čacic bodajże był do zmiany już w secie 3, a on go trzymał na siłę. Gość psuł absolutnie wszystko co mógł i do tego popełniał błędy w przyjęciu. Czarnogóra miała realną szansę na awans, bo prowadziła w 4 partii, a Czesi byli już ugotowani, jednak sabotaż okazał się udany i drużyna z Bałkanów wraca do domu dzięki dziadkowi. Po meczu z Polską pisałem, że udział takich ekip jak Czarnogóra w ME jest bezsensowne, ale przyznam, że zagrali całkiem nieźle. Nie był to na pewno mecz na słabym poziomie.

 • gokle

  Oceniono 6 razy -6

  Siatkówka to taki egzotyczny sport, bardzo mało znany na świecie, podobnie jak polo. Ale to dobrze, że w czymś jesteśmy dobrzy. W innych dziedzinach raczej nie mamy się czym pochwalić, bo nikomu nie zależy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX