Sport.pl

Siatkówka. Tokio 2020. FIVB ujawniła zasady kwalifikacji olimpijskich w siatkówce

Międzynarodowa federacja siatkówki opublikowała zasady kwalifikacji olimpijskich. Możliwości wywalczenia udziału w IO nie będzie dawać już Puchar Świata, zamiast tego FIVB zorganizuje kilka turniejów kontynentalnych i interkontynentalnych. Udziału w igrzyskach w Tokio pewna nie jest nawet reprezentacja Polski, która niedawno obroniła tytuł mistrza świata.

Po opublikowaniu zasad kwalifikacji, dużo głosów krytyki - podobnie jak przed ostatnimi igrzyskami - wzbudził przepis mówiący o tym, że zwycięzca ostatnich mistrzostw świata nie ma zapewnionego udziału w IO, i również musi brać udział w turniejach kwalifikacyjnych. Takim turniejem - kolejna kontrowersja - nie będzie jednak Puchar Świata, z którego wcześniej do igrzysk awansowały dwa zespoły.

>> Nowy sezon siatkarskiej PlusLigi. Polska, czyli volleyland

Kiedy Polacy powalczą o awans?

Reprezentanci Polski okazje do wywalczenia awansu na IO będą mieli dwie. Najpierw wezmą bowiem udział w turnieju interkontynentalnym, w którym wystartują 24 najlepsze zespoły międzynarodowego rankingu, który zostanie opublikowany w styczniu przyszłego roku (już teraz wiadomo, że Polska znajdzie się w jego czołówce, ale - mimo obrony mistrzostwa świata - niekoniecznie na pierwszym miejscu).

Jeżeli siatkarzom Vitala Heynena nie powiedzie się w turnieju, w którym zagrają reprezentacje z całego świata, będą oni mieli jeszcze jedną szansę. Biało-czerwoni zagrają bowiem w turnieju kontynentalnym, w którym zabraknie już zwycięzców rozgrywek interkontynentalnych.

>> Michał Kubiak komentuje słowa ojca: "Każdy ojciec obawia się o zdrowie swoich dzieci"

Międzynarodowa federacja siatkówki nie podała jeszcze dokładnych dat rozegrania dwóch wspomnianych turniejów.

Więcej o:
Komentarze (55)
FIVB ujawniła zasady kwalifikacji olimpijskich w siatkówce
Zaloguj się
 • boliver

  Oceniono 15 razy 13

  Najlepiej poprosic wlochow aby zrobili losowanie,,

  Ich machlojki sa bardzo skuteczne dla nas,,

 • polak_maly_111

  Oceniono 17 razy 13

  Nie wiem kto to ustala ale konkretny imbecyl jakiś... Mistrz świata oraz Mistrzowie swoich kontynentów powinni odrazu mieć zapewniony awans.

 • fantomas200

  Oceniono 4 razy 4

  Z czego bierze się to ciągłe chachmencenie w przepisach?Ta organizacja siatkówki to jakieś robacze towarzystwo.

 • radek_sziwa

  Oceniono 6 razy 2

  To jest za każdym razem jakiś żart. 12 drużyn? Na IO? Kuźwa dlaczego nie może być tych druzyn ze 24? Dwóch czy trzech hal do siatki nie ma w całym Tokio? IO trwają 3 tygodnie, jest w pyte czasu na tyle meczy.

 • andrzejlang

  Oceniono 1 raz 1

  To proste - jeśli interkontynentalny turniej wygra drużyna A to awansuje drużyna B z trzeciego miejsca pod warunkiem, że w rankingu FIVB drużyna C będzie wyżej niż drużyna A, a drużyna D wystąpi w turnieju kontynentalnym rozegranym w terminie ustalonym przez drużynę A.

 • janusz_z_rabki

  Oceniono 3 razy 1

  Zapomnieliście napisać, po ile drużyn awansuje z turnieju interkontynentalnego i kontynentalnego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX