Siatkówka. Skandal dopingowy we Włoszech. Były gracz Jastrzębskiego Węgla zawieszony

Matteo Martino podczas meczu Jastrzębskiego Węgla ze Skrą Bełchatów (3:1)

Matteo Martino podczas meczu Jastrzębskiego Węgla ze Skrą Bełchatów (3:1) (Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta)

Były gracz Jastrzębskiego Węgla, Matteo Martino, został zawieszony za branie dopingu. U siatkarza wykryto trzy niedozwolone substancje.

Krajowy Sąd Antydopingowy we Włoszech przyjął zaproponowany przez Krajowy Urząd Antydopingowy wniosek o tymczasowe zawieszenie siatkarza Matteo Martino. Były zawodnik m.in. Jastrzębskiego Węgla został zbadany na okoliczność obecności niedozwolonych substancji w organizmie podczas turnieju siatkówki plażowej, który rozgrywany był w Mediolanie (8 lipca 2018 roku).

U Włocha wykryto trzy zabronione specyfiki - Epitrenbolon, Norandrosterone i Noretiocolanolone, których zadaniem było wywołanie wzrostu testosteronu.

W siatkówce halowej Martino gra na pozycji przyjmującego. Występował w znanych klubach – m.in. Casie Modena, Cucine Lube Banca czy Jastrzębskim Węglu. W karierze sięgał po wiele tytułów – dwa razy zdobył Puchar Włoch, trzy razy brązowy medal Serie A, Superpuchar Włoch, Puchar Challenge, czy też stanął na ostatnim stopniu podium mistrzostw Polski 2013. Ostatni sezon spędził w Guangdong Shenzhen Volleyball.

Włoska dopingowa epidemia?

W ostatnim czasie nie jest to jedyny przypadek złapania włoskiego siatkarza na przyjmowaniu niedozwolonych substancji. Miesiąc temu „wpadł” Jiri Kovar, 29-letni przyjmujący. Kontrola została wykonana tuż przed piątym spotkaniem finałowym ligi włoskiej pomiędzy Cucine Lube Civitanova, a Sir Safety Conad Perugia. Badanie wykazało, że zawodnik był na dopingu - w jego organizmie wykryto obecność THC, która obecna jest m.in. w konopiach indyjskich.

• Trener Vital Heynen po meczu finałowym Mistrzostw Świata w siatkówce: Polska  - Brazylia. Siatkówka. MŚ 2022 w Rosji!
  • Wilfredo Leon jest "zbawieniem" polskiej kadry?