Siatkówka. Siatkarska Liga Narodów stała się faktem! Rewolucyjne zmiany w rozgrywkach już od przyszłego roku

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) zaprezentowała Siatkarską Ligę Narodów, której rozgrywki zostaną zainaugurowane w 2018 roku.

Siatkarska Liga Narodów to wspólny projekt FIVB, IMG i 21 federacji. Zarówno w lidze mężczyzn, jak i kobiet 12 zespołów stałych i 4 zespoły pretendujące będą walczyły ze sobą o tytuł mistrzowski, a mecze będą rozgrywane w formacie każdy z każdym. W sumie w czasie sezonu rozegranych zostanie 130 spotkań, a każdy team zagra ich minimum 15. Kraje stałe gościć będą przynajmniej jedną grupę zestawienia.

Po raz pierwszy FIVB we współpracy z IMG przejmie pełną kontrolę nad produkcją treści. FIVB zapewni również interakcje wewnątrz obiektów poprzez wdrożenie nowej koncepcji aktywnego zaangażowania, w której kibice są włączeni w każdą wymianę.

Przemawiając podczas 70. rocznicy FIVB, świętowanej w Paryżu, gdzie ogłoszono Siatkarską Ligę Narodów, Prezydent FIVB Dr Ary Graça przyznał, że wprowadzone zmiany są rewolucyjne.

– To zwrotny moment w przyszłości naszego sportu. Siatkarska Liga Narodów to najważniejsze zawody w historii FIVB, które zrewolucjonizują sposób, w jaki siatkówka jest prezentowana, czyniąc ją bardziej fanocentryczną – umieszczającą naszych fanów - zarówno tych w hali, jak i przed telewizorami – w sercu każdej akcji. FIVB cieszyło się wielkimi sukcesami w ciągu ostatnich 70 lat; siatkówka stała się jednym z najbardziej popularnych i powszechnie uprawianych sportów na świecie. Ale zawsze musimy patrzeć przed siebie, aby znajdować sposób, w jaki można dalej ewoluować i unowocześniać nasz sport, jako że dążymy do tego by stać się sportem rodzinnym numer jeden na świecie. Siatkarska Liga Narodów pomoże nam zrealizować naszą wizję i wyznaczyć standardy doświadczeń sportowców i widzów – prezydent FIVB.

W rozgrywkach mężczyzn Brazylia, Włochy, Stany Zjednoczone, Chiny, Serbia, Francja, Argentyna, Iran, Polska, Niemcy, Japonia oraz Rosja będą zespołami stałymi, a Australia, Korea Południowa, Kanada i Bułgaria czterema wybranymi drużynami pretendującymi.

W turnieju kobiet Brazylia, Włochy, Stany Zjednoczone, Chiny, Serbia, Holandia, Tajlandia, Turcja, Korea Południowa, Niemcy, Japonia i Rosja są reprezentacjami stałymi, a Argentyna, Dominikana, Polska i Belgia drużynami pretendującymi.

Celem Siatkarskiej Ligi Narodów jest podniesienie poziomu sportowych akcji dla fanów i zapewnienie światowej klasy platformy do rywalizacji i rozwoju dla zawodników. W założeniach stworzenie rozgrywek o tej samej nazwie dla mężczyzn i kobiet promuje równouprawnienie w siatkówce, a jednocześnie czyni rozgrywki łatwiejszymi i bardziej zachęcającymi do śledzenia.

Oprócz Siatkarskiej Ligi Narodów będzie również drugorzędna Liga Pretendentów [Challenger League] umożliwiając awanse i spadki.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.