Siatkówka. Złote Polki w czołówce statystyk World Grand Prix

Złoty medal polskiej reprezentacji kobiet w finale II dywizji World Grand Prix jest pierwszym od srebra Igrzysk Europejskich w 2015 roku. Podczas turnieju biało-czerwone wypadły dobrze nie tylko pod względem drużynowym, ale również indywidualnym.

W niedzielę po trzysetowym spotkaniu z Koreankami polskie siatkarki sięgnęły po złoty medal World Grand Prix II dywizji. Choć biało-czerwone nie rywalizowały w najwyższej klasie imprezy, to sukces ten oznacza, że strategia budowania drużyny, którą zaproponował Jacek Nawrocki, powoli przynosi pierwsze pozytywne efekty. Wynik ten osłodził drugi z rzędu brak awansu na zbliżające się mistrzostwa świata i dał polskiej siatkówce żeńskiej pierwszy medal od czasu Igrzysk Europejskich w 2015 roku.

Zawodniczki trenera Nawrockiego spisały się dobrze nie tylko grupowo, ale i indywidualnie, znajdując się w czołówce statystyk na poszczególnych pozycjach.

Polki w czołówce zawodniczek ofensywnych

Wśród najczęściej punktujących zawodniczek World Grand Prix II dywizji na 3. miejscu znalazła się Agnieszka Kąkolewska. Ustąpiła ona jedynie Kim Yeon Koung oraz liderce, Louisie Lippmann. Polka w sumie zdobył 29 punktów (22 w ataku, 6 blokiem i 1 zagrywką). Kolejna biało-czerwona, Malwina Smarzek, była 7. (24 punkty).

Młoda zawodniczka Chemika Police znalazła się na wysokim miejscu również w zestawieniu najlepszych atakujących. Będąc na 6. pozycji, statystycznie jej gra oscylowała w 33 procentach skuteczności.

Siła Polski leżała na siatce

Jeśli należałoby wskazać jeden element, w którym Polki zdecydowanie dominowały nad rywalkami, byłby to blok. W najlepszej siódemce zestawienia znalazły się aż cztery biało-czerwone. 2. miejsce zajęła Agnieszka Kąkolewska (6 bloków, 0.86 na set), a tuż za nią uplasowała się Zuzanna Efimienko (takie same statystyki). 6. pozycja należała z kolei do Bereniki Tomsi (4), a 7. do Malwiny Smarzek (3).

4. w rankingu najlepiej zagrywających była Efimienko.

Świetnie w statystykach odnalazła się również Joanna Wołosz. Na swojej pozycji polska zawodniczka zajęła 2. miejsce. W zestawieniu ustąpiła tylko Niemce – Denise Hanke.

Świetna pozycja polskich przyjmujących

Martyna Grajber oraz Agata Witkowska zajęły kolejno 1. i 2. miejsce w zestawieniu najlepszych przyjmujących World Grand Prix II dywizji. Polskie zawodniczki pokonały między innymi Lenkę Durr i Kim Yeon Koung.

Pierwsza z biało-czerwonych na swoim koncie miała 49 perfekcyjnych przyjęć, natomiast polska libero 28 i tylko jeden błąd.