Sport.pl

Trener Serbii chwali Polskę i grzmi: To głupota. Boję się poruszać ten temat

- Jeżeli to nie jest głupota, to naprawdę nie wiem, co mogłoby nią być - ocenił system kwalifikacji do Igrzysk w rozmowie z "WP Sportowymi Faktami", Zoran Terzić, trener Serbek. Ma pomysł, jak rozwiązać to w sprawiedliwy i prosty sposób.

Jego zespół wygrał w niedzielę z Polską 3:1 i jest pewny udziału w przyszłorocznych Igrzyskach. Gdyby jednak Serbkom poszło we Wrocławiu gorzej, to o awans musiałby walczyć z Turcją i Holandią w styczniowym turnieju kwalifikacyjnym dla Europy. To nie do końca uczciwe wobec krajów zrzeszonych w CEV. W wywiadzie dla „WP Sportowych Faktów” ocenił obowiązujący system kwalifikacji. - Trochę się boję poruszać ten temat, bo mógłbym powiedzieć trochę za dużo, a ostatnio zbyt często mówiłem o tym, co robi FIVB i nie miałem z tego powodu żadnych korzyści, wręcz przeciwnie. Czysto teoretycznie w igrzyskach przy obecnych zasadach może zagrać jeden zespół z Europy na dwunastu uczestników. Jeżeli to nie jest głupota, to naprawdę nie wiem, co mogłoby nią być. I naprawdę nie wiem, jak mam skomentować takie zasady, by komuś się nie narazić – powiedział.

Zoran Terzić powiedział co przesądziło o porażce Polek

Terzić powiedział też jak można wyłonić uczestników Igrzysk w o wiele prostszy sposób. - Ile drużyn z Europy może zagrać maksymalnie w igrzyskach, pięć? A zatem ustalamy, że pierwsza piątka mistrzostw Europy uzyskuje prawo gry w Tokio i kończymy dyskusję – zaproponował. – Ale tego typu rozwiązań oczywiście nie bierze się pod uwagę – dodał.

Chwalił też naszą reprezentację zaznaczając, że Polki robiły w niedzielę wszystko, żeby wydrzeć zwycięstwo jego zespołowi i korzystały ze wsparcia kibiców. W jego ocenie zabrakło im doświadczenia w kluczowym momencie czwartego seta, gdy brakowało zaledwie kilku punktów, żeby doprowadzić do tie-breaka.

W turnieju olimpijskim w Tokio weźmie udział 12 zespołów. Pewne awansu są Japonia (gospodarz), Chiny (mistrz olimpijski), Serbia, Brazylia, Włochy, USA, Rosja. Dołączą do nich triumfatorzy każdego z pięciu turniejów kontynentalnych: Europy, Afryki, Azji z Oceanią, Ameryki Południowej i Północnej. 

Więcej o:
Komentarze (15)
Trener Serbii chwali Polskę i grzmi: To głupota. Boję się poruszać ten temat
Zaloguj się
 • t0tylk0ja

  Oceniono 5 razy 5

  Polki mają młody skład. Jeśli będą się tak rozwijać to na olimpiadzie za 5 lat powalcza o medal. W między czasie przywiozą nam medal z Mistrzostw Europy.

 • spectator_zm

  Oceniono 4 razy 4

  Odnosząc się do słów trenera Terzicia, to nic odkrywczego nie powiedział. System kwalifikacji krytykowany jest od lat przez niemal wszystkie federacje z Europy, a FIVB ma to w dupie! Jest głucha i ślepa na takie argumenty! Liczy się tylko kasa (na takich turniejach sporo zarabia - stawka jak w finale MŚ). Dopóki się wspólnie poszczególne federacje nie dogadają i ostro nie zaprotestują, grożąc bojkotem np., nic się nie zmieni...

 • spectator_zm

  Oceniono 3 razy 3

  Z Europy Serbia, Włochy i Rosja już mają awans, więc w styczniowym turnieju kontynentalnym nie wystąpią. Z tych silnych pozostały jeszcze: Turcja, Holandia i Azerbejdżan. Pozostałe, jak Belgia czy Bułgaria są absolutnie w naszym zasięgu. Holenderki już nie są takie mocne, ostatnio w LN zostały gładko przez nasz zespół pokonane. Gorzej jednak z Turcją, to silny doświadczony zespół z dobrym trenerem Guidettim i będzie ciężko z nimi wygrać. Bardzo ciężko.
  No i Azerbejdżan - nie grały w tegorocznej edycji LN, ale o mały włos nie wygrały z Brazylią w turnieju kwalifikacyjnym, więc na pewno są mocne.
  Jednak poza Turcją na chwilę obecną pozostałe zespoły są do ogrania, trzeba więc dobrze wypaść na ME, złapać kolejne doświadczenia i sprostać tej Turcji w styczniu. Ale to ciągle odległa droga...

 • europejczyk17

  Oceniono 2 razy 2

  Chinki wezmą udział w igrzyskach nie dlatego, że są "mistrzem olimpijskim" jak sugeruje artykuł, ale dlatego że wygrały turniej kwalifikacyjny odsyłając do europejskiego turnieju kontynentalnego Turcję. Miejmy nadzieję, że nie na nasze nieszczęście.

 • desperato

  Oceniono 1 raz 1

  jak "Nie idzie" paniom to idzie "Panom". Pamiętacie Złotka? Jak złotka coś zdobywały to panowie nie. I odwrotnie.

 • pawelekok

  Oceniono 3 razy 1

  No, mam nadzieję, że Heinen nie przedobrzył i maskuliny wygrają swoją kwalifikację. Inny wynik będzie potraktowany jak klęska.

 • sander7777

  Oceniono 2 razy 0

  To nie Serbki wygrały, to Polki przegrały.

 • tom-pek

  Oceniono 5 razy -3

  ZASADY BYŁY ZNANE PRZED ...JEŚLI TAK TO ZERO DYSKUSJI

 • pawelekok

  Oceniono 5 razy -5

  Zadecydował mecz z Tajkami. Chociaż teoretycznie nic to nie zmieniło, to dobitnie uświadomiło Polkom, że muszą z Serbkami wygrać, chociaż to i tak było wiadome od samego początku. Ale mecz z Tajkami wstrząsnął pewnością siebie naszych. Teoretycznie Serbia była do ogrania, ale już nie po tym meczu. Dlatego ostatniego meczu nie oglądałem bo nie lubię patrzeć jak leją naszych. Niestety miałem racje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX