Siatkówka. Będzie nowy system kwalifikacji do igrzysk olimpijskich. Polacy mog± zapewnić sobie awans już w pierwszym turnieju

15 wrze¶nia Międzynarodowa Federacja Siatkówki (FIVB) skierowała do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) projekt zasad kwalifikacji do turnieju olimpijskiego Tokio 2020.

MKOl czas na zaakceptowanie projektu ma do lutego przyszłego roku, ale już teraz wiadomo, jak najprawdopodobniej wygl±dać będ± kwalifikacje. Potwierdzone zostały informacje o tym, że Puchar ¦wiata tym razem nie będzie uznawany za turniej kwalifikacyjny, głównie ze względu na to, że zostanie przeprowadzony w Japonii. Za kwalifikacje nie będzie uznawana także Liga Narodów.

>> Giba pod wrażeniem gry Polaków. Heynen, Kurek i Kubiak chwaleni przez legendę brazylijskiej siatkówki

Trzy etapy, Polska awans może wywalczyć już w pierwszym

Według przesłanego do MKOl projektu, kwalifikacje będ± składać się z trzech etapów. W pierwszym zagra 12 zespołów: wybrany przez FIVB gospodarz, mistrz ¶wiata z 2018 roku (reprezentacja Polski), a także po dwie najlepsze drużyny ostatnich mistrzostw z każdego kontynentu.

Drugi etap kwalifikacji będzie się składał z trzech turniejów kwalifikacyjnych, w których udział wezm± po cztery drużyny (przydzielane na podstawie rankingu FIVB). O układzie grup w każdym turnieju zdecyduj± pozycje drużyn ze ¶wiatowego rankingu, z dnia 1 stycznia 2019 roku. Na razie przedstawiciele ¶wiatowej federacji nie poinformowali, jak dokładnie będ± wygl±dać turnieje.

>> Wiadomo, ile reprezentacja Polski otrzymała za triumf w mistrzostwach. Bardzo niska kwota

Jeżeli danej reprezentacji nie wyjd± dwa pierwsze podej¶cia, okazj± do wywalczenia prawa udziału w IO będzie trzeci etap, który stworz± kwalifikacyjne turnieje kontynentalne. Tutaj o zasadach kwalifikacji, wci±ż nieznanych, decydować będ± federacje kontynentalne.

>> Kapitan reprezentacji Brazylii, Bruno Rezende: Polska zasłużyła na zwycięstwo. Była lepsza, najlepsza

FIVB i MKOl wstrzymuj± się z podaniem dokładnych zasad, wstrzymuj± się również z terminami rozgrywek. Wci±ż nie wiadomo bowiem, jak będzie wygl±dał kalendarz olimpijski. Ta kwestia może się wyja¶nić dopiero w lutym przyszłego roku.

Nie chodziłe¶ do szkoły w PRL-u? To nie masz szans rozwi±zać tego quizu
1/15Czym były ''pepegi''?
Zobacz także
Komentarze (24)
Będzie nowy system kwalifikacji do igrzysk olimpijskich. Polacy mog± zapewnić sobie awans już w pierwszym turnieju
Zaloguj się
 • dreadfulsam

  Oceniono 18 razy 16

  Jeszcze w 2006 r. Mistrz ¦wiata z automatu dostawał kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie. Ale FIVB musi oczywi¶cie wszystko zamulić i skomplikować, żeby maksymalnie ułatwić wyjazd na IO tym, którzy nie zasługuj± na to sportowo, ale s± w stanie sypn±ć odpowiedni± kas± do kieszeni federacji.

 • scierplaminoga

  Oceniono 12 razy 12

  powinien jechać mistrz ¶wiata, mistrzowie kontynentów i drużyny które wygraj± eliminacje z pozostałych. A nie jakie¶ bzdety

 • karolhenryk

  Oceniono 11 razy 11

  Dużo testu z którego nic nie wynika.

  Podstawowe pytanie:
  ILE drużyn kwalifikuje się z tego turnieju?

 • badziewiak66

  Oceniono 8 razy 6

  Tak, bardziej szalonej federacji niż FIVB nie ma w ¶wiecie sportu. Karkołomny system rozgrywek M¦, niebywale pokręcone przepisy gry, jeszcze bardziej pokręcony system eliminacji do IO. Co do tego nie ma w±tpliwo¶ci, że siatkówka urzędasem stoi, który kocha sterować siatkówk± zza biurka. PZPN to przy FIVB mały chłopiec.

 • southtown

  Oceniono 22 razy 4

  Dzien Dobry. Jestem profesorem fizyki, mam iloraz inteligencji 164 i posiadam firmę zatrudniaj±ca ponad 340 osob na trzech kontynentach. Mówię plynnie w 4 językach, ale kwalifikacji do IO oraz systemu rozgrywek poszczególnych turniejów siatkówki nie rozumiem :(

 • honkers

  Oceniono 2 razy 2

  To jaka¶ paranoja i wymysły półgłówków mieni±cych się działaczami. Mistrz ¶wiata powinien do turnieju olimpijskiego awansować z marszu razem z mistrzami poszczególnych kontynentów a reszta niech walczy..

 • js08836

  Oceniono 5 razy 1

  Różnica między TVPiS a Polsatem była taka, że Polsat pokazywał wszystkie mecze M¦. Biedaki kurskiego, tylko mecze Polaków.

 • miromaz

  Oceniono 3 razy 1

  Porównuj±c tytuł do tre¶ci artykułu to poziom dziennikarstwa jest żenuj±cy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Na żywo

Najnowsze informacje