MŚ siatkówka 2018. Oni znowu to zrobili! 3:0 z Serbią i krok od awansu Polaków do półfinału!

Pierwszym rywalem Polski w trzeciej rundzie mistrzostw świata była Serbia. W poprzedniej fazie biało-czerwoni wygrali z nią 3:0. Tym razem również zakończyło się tym wynikiem, choć sety były bardziej wyrównane - 3:0 (28:26, 28:26, 25:22).

W środę Serbowie w swoim pierwszym meczu trzeciej rundy pokonali Włochów 3:0. To oznaczało, że w spotkaniu z Polakami wystarczyło im wygrać tylko set, by przypieczętować awans do półfinału mistrzostw świata. Przed biało-czerwonymi był z kolei jeszcze mecz z gospodarzami z Italii. Jeśli starcie serbsko-polskie zakończyłoby się wynikiem 3:1 dla zespołu Vitala Heynena, wtedy drużynie znad Wisły wystarczyłoby triumfować w jednym secie z Włochami, by zameldować się w półfinale. Nie potrzebowała ona jednak takich kalkulacji – wygrała 3:0.

Choć początkowo wynik spotkania oscylował w granicach remisu (7:8), to spotkanie nie rozpoczęło się dla Polaków najlepiej. Dwa błędy Jakuba Kochanowskiego w ataku i jego zepsuta zagrywka utrudniły biało-czerwonym grę. Co więcej, Marko Ivović dwukrotnie wykorzystał niedokładność polskiego przyjęcia, podczas gdy biało-czerwoni dodatkowo sami sobie szkodzili – jak w akcji, w której wnioskowali o piłkę niesioną rywali, a sami nie zauważyli, że atak jednego z nich wpada w dziewiątym metr. Jovović świetnie czytał polski blok, dając Aleksandarowi Atanasijevicowi okazje do wbijania siatkarskich „gwoździ” (24:23). Wkrótce jednak as Michała Kubiaka dał nadzieję na pozytywny dla Polaków finisz partii, którą taktycznym  atakiem skończył Szalpuk (28:26).

Do pierwszej przerwy technicznej liderem zespołu był Bartosz Kurek, który w poprzedniej partii skończył 6/8 ataków, a kolejną zaczął z bilansem 3/3. Jeden skuteczny zawodnik w ataku przy dwóch popsutych zagrywkach to było jednak za mało, by prowadzić z Serbami (5:8). Wynik udało się Polakom wyrównać na 13:13 – dzięki zagrywce Mateusza Bieńka, zdenerwowaniu rywali i ich błędom oraz blokowi Kubiaka. To właśnie kapitan biało-czerwonych i jego późniejsze dwa ataki dały zespołowi prowadzenie 16:14. Choć przeciwnicy wyrównali przy serwisie Urosa Kovacevica (17:17), to końcówka należała do biało-czerwonych. Brawurowy atak Szalpuka i świetne zagranie Kubiaka znów zamknęły partię przy 28:26 dla biało-czerwonych.

Fenomenalny początek trzeciego seta na swoim koncie miał Michał Kubiak – trzy razy zaatakował w brawurowy sposób, by następnie efektownie cieszyć się razem z kolegami ze zdobytych punktów (8:6). Serbowie starali się sprowokować Polaków, za co sędzia ukarał oba zespoły czerwonymi kartkami, jednak ta sytuacja tylko dodatkowo „nakręciła” biało-czerwonych (10:8), a ich rywali zanadto zdenerwowała (15:13). Choć później as Kovacevica i błąd w ataku Kubiaka doprowadziły do remisu (18:18), to po serii zepsutych zagrywek atak Kurka i jego as dały Polsce dwa punkty przewagi (22:20). Blok na Serbach i „gwóźdź” Bieńka dały biało-czerwonym zwycięstwo 3:0 (25:22).

Kolejny mecz Polaków w piątek o 21.15. Rywalem będą Włosi.

MŚ siatkówka 2018. Polska - Serbia 3:0. Trzy rzeczy po trzech setach: Kurek bije, Polska bez litości, półfinał już prawie nasz!