Mistrzostwa ¶wiata 2018. Polska - Kuba. Vital Heynen: Nie wiem, czy Bartosz Kurek jest w ¶wietnej formie

Polska wygrała pierwszy mecz na mistrzostwach ¶wiata. Pokonała Kubę 3:1. - Nie wiem, czy Bartosz Kurek jest w ¶wietnej formie. Patrzę na cał± drużynę, a je¶li chodzi o zespół, to atakował on dobrze - mówi po spotkaniu trener polskiej kadry, Vital Heynen.

53 procent efektywno¶ci przyjęcia i 54 procent w ataku, 14 bloków, 5 punktów z zagrywki – tak prezentował się bilans polskiej kadry w pierwszym meczu mistrzostw ¶wiata z Kub±. Siatkarze znad Wisły wygrali 3:1. Wiod±cymi postaciami po stronie biało-czerwonych byli Artur Szalpuk (19 punktów), Bartosz Kurek (17 punktów) oraz Michał Kubiak (15 punktów).

Kubańczycy zaskoczyli Polaków przede wszystkim zagrywk±, któr± wygrali trzeci set i sprawili sporo kłopotów w kolejnej partii. - Zaprzeczam, że nie mieli¶my wielu informacji na temat Kubańczyków. Mówiłem wcze¶niej, że to dobry zespół z bardzo interesuj±cymi graczami, w których widać potencjał. W trzecim secie byli w stanie zabić nas zagrywk±, zdobywaj±c bezpo¶rednio z niej kilka punktów. Dwie pierwsze partie zagrali¶my bardzo dobrze, a w trzeci± weszli¶my nieco gorzej – mówi po spotkaniu z Kub± trener Polaków, Vital Heynen. - Tuż przed starciem powiedziałem moim zawodnikom, że czeka na nich trudne spotkanie i na pewno zdarz± się wymagaj±ce sety. To się sprawdziło – dodaje selekcjoner.

Szczególnie mogła zaskoczyć postawa Bartosza Kurka. Był drugim najczę¶ciej punktuj±cym zawodnikiem po polskiej stronie. - Nie wiem, czy Bartosz Kurek jest w ¶wietnej formie. Patrzę na cał± drużynę, a je¶li chodzi o zespół, to atakował on dobrze. Nie powiem, czy to był drugi najlepszy mecz Kurka w tym sezonie, ale w mojej ocenie było to starcie na jego normalnym poziomie – ocenia Heynen.

Przed spotkaniem z Kub± doszło do zaskakuj±cej roszady. Damian Wojtaszek, libero, został przesunięty na przyjęcie. Pawłowi Zatorskiemu na pozycji partnerował natomiast Bartosz Kwolek. - Wojtaszek dostawał tylko okre¶lone piłki, lecz nie był w nich bardzo skuteczny – zaznacza trener biało-czerwonych. - Je¶li podejmuje się podobn± decyzję odno¶nie do roszady w składzie, to wiadomym jest, że każdy będzie zwracał uwagę wył±cznie na złe zagrania. Niepotrzebnie – kończy Belg.

W czwartek czeka Polaków spotkanie z Portoryko. Start meczu o 16.00 czasu polskiego.