Siatkówka. Błyszczeli na boiskach, a dziś... Nietypowe "życie po życiu" siatkarzy i siatkarek

Fachowiec od instalacji wykładzin, analityk, polityk, stylistka... Przez wiele lat cieszyli swoją grą kibiców, lecz po rozbracie z siatkówką ich życie znacznie się zmieniło. Czym zajmują się po karierze? Jedni zostają przy siatkówce w roli trenerów, jeszcze inni komentują boiskowe wyczyny swoich kolegów jako dziennikarze, a kolejni obejmują posady dyrektorów sportowych w klubach. Kariera sportowa siatkarzy toczy się różnie, ale niekiedy ich "życie po życiu" jest jeszcze bardziej zaskakujące!

Murphy Troy

W Polsce dał się poznać jako jedno z najciekawszych odkryć Andrei Anastasiego w ówczesnym Lotosie Treflu Gdańsk. Murphy Troy, bo o nim mowa, grał w zespole byłego selekcjonera reprezentacji biało-czerwonych przez 2 lata, zdobywając pod kierownictwem Włocha srebrny medal mistrzostw kraju, Puchar Polski oraz Superpuchar.

Urodzony w 1989 roku Amerykanin grał także w narodowej kadrze USA. Sięgał po medale między innymi Ligi Światowej czy mistrzostw Ameryki Północnej. Do jego największych osiągnięć należał  brązowy krążek z igrzysk olimpijskich w Rio. Mimo młodego wieku (28 lat) w 2017 roku postanowił zakończyć sportową karierę.

Zawodnik wrócił na stałe do USA, skupił się na życiu osobistym i na nowej pracy. A jego zawód może niektórych zdziwić - Murphy Troy zajmuje się obecnie analizą danych w firmie tworzącej oprogramowania. Jak widać po jego koncie na Instagramie, wiedzie spokojne życie u boku rodziny.

Alisa Manjonok

Była rosyjska siatkarka Alisa Manjonok zachwycała nie tylko na boisku, ale także poza nim. Młoda zawodniczka uznawana była za spory siatkarski talent, jednak szybko porzuciła sport. Choć grała w Primorje Władywostoku, to uznała, że wykorzysta swoją szansę i światowe parkiety zamieni na światowe wybiegi.

W 2013 roku wzięła udział w konkursie piękności, a następnie w wyborach Miss Rosji. Była siatkarka triumfowała w kilku plebiscytach dla modelek oraz wygrała rosyjską edycję programu "Top Model". Obecnie robi karierę głównie w fotomodelingu. Jej profil na Instagramie śledzi prawie 66 tysięcy obserwatorów.

Clayton Stanley

Zdobył mistrzostwo olimpijskie w 2008 roku, złoty, srebrny i brązowy medal Ligi Światowej, pierwsze miejsce mistrzostw NORCECA, a ponadto sporo trofeów klubowych. Siatkówka była pisana Claytonowi Stanleyowi - jego matka i dziadek reprezentowali w tym sporcie Kanadę, a ojciec USA.

Atakujący najpierw trafił do Panathinaikosu Ateny, by później przenieść się do klubu z Salonik. Spędził również cztery lata w Zenicie Kazań i dwa sezony w Uralu UFA. Po 2012 roku jego kariera nieco zwolniła. Teraz... montuje wykładziny podłogowe.

- Wstaję wcześnie rano, wykonuję kilka ćwiczeń i idę do pracy. Pomagam moim bliskim w prowadzeniu biznesu polegającego na instalowaniu wykładzin podłogowych - od dywanów po drewniane podłogi. Po pracy wracam do domu do żony i dwóch córek. Nic nadzwyczajnego. Mieszkamy nieopodal oceanu. Mamy wielkie szczęście, że żyjemy w takim miejscu - powiedział były zawodnik portalowi sport.business-gazeta.ru.

- Mieszkając w Seattle mój ojczym pracował w biznesie powiązanym z dywanami. Później przeniósł się na Hawaje i nadal zajmował się firmą. Ostatecznie zamienił czyszczenie podłóg na ich instalację. Razem z nami pracuje również moja siostra - dodał Stanley. - Nie było mnie w domu przez 17 lat - uznałem, że miło będzie w końcu pomóc mojej rodzinie. Jest to zdecydowanie lepsze niż pójście do firmy, w której nikogo nie znam - tłumaczł były reprezentant USA.

Natalia Bamber-Laskowska

Pochodząca z Sulechowa Natalia Bamber-Laskowska to przedstawicielka pokolenia "złotek" Andrzeja Niemczyka. Wielokrotna reprezentantka Polski na swoim kadrowym koncie miała złoty medal mistrzostw Europy z 2005 roku oraz brąz tej samej imprezy zdobyty cztery lata później.

Przez większość kariery związana była z BKS-em Bielsko-Biała, w którym grała w latach 2007-2012 oraz 2014-2016. Zdobywała medale mistrzostw Polski. Prywatnie - żona komentatora sportowego Jacka Laskowskiego.

Po 2016 roku próżno jej było szukać na siatkarskich parkietach i, zapewne, bliżej jej było do modowych wybiegów. Była kadrowiczka pracuje w tej chwili jako "personal shopper", czyli stylistka, doradzając klientom w kwestiach dress code'u i budowania wizerunku.

Giba

Mimo sukcesów kariera jednego z najbardziej znanych siatkarzy na świecie, który w dorobku ma trzy medale igrzysk olimpijskich (jeden złoty, dwa srebrne), 3 wygrane mistrzostwa świata, 2 zwycięstwa w Pucharze Świata i aż osiem triumfów w Lidze Światowej, czyli Giby, nie zawsze była usłana różami.

W 2002 roku w organizmie siatkarza wykryto marihuanę, która ówcześnie od dekady była wpisana na listę środków dopingujących. Brazylijska gwiazda była również podejrzana o sprzedanie meczu, a w swojej autobiografii opowiedziała o... wstydliwej kontuzji narządów intymnych.

Co robi po zakończeniu kariery? Między innymi został wybrany przewodniczącym Komisji Zawodników FIVB; udziela się również charytatywnie i promuje aktywność sportową jeżdżąc po  całym świecie.

To jednak nie koniec. Jak podała PAP, legendarny brazylijski siatkarz będzie promować polskie produkty z branży ekologicznego rolnictwa w Ameryce Południowej. Jego rola polegać będzie na propagowaniu produkcji zdrowej żywności przy maksymalnym ograniczeniu ingerencji chemicznej. Kontrakt z byłym siatkarzem został podpisany na dwa lata.

Siatkarki Muszynianki Siatkarki Muszynianki Fot. Micha3 Lepecki / Agencja Wyborcza.pl

Marta Solipiwko

Urodzona w 1981 roku polska siatkarka grała na pozycji atakującej i przyjmującej. Karierę rozpoczęła we wrocławskiej Gwardii, później zasilając szeregi SMS-u Sosnowiec i Skry Warszawa. 

W 2003 roku po raz pierwszy w karierze podpisała kontrakt za granicą i przeniosła się do austriackiego PSV Schwechat. Kolejny sezon spędziła w OMS Senica, a następnie grała w tureckim Vakifbank Stambuł. Do Polski wróciła w 2007 roku i znów trafiła do Wrocławia. Po roku karierę kontynuowała w Muszyniance Muszyna. Od sezonu 2010/2011 miała być zawodniczką beniaminka PlusLigi kobiet TPS Rumia, jednak odnowiona kontuzja kolana jej na to nie pozwoliła. Kontrakt rozwiązano.

Na swoim koncie ma brązowy medal mistrzostw Europy kadetek, mistrzostwo Austrii, dwa mistrzostwa Słowacji, wicemistrzostwo Turcji  i Polski, a także 4. miejsca w Pucharze CEV i Lidze Mistrzyń.

Od 2010 roku pracowała jako specjalista ds. obsługi klienta w szkole językowej, a następnie jej kierownik. Obecnie jest dyrektorem Empik School we Wrocławiu.

Paweł Papke

W kadrze zagrał 149 meczów, zdobył 3. miejsce w Final Four Ligi Mistrzów z Mostostalem Kędzierzyn-Koźle, a z samym klubem z Opolszczyzny zdobył pięć tytułów mistrzowskich, dwukrotnie wywalczył wicemistrzostwo kraju i trzykrotnie zdobył Puchar Polski. Paweł Papke był i jest ważną postacią dla polskiej siatkówki.

Kiedy po trzyletniej współpracy z Resovią (w latach 2007-2010) zakończył karierę, skupił się przede wszystkim na rodzinie i edukacji - swojej i innych. Założył szkółkę siatkarską i podjął studia magisterskie uzupełniające na kierunku pedagogika promocji zdrowia. Mimo że siatkówka wciąż była jego pasją (od 2015-2016 był nawet prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej), to wkroczył również na ścieżkę polityki.

W 2010 roku został wybrany radnym Olsztyna działając w Platformie Obywatelskiej, a rok później posłem z ramienia tej samej partii. W 2014 w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie uzyskał mandatu, lecz następnie ponownie został wybrany do Sejmu (2015).

Atakuje Sławomir Jungiewicz w meczu z Zaksą Atakuje Sławomir Jungiewicz w meczu z Zaksą PAWEŁ MAŁECKI

Sławomir Jungiewicz

Choć w tym sezonie można go zobaczyć na parkietach PlusLigi jako zawodnika mistrzów Polski - ZAKSY Kędzierzyn-Koźle - to w swojej przygodzie ze sportem miał przerwę, która miała być definitywnym zakończeniem siatkarskiej kariery.

Początkowo grał w Jadrze Radom (2006-2007), by następnie przenieść się do Farta Kielce (2007-2012). To właśnie za czasów gry w tym klubie, pod koniec sezonu 2011/2012, ogłosił, że nie ma zamiaru kontynuować przygody ze sportem. Przestał pojawiać się na treningach, na co klub zareagował rozwiązaniem kontraktu z atakującym. Jungiewicz znalazł pracę na budowie. Po roku wrócił jednak do uprawiania siatkówki i związał się na trzy kolejne lata z kielecką drużyną. Następnie grał w TV Bühl, by później przenieść się do ZAKSY.

Więcej o:
Copyright © Agora SA