Finał ME siatkarzy. Rosja wreszcie złota [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

• Koniec! Rosja po raz pierwszy w historii mistrzem Europy!

• 22:15. Zaytsev w końcu trafia. Poprzednie trzy próby zatrzymane.

• 21:14. Tutaj chyba nic już się nie może zmienić.

• 17:12. Savani przekracza linię przy serwisie. Znowu.

• 16:11. Rosjanie prowadzą pięcioma punktami na ostatniej przerwie technicznej w czwartym secie.

• 14:10. Dobra akcja Ilinykha. Dostał cofniętą piłkę, a przed nim wyrósł potrójny blok Włochów. Uderzył lekko i obił ręce rywali.

• 13:9. Muserski miał pustą siatkę, bo na wysokość, z której atakował, nie zdążył doskoczyć żaden z Włochów.

• 10:7. Dawno tego nie było, więc warto odnotować - Travica kiwa, celnie.

• 10:6. Rosjanie się rozpędzają. Pawłow z całej siły, celnie.

• 8:6. Vettori nie poradził sobie w ataku. Miał trudną sytuację, przestraszył się potrójnego bloku i wyrzucił piłkę daleko w aut. Włosi sprawdzają, czy aby nie po rękach, ale sędzia wskazuje, że punkt dla Rosjan.

• 4:4. Ależ błąd Włochów. Dobrze zagrali blokiem, zatrzymali Ilinykha, ale zamiast skoczyć jeszcze raz, czekali aż sędzia pokaże, że piłka dotknęła parkietu. Tylko, że nie dotknęła, a po chwili na pustej siatce poradził sobie Ilinykh.

• 2:2. Słaby mecz Savaniego, który nie radzi sobie na zagrywce.

• 1:0. Pierwsza akcja bardzo długa. Świetna gra Włochów w obronie, ale w ataku na podwójny blok Rosjan nadział się Birarelli.

• 22:25. Set dla Włochów! Rosja prowadzi w finale 2:1.

• 20:23. Rosjanie pogubili się w ataku, Siwożelez oddał piłkę za darmo. A Vettori jak zwykle skuteczny.

• 19:20. Vettori gra wielkie zawody, ale tak samo dobrze radzi sobie Muserski. Przed nami decydujące piłki seta.

• 17:19. Rosjanie nie potrafili skończyć, pomylił się Pawłow. Skończył za to Vettori.

• 15:16. Po chwili Vettori serwuje w aut, a Apalikow ''wbija gwoździa'' z krótkiej piłki. Ostatni punkt przed przerwą to potężny atak Savaniego, Rosjanie byli blisko, ale nie obronili.

• 13:14. Muserski bierze sprawę w swoje ręce. Serwuje 120 km/h. Włosi oczywiście nie zdążyli.

• 11:14. Spiridonow miał pustą siatkę, ale wyrzucił piłkę w aut.

• 11:12. Savani wrzucony w siatkę, próbował kiwać, ale to było zbyt czytelne. Po chwili Rosjanie bronią, mają kontrę i potężnie kończy Pawłow.

• 8:11. Muserski i Pawłow zatrzymani! Za to udało się Vettoriemu, który atakuje w ręce Rosjan, a piłka wędruje na aucie.

• 7:9. Siwożelez zatrzymany na prawym skrzydle przez Travicę.

• 7:8. Spiridonow myli się w zagrywce - nadepnął na linię. Włosi po raz pierwszy w meczu schodzą na przerwę techniczną prowadząc.

• 6:7. Włosi grają coraz śmielej. Atak z krótkiej kończy Beretta.

• 4:4. Muserski nie zawodzi. Kapitalny atak z krótkiej piłki. A później odrzucająca zagrywka, Włosi pogubieni, punkt Pawłowa.

• 3:2. Mecz się wyrównał. Ostatnia akcja trwała prawie minutę. Spiridonow ratował drużynę w obronie, a na skrzydle jakoś udało się Siwożelezowi przedrzeć przez włoski blok.

• Rozpoczął się trzeci set.

• 25:22. Drugi set dla Rosjan. Awaria światła ich nie zdekoncentrowała, ale Włosi grają dużo lepiej.

• 24:21. Muserski zatrzymuje rywala pojedynczym blokiem.

• 23:21. W końcu działa włoski blok! Ale to Rosjanie bliżej zwycięstwa w drugim secie.

• 22:20Gramy. Punkt dla Włochów, blok - aut. Po chwili myli się Savani. Przerwę bierze włoski trener.

• Światło znów zgasło! W momencie, kiedy serwował Spiridonow. Na tablicy wynik: 21:19 dla Rosjan. A tym razem z głośników leci: ''Always Look on the Bright Side of Life'' Monty Pythona.

• 20:19. Włosi nie dają za wygraną, a Pawłow dotyka siatki! I już tylko punkt przewagi Rosjan, chociaż w pewnym momencie prowadzili nawet sześcioma ''oczkami''.

• 20:17. Gramy. I od razu punkt dla Rosjan.

• A z głośników w Kopenhadze, jeszcze chyba bardziej niespodziewanie, leci: Ciemno już, zgasły wszystkie światła... To fragment piosenki ''Głucha Noc'' Pei.

• Mamy niespodziewaną przerwę. Zgasła część oświetlenia.

• 19:17. Vettori w końcu schodzi z zagrywki, bo Pawłowa nikt nie zatrzymał na siatce.

• 18:16. Najpierw myli się Pawłow, a później Vettori mocno zagrywa. I robi się ciekawie.

• 18:13. Muserski strzela serwisem jak z armaty, ponad 130 km/h. Włosi bezradni.

• 16:12. Dobra gra Włochów w obronie. Atak kończy Vettori. W końcu się udało skontrować Rosjan, ale wciąż to oni prowadzą grę.

• 16:10. Druga przerwa techniczna po autowym serwisie Włochów. Znów zdecydowana przewaga Rosjan. Jak tak dalej pójdzie, to za trzydzieści minut będzie po meczu.

• 15:9. Niezłe serwy Travicy, ale w końcu z lewego skrzydła huknął Siwożelez.

• 11:6. Vettori wrzucony w siatkę, ale wcześniej dotyka jej Spiridonow. Chociaż oczywiście zaprzecza.

• 10:3. Muserski nie do zatrzymania. Potężny atak ze środka.

• 8:3. Najładniejsza akcja finału. Świetnie w obronie radził sobie Rossini, ale znów Włosi nie mogli przebić się przez rosyjski blok. W końcu w siatkę wpada Zaytsev. A po chwili znów jeden z Włochów wpada w siatkę. To już trzeci raz w odstępie kilku minut.

• 6:3. Zamieszanie na siatce, ale niewyjaśnione w normalny sposób, bo wpadają w nią Włosi.

• 5:2. Vettori atakuje dwa razy i dwa razy jest blokowany przez Rosjan. Bardzo symboliczny obrazek.

• 4:2. Rossini szaleje w obroni, ale to wszystko na nic. Koledzy nie pomogli.

• 3:0. Apalikow serwuje, sędzia pokazuje aut. Rosjanie sprawdzają i jest punkt! As serwisowy. A po chwili następny.

• 3:2. Włosi w końcu lepiej bronią, a Rosjanom w kontrze brakuje koncentracji i celności.

• 25:20. Set dla Rosjan. Kiks Spiridonowa, źle przyjął piłkę. Po chwili Rosjanie nie kończą, ale źle atakuje Vettori.

• 24:18. Niewiele się zmieniło. Rosjanie dalej świetnie grają blokiem i atakują bez litości ze skrzydeł.

• 20:14. Każda seria się kiedyś kończy. Zaytsev nie trafia w boisko, później Włosi źle przyjmują, a Apalikow uderza w podwójny blok Włochów. Piłka ląduje daleko na aucie.

• 18:14. Przerwa dla Rosjan, bo na zagrywce szaleje Zaytsev. Jeszcze nie wszystko stracone?

• 18:10. Muserski serwuje w siatkę, ale po chwili szaleje już Spiridonow, który trafia po bloku.

• 16:9. Vettori minął podwójny blok. Ale trzeba zwrócić uwagę na zagrywkę Rosjan, która odrzuca Włochów co chwilę od siatki.

• 14:8. Apalikow chciał zaserwować technicznie, szukał linii. Przestrzelił. Po chwili Pawłow nie kończy na pojedynczym bloku, Włosi przebijają i myli się Siwożelez. O kilka metrów.

• 13:7. Włosi znów nie kończą, a Rosjanie są bezlitośni. Pawłow miał przed sobą potrójny blok, więc zamiast bić na siłę, uderzył lekko i obił ręce Włochów.

• 11:6. Włosi coraz bardziej odstają, a Muserski i Spiridonow szaleją w ataku. Trener Włochów prosi o przerwę, ale po niej na boisku zmienia się niewiele.

• 7:3. Włosi bojaźliwie, nie skaczą do bloku, słabo atakują. Spiridonow atakuje po bloku i czwarty punkt z rzędu dla Rosjan.

• 6:3. Zaytsev dobrze przyjął zagrywkę Muserskiego, ale później atakował bez przekonania. Nadział się na blok. Po chwili znów atakuje. W aut. Kiepski początek Zajcewa.

• 3:3. Najpierw świetna akcja Rosjan w obronie i punkt Aleksieja Spiridonowa, a później łatwy błąd w zagrywce.

• 2:2. Potężny atak Dmitrija Muserskiego ze środka. Nikt nie doskoczył.

• 0:1. Pierwsza akcja chaotyczna. Po dwa ataki z jednej i drugiej stronie. W końcu trafia Parodi.

• Siatkarze już na parkiecie, zaraz zaczynamy. Jednym z sędziów jest Polak, Piotr Dudek.

• Przed nami wielki finał rozgrywanych w Polsce i Danii siatkarskich mistrzostw Europy. My nie awansowaliśmy nawet do ćwierćfinału, ale teraz możemy podpatrywać, jak grają najlepsi, żeby ich zaskoczyć w przyszłorocznych mistrzostwach świata. A tymi najlepszymi, którzy zmierzą się dziś w Kopenhadze są reprezentacje Włoch i Rosji. To czwarty taki finał w historii turnieju. W dwóch ostatnich (2005 i 1999) lepsza była Italia. "Sborna" wygrała w 1991 roku, ale wówczas jeszcze pod szyldem ZSRR. Jak będzie tym razem? Start meczu o godzinie 18.00.