Finał MŚ siatkarek: Rosjanki obroniły tytuł z Brazylijkami

3 : 2
Komentarze
Od?wie?
77
Brazylijki pełne animuszu przystąpiły do spotkania i wygrały dosyć pewnie pierwszego seta prowadząc od pierwszych minut. Najlepiej prezentowały się w nim Natalia Pereira (18 pkt.) i Jaqueline Carvalho (16 pkt.), które rozbijały obronę uśpionych Rosjanek. W drugim secie na boisku królowała Gamowa, która łącznie w meczu zdobyła 35 punktów.

Trzeci i czwarty set to kalki z partii poprzednich - jedyna zmiana to, to że w barwach Brazylii niesamowicie grała Sheilla Castro - 26 punktów w spotkaniu. Tie-break zaczął się pomyślnie dla mistrzyń olimpijskich, ale po zmianie stron Rosjanki przejęły inicjatywę i nie dały już wyrwać sobie zwycięstwa.

Canarinhos, aby walczyć o złoto po bardzo zaciętym meczu pokonały w Tokio reprezentację gospodarzy 3:2, a ich dzisiejsze rywalki wygrały z Amerykanki 3:1. Tegoroczny finał jest powtórką sprzed czterech lat, kiedy na najwyższym stopniu podium stanęły reprezentantki Rosji.

Tak relacjonowaliśmy na żywo:

15:11 Koniec meczu. Rosjanki po raz drugi z rzędu zdobywają tytuł mistrzyń świata. Gamowa w ostatniej akcji zdobywa swój 35. punkt w meczu.

14:11 Rosja przed szansą powtórzyć wynik sprzed czterech lat, wreszcie Gamowa szczęśliwa i uśmiechnięta.

13:11 Sokołowa atakuje w boisko, utrzymuje się przewaga obrończyń tytułu.

11:10Ożywione, ale nie pewne swego twarze Brazylijek. tylko punkt przewagi Rosjanek.

11:9 Ogromne nerwy na boisku - uśmiechnięte Rosjanki i smutne Brazylijki, tylko Gamowa skoncentrowana i bez emocji.

9:8Gamowa obija blok i doprowadza do remisu. Myli się też Sheilla Castro i Brazylijki tracą prowadzenie.

7:8 Zmiana stron boiska przy stanie 8:7 dla Brazylii.

5:7 Koszeliewa atakuje w aut bez bloku.

5:5 Brazylijki wychodzą na prowadzenie, ale Rosjanki nie pozostają im dłużne.

4:4 Udany atak ze środka Perepełkinej i zablokowana Fabiana dają Rosji wyrównanie.

2:3 Drugi Punkt Sheilli Castro.

2:2 Potrójny blok nie jest przeszkoda dla Gamowej.

1:2 Problemy z przyjęciem, ale Gamowa nie zawodzi i nie daje szans rywalkom.

0:1 Pierwsza akcja ze środka i punkty Brazylijek.

Tie-break

25:14 Brazylijki odrobiły jeszcze cztery punkty, ale Gamowa w końcu kończy seta mocnym atakiem.

23:10 Obie reprezentacje już tylko dogrywają seta do końca i szykują się na decydującą odsłonę meczu i całych mistrzostw.

16:8 Brazylijkom brakuje udanych akcji - wszystkie ataki zatrzymują się na siatce, bloku lub rękach Rosjanek. Punkty Brazylijek to praktycznie tylko błędy ich rywalek - atak nie istnieje w tej fazie czwartego secie.

14:8 Zapowiada się pogrom Brazylijek. Natalia znów nie kończy ataku, ale w taśmę atakuje też Gamowa.

13:6 Natalia Pereira przebijała piłkę za darmo, ale trafiła w siatkę. Kolejną akcję tejże siatkarki zatrzymał z kolei blok Rosjanek.

9:6 Punkty Thaisy Menezes ze środka, piłkę złapała bardzo wysoko do tego zza pleców.

7:4 Cztery Rosjanki rzuciło się do piłki na trzecim metrze po ataku Fabiany, żadne jej jednak nie zdołała podbić.

4:2 Natalia Pereira atakuje po przekątnej, ale na aut.

1:0 Borodakowa zdobywa swój czwarty punkt w meczu.

Czwarty set

20:25 Gamowa broni pierwszą piłkę setową, ale Fabiana Claudino rozstrzyga trzeciego seta na korzyść mistrzyń olimpijskich.

19:24 Piłka setowa Brazylijek po ataku Sheilli.

18:23 Podwójne podbicie po stronie Rosjanek. Koreański arbiter przerywa akcję.

18:21 Rosjanki odrabiają straty, ale rozrzedzony blok nie zatrzymał brazylijskiej atakującej.

17:21 Gamowa zatrzymuje pojedynczym blokiem rozpędzoną Sheillę.

14:20 Sheilla Castro jest teraz najskuteczniejszą zawodniczką spotkania, ma na swoim koncie już 17 punktów i prowadzi Brazylijki do zwycięstwa w tym secie, które jest w zasięgu ręki.

13:18 Zablokowana Gonczarowa, która pojawiła się po raz pierwszy na boisku w II secie, ale punktu do tej pory nie zdobyła.

11:15 Sheilla Castro - po prostej i tuż przy linii. Chwilę później dołożyła też asa serwisowego.

9:13Gamowa motywuje koleżanki po udanym ataku. Kolejny punkt jednak dla rywalek.

6:11 Starcewa zmuszona kiwać z przechodzącej piłki - udanie.

6:10 Zablokowana Jekaterina Gamowa, ponad dwumetrowa atakująca Rosjanek zatrzymana przez podwójny blok wściekłych rywalek.

5:8 Carvalho atakuje w aut, ale sędzia dopatruje się dotknięcia bloku Brazylijek.

4:6 Perepełkina atakuje ze środka, ale już trzeci punkt z kolei zdobywa Fabiana Claudino.

4:2 Środkowa Fabiana Claudino zatrzymuje Rosjanki Blokiem.

2:2 Brazylijki zaczęły od prowadzenia 2:0, ale szybko oddały Rosjankom kolejne dwie akcje.

Trzeci set

25:17 Piłka setowa Rosjanek wykorzystana. Blok Canarinhos obity po raz kolejny.

22:16 Atak Gamowej i Perepełkinej znowu wyprowadzają Rosjanki na pewne prowadzenie.

20:16 Brazylijki mimo nienajlepszych nastrojów zdobyły cztery punkty z rzędu.

20:12 Fabiola de Souza kończy nieudanym plasem w aut długa wymianę.

17:11Koszelewa kiwa blok, a trener Brazylijek prosi o czas.

16:11 Blok niewysokiej Perepełkinej. Na druga przerwę techniczną w tym secie Rosjanki schodzą z pięciopunktowym prowadzeniem. W blokach 6-3 dla Rosjanek.

13:11 Seria trzech punktów z rzędu Brazylijek nie daje odskoczyć Rosjankom.

10:7 Czysta siatka na skrzydle i łatwe punty siatkarek z Ameryki Południowej.

9:6 Natalia Pereira również zaatakowała z drugiej linii, zatrzymana jednak blokiem.

7:5 Już ósmy punkt Sheilli Castro, tym razem z drugiej linii.

6:2 Nieporozumienie Natalii i Jaqueline w przyjęciu - kolejny as Rosjanek.

4:1 Dobry początek Rosjanek. Skończony atak, udany blok i as serwisowy Rosjanek.

Druga partia

21:25 Atak Gamowej, ale piłka zostaje podbita. Brazylijki rozgrywają fatalny atak i bardzo aktywna w tym secie Jaqueline zmuszona jest atakować palcami prawie na siatce. Blok Rosjanek był jednak słabo zorientowany i piłka ląduje na aucie po rękach obrończyń tytułu.

21:24 Mylą się Rosjanki w przyjęciu. Brazylia z piłką setową.

21:21 Jaqueline Carvalho atakuje w aut, chociaż jest przekonana, że trafiła w boisko.

20:21 Zapowiada się nerwowa końcówka seta. Rozgrywająca reprezentacji Rosji zdobywa punkt asem serwisowym.

19:21 Atak środkowej Brazylii na czystej siatce minimalnie w aut.

16:20 Jekaterina Gamowa sprawia wrażenie, że żaden atak nie sprawia jej trudu. Zero emocji Rosjanki, która widocznie nie jest tak często wykorzystywana, jak by tego chciała.

15:18 Jaqueline Carvalho kończy szkolną akcję aktualnych mistrzyń olimpijskich.

14:17 Obity blok Rosjanek i euforia ze zdobytego punktu po stronie Brazylijek.

13:16 Brazylijki nie pozwalają zbliżyć się rywalkom bliżej niż na dwa punkty, chociaż roztrwoniły już sporą przewagę.

10:13 Rywalki odrabiają straty błyskawicznie. Czas dla Brazylii.

9:13 Problemy z dobrym rozegraniem zaczynają mieć Brazylijki.

6:11 Najdłuższa wymiana w meczu, Brazylijki się broniły i oddały kilka piłek za darmo. Punkt dla Rosjanek - piłka trafiła na aut po ataku Jaqueline Carvalho.

4:11 Brazylijki atakują bardzo wysoko na siatce, w obronie podbijają prawie każdą piłkę, niektóre jednak nie do wybronienia.

3:8 Pierwsza przerwa techniczna dla Canarinhos. Dwie serię po 3 punkty bez odpowiedzi dały im prowadzenie 8:3.

2:6 Rosjanki wyglądają na bezradne. Po czasie dla aktualnych mistrzyń świata, zdobywają punkt blokiem na środku siatki.

1:5 Kolejny punkt Natalii Pereiry, ma ich już 4.

1:3 Wreszcie ruszyły Rosjanki, potężnie zaatakowała ich liderka Jekaterina Gamowa.

0:1 Pierwszy punkt finału dla Brazylijek, ustrzelona Gamowa.

Początek spotkania

Brązowy medal mistrzostw świata zdobyły Japonki, pokonując w Tokio w meczu o trzecie miejsce zespół USA 3:2 (18:25, 25:23, 21:25, 25:19, 15:8). Na podium gospodynie czekały od 1978 roku.

Brazylijki również nie przegrały w Japonii ani jednego spotkania, w półfinale z gospodyniami turnieju Japonkami przegrywały już 0:2, ale stać ich było na wygranie trzech kolejnych partii, co dało im awans do finału i szansę na rewanż z Rosjankami. Brazylijki to aktualne mistrzynie olimpijskie, ale złoty medal MŚ byłby dla nich pierwszy w historii, ich dorobek to dwa srebrne medale.

Rosjanki idą przez turniej jak burza. Przegrany drugi set z USA był dopiero czwartym w ponad dwutygodniowym turnieju. Na MŚ, które drugi raz rzędu odbywają się w Japonii, "Sborna" gra niemal bezbłędnie i jest na dobrej drodze do wywalczenia drugiego z rzędu i siódmego w historii (5 jako ZSRR) mistrzostwa świata.