Sport.pl

Siatkówka. Przedpełski: Wierzę w Anastasiego

- Jeśli ktoś sobie nie radzi, to wie, jakie są konsekwencje. Nie można położyć kilku imprez z rzędu - mówi prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosław Przedpełski o sytuacji Andrei Anastasiego. Trener polskich siatkarzy ogłosił kadrę na mistrzostwa Europy, które we wrześniu odbędą się w Polsce i w Danii. W drużynie nie ma kilku gwiazd, mimo to jej celem ma być walka o medal.
Anastasi powołał kadrę. Nie ma Ignaczaka »

Łukasz Jachimiak: Jest pan zadowolony ze składu kadry na mistrzostwa Europy?

Mirosław Przedpełski: To skład chyba w tej chwili możliwie najsilniejszy.

Mimo braku kilku zawodników, którzy w ostatnich latach prowadzili reprezentację do sukcesów?

- Brakuje Pawła Zagumnego, ale to dlatego, że oszczędzamy jego siły i chcemy poprosić, żeby może zagrał za rok, na mistrzostwach świata.

Zostawmy Zagumnego, bo sam przed sezonem mówił, że kadra raczej będzie musiała sobie radzić bez niego. Ale dlaczego w drużynie nie ma Krzysztofa Ignaczaka?

- To jest decyzja trenera, myśmy ją zaakceptowali. Wie pan, Krzysiu dużo już zrobił, jest troszeczkę wiekowo zaawansowany. Są młodzi zawodnicy. Tu nie ma chyba strasznego zaskoczenia.

Nie ma? Po słabych występach zespołu w Lidze Światowej działacze PZPS twierdzili przecież, że na mistrzostwa Europy Andrea Anastasi powinien powołać wszystkie gwiazdy. Teraz powiedział wam, że Ignaczak jest za stary?

- Nie, nie. To są może jakieś inne względy. Nie dyskutowałem o tym specjalnie z trenerem. Ma jakieś swoje powody. Krzysiu dużo grał, nie ma co szukać w tej sytuacji jakichś ukrytych spraw.

Z inicjatywy PZPS kilka dni temu Anastasi spotkał się z Mariuszem Wlazłym. Ale jego też w kadrze nie zobaczymy.

- Nie chcę tego komentować. Temat wracał już tyle razy, że teraz jest zamknięty. Nie mamy o czym rozmawiać.

Jaki cel stawia pan przed drużyną, która ostatnio zawodziła?

- Ostatnio? Nie można przesadzać. Na razie nie wyszła nam Liga Światowa, czyli jedna impreza.

Przed nią nie wyszła też ta zdecydowanie najważniejsza - igrzyska olimpijskie.

- No tak, tak. Cel nie może być inny niż medal. W dwóch ostatnich edycjach mistrzostw Europy zdobyliśmy medale [złoty w 2009 i brązowy w 2011 roku - red.], tak samo musi być i teraz. Szczególnie że pierwszą fazę będziemy grać w Polsce. Dlatego taki cel stawiamy drużynie. Taki cel stawiają nam też sponsorzy.

Wierzy pan w ten medal?

- Liczę na to, tak nastawiamy drużynę i trenera.

Trener wytłumaczył wam, co się stało, że w Lidze Światowej jego zespół prezentował się tak słabo? Przedstawił pomysł na poprawę sytuacji?

- Troszeczkę został utracony duch drużyny, duch walki. Uważam, że za dużo pojawiło się gwiazdorzenia, podejścia, że my jesteśmy najlepsi i wszyscy nas się powinni bać. W siatkówce jest bardzo wyrównany poziom, nie zawsze wytrenowanie techniczne i taktyczne dają zwycięstwo. Trzeba jeszcze odpowiedniej mentalności. Ducha walki nam ostatnio brakowało, zatraciliśmy go, teraz trener musi go odzyskać. Niektórzy zapomnieli, że drużyna musi być zjednoczona, trzeba więc im o tym przypomnieć.

Anastasi jest pod szczególną presją? Niektórzy działacze już mówią, że nie są zadowoleni z ostatnich wyników i z pracy trenera.

- Czy z pracy, to nie powiem. Z wyników na pewno nie jesteśmy zadowoleni. Ja nie jestem, trener chyba też nie. Ale to dobry fachowiec, wie, że w pewnym momencie musi sobie poradzić z drużyną. Bo jeśli ktoś sobie nie radzi, to wie, jakie są konsekwencje. Nie można położyć kilku imprez z rzędu. Ale w tej chwili nie ma o czym mówić. Nie chcę robić złej atmosfery, straszyć, że jak tu przegrasz, to na pewno "do widzenia". Wiem, że trener jest dobry, że potrafi poprowadzić drużynę, tylko musi znów znaleźć do niej klucz. Jego poprzednicy mieli ten sam problem - po dwóch dobrych sezonach w trzecim z drużyną działo się coś złego. Nie wiem, czy to jest problem trenera, czy problem zespołu. Ale dobry szkoleniowiec powinien sobie z tym poradzić i wierzę, że Anastasi sobie poradzi.

Na czym opiera pan tę wiarę?

- Myśmy dość długo na pewne tematy dyskutowali. Według mnie on już w tej chwili wie, na czym te problemy polegają.

Na czym?

- Kłopoty są z atmosferą, z mentalnością, z duchem drużyny. Tu potrzebne są pewne ruchy i trener o tym dobrze wie.

Mam rozumieć, że swoimi decyzjami personalnymi Anastasi zaczyna rozprawiać się z gwiazdorzeniem?

- Z tym gwiazdorzeniem to chyba za proste tłumaczenie. Ale w drużynie musi być chęć walki. Siatkówka w Polsce stoi na bardzo wysokim poziomie, a zawodnicy muszą zauważyć, że to nie wynika tylko z ich dobrej gry. To też zasługa kibiców, klimatu wokół dyscypliny. To trzeba rozumieć i nie można osiąść na laurach. Pasję znów trzeba wydobyć z zawodników. Ja wiem, że im było fajniej, kiedy zdobywali medale, pokazywali się nowemu trenerowi. Teraz nastąpiło pewne zużycie materiału i trzeba oszlifować nowe talenty. Dobry trener to potrafi.

Anastasi powołuje nowych zawodników, ale pograć im nie daje. W Lidze Światowej jego pewniacy zawodzili, a on i tak ich nie zmieniał. Wielu fachowców i kibiców irytowało się, że Włoch za mocno przywiązał się do nazwisk, wprost mówił o tym m.in. Wojciech Drzyzga.

- My tak samo o tym dyskutujemy. Na pewno będą zmiany, będzie trochę inne podejście trenera. Na pewno będzie wykorzystywał nowych zawodników w większym wymiarze, bo to też nasz cel na mistrzostwa świata. Na nie musimy mieć zmienników.

Zwykle jest pan optymistą, nawet niepoprawnym, a teraz nie zauważam u pana przekonania, że za chwilę polscy siatkarze osiągną sukces. Boi się pan nadchodzących mistrzostw?

- Dla mnie celem zasadniczym jest to, żebyśmy się znaleźli w czwórce, która zagra o medale. A co się wydarzy w Kopenhadze, to już będzie zależało od dyspozycji dnia. Ale na czwórkę powinno nas być stać.

Jeśli okaże się, że jednak nas nie stać, to związek zastąpi Anastasiego nowym trenerem?

- To nie jest automatyczna sprawa, ale na pewno będziemy się zastanawiać. Jednak osobiście wierzę w Anastasiego.

Więcej o:
Komentarze (21)
Siatkówka. Przedpełski: Wierzę w Anastasiego
Zaloguj się
 • spectator_zm

  Oceniono 69 razy 45

  Bez przesady z tym Ignaczakiem. Grał ostatnio fatalnie, Zatorski spisywał się zdecydowanie lepiej, więc zasłużenie wywalczył sobie miejsce w reprezentacji. Za zasługi nikt nie może być powoływany.
  Z tym brakiem dawania szans młodszym zarodnikom też bym nie przesadzał. Przecież wchodzili na zmiany i niczego nie wnosili. Grali tak samo fatalnie, jak ci bardziej doświadczeni.
  Problemem jest fakt, że od czasu, kiedy Kurek przebojem wdarł się do reprezentacji, nie objawił nam się żaden taki talent. Ba, nawet zbliżony do niego! Nikt z pozostałych perspektywicznych graczy nie zrobił postępów. Jarosz zatrzymał się w rozwoju, rozgrywający też nie robią postępów i ciągle musimy liczyć na Żygadłę, lub coraz bardziej sfatygowanego Zagumnego. Nie mamy nominalnego atakującego, Bartman jest niezwykle chimeryczny, ale przecież on nie jest klasycznym atakującym. Brakuje też lidera z prawdziwego zdarzenia. Gdy się patrzy na inne reprezentacje, które odnoszą sukcesy, to w ich składach są gwiazdy, na które wszyscy stawiają i gra podporządkowana jest pod nich. My nie mamy nikogo takiego, Kurek przeżywa słabszy okres i jeśli nie powróci szybko do odpowiedniej formy, to nie ma co liczyć na żaden medal ME. Inni bardziej doświadczeni, jak Winiarski, czy kapitan Możdżonek nie wykazują cech przywódczych. Trudno więc scementować zespół, gdy wszyscy są pod formą i niema nikomu pociągnąć gry.
  No ale zobaczymy, Anastasi to rzeczywiście dobry trener, ale czy na tyle dobry, by wyprowadzić z dołka naszą reprezentację, przekonamy się na ME...

 • waldek20

  Oceniono 20 razy 6

  Szczerze chciałbym aby ktoś tak ambitnie podszedł do piłki nożnej w naszym kraju jak do siatkówki się podchodzi lata mijają a stawianie na same orliki na pewno nie da rezultatów. Co do trenera to za dużo media próbują się czegoś doszukiwać, jeżeli jest problem to bardziej w głowie graczy a nie w trenerze co zresztą on sam pewnie dobrze wie. Jakiś taki siatkarski Dr. Żołądź od Małysza by się przydał i jakiś szlaban na seks na długi okres przed mistrzostwami aby odnowa witalna i regeneracja w pełni nastąpiła:P

  Kurek odkręci kurek na mistrzostwa, Możdżonek dorośnie do roli kapitana sam wzrost to za mało, Bartman przestanie się opierd*lać podobnie jak Nowakowski, Winiarski odwali rolę eksperta, Zagumny przyjedzie kibicować i radzić Żygadle, Ruciak naciągnie mocniej rękawki, Zatorski pogada z Iganaczakiem, Wrona wczuje się bardziej w swoją rolę, a Jarosz może w końcu zagra na pełnej mocy i może w końcu coś się ruszy.
  Trener być może wykopie jakiegoś nowy nabytek do mistrzostw ale najważniejsze aby darował sobie tego Wlazłego nie chce grać to nie musi życzę aby go kibice ładnie wygwizdali za to w regionalnych mistrzostwach.

 • taknamarginesie

  Oceniono 20 razy 6

  Kibice siatki niech się nie obrażają na słowa krytyki, ale lepiej niech założą, że sukcesów na ME nie będzie, bo sytuację może uratować tylko cud. Nie można odbudować formy na najwyższy poziom po tak spektakularnych klapach i widocznej bezradności. To jest właśnie największa nasz sałbość - bezradność wobec słabszej postawy. Jak się sypie to wszystko i już do końca, a nasi siatkarze bezradnie patrzą na siebie i trenera. Tak się nie zachowują profesjonalni, pewni siebie sportowcy. Anastasi mydli PZPS'owi oczy i liczy na fart, ale wyraźnie widać, że czołówka nam za bardzo uciekła, nasi siatkarze to widzą i nie potrafią temu niczego przeciwstawić. Zgadzam się z opinią, że obecnie mamy potancjał na pozycje 5 - 8, z akcentem na 8.

 • jawor-swierk

  Oceniono 5 razy 3

  Mam nadzieję, że Anastassi nie będzie miał już szansy, aby jako selekcjoner pojawić się w Rzeszowie. W przeciwnym razie spotka go raczej niemiłe przyjęcie.

 • jawor-swierk

  Oceniono 3 razy 3

  A może czas, aby dać szansę Makowskiemu ? Co prawda jest w tej chwili trenerem kadry kobiecej, ale szkoda aby z nią marnował swoje predyspozycje i talenty. Z kobietami - szczególnie gdy z gry w kadrze z takich czy innych powodów zrezygnowało kilka podstawowych do tej pory zawodniczek - większych sukcesów nie osiągnie.

 • kacap_z_moskwy

  Oceniono 6 razy 2

  Jak dzialacze mowia o czworce, to o jakie zloto bedzie chodzilo? Trzeba wylacznie isc po zloto. Zadne inne mejsce nie moze byc dobre. Zawodnicy musza wiedziec, ze tylko i wylacznie zloto ma byc. Wtedy beda gracz o zloto, a nie o to, zeby sie zalapac w czworke...

 • dluu1990

  Oceniono 1 raz 1

  nieprzezhimalaje.blox.pl/2013/07/Koniec-Igla-Szyte.html

 • fghf112

  0

  Pie... z tym duchem drużyny, jak nie jeden to drugi,pojebańce i tyle.
  Jak będą w kadrze grac tacy zawodnicy jak ruciak,kubiak,jarosz,wiśniewski,Żygadło i Bartman
  TO MY TYM SKŁADEM NIC NIE OSIĄGNIEMY,KOMPLETNIE NIE ZERO!!!!!!!!!!!!!!!
  ONI SĄ WARCI MNIEJ NIŻ ZERO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  szczególnie ruciak kubiak i jarosz ich nazwiska nie warto pisac nawet z dużej litery !!!

 • barteklasek

  0

  przestańcie ich krytykować wiecznie najlepsi nie będą czasem mają świetny mecz a czasem nie powiem jaki!!!!!!! takie jest życie:):-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX