Kwalifikacje igrzysk olimpijskich w Rio 2016. Rosja w finale!

Reprezentacja Rosji pokonała Niemców 3:1 w pierwszym półfinale turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Rio, który odbywa się w Berlinie. O godz. 19.30 rozpocznie się drugi półfinał, w którym zagrają Polacy i Francuzi.

Berlińskie kwalifikacje w sobotę rozpoczęły się praktycznie od nowa. Każda z czterech reprezentacji, która znalazła się w półfinale potrzebowała przynajmniej jednego zwycięstwa, by zapewnić sobie grę w majowym turnieju interkontynentalnym, który odbędzie się w Japonii (pojedzie tam druga i trzecia drużyna z Berlina). Dwóch, by bilety do Rio zapewnić sobie już tutaj, w Berlinie. Bliżej tego celu są Rosjanie, którzy w pierwszym półfinale, po niezwykle zaciętym meczu ograli gospodarzy 3:1.

Sobotnie starcie zapowiadało się jako pojedynek dwóch bombardierów, Rosjanina Maksima Michajłowa i Niemca Georga Grozera, ale obaj zawiedli. Gdy przebywali na boisku, mieli spore problemy z kończeniem ataków, nie przekraczając 30-procentowej skuteczności w tym elemencie. Trenerzy długo jednak nie trzymali ich na boisku, wpuszczając rezerwowych. Ciężar gry obaj rozgrywający musieli przerzucać jednak na środek i lewe skrzydło.

W pierwszym secie zdecydowanie lepiej robił to Lukas Kampa, ale miał też niezłe przyjęcie, a także znakomitą obronę. Niemcy zresztą przeważali na kontrach, gdzie ich rywale skończyli tylko jedną piłkę na dziesięć. A mimo to, Rosjanie doprowadzili do zaciętej końcówki i gry na przewagi, która skończyła się dopiero po 33 punkcie.

Pechowa porażka na inaugurację nie złamała jednak mających od kilku miesięcy poważne problemy Rosjan. W dwóch kolejnych setach to ekipa Władimira Alekny dominowała na boisku. Niemcy mieli spore problemy z przyjęciem, szczególnie flotów środkowego Artema Wolwicza, który napsuł im sporo krwi i w czwartym secie musieli odrabiać straty.

Na nieszczęście gospodarzy, w tym przebudził się też Michajłow i Rosjanie prowadzili już 22:19. Skuteczne bloki pozwoliły Niemcom doprowadzić do kolejnej zaciętej końcówki, ale w tej blok rywali, właśnie na Grozerze dał im zwycięstwo i awans do finału.

Półfinał kosztował obie ekipy jednak sporo sił. Spotkanie trwało niby tylko cztery sety, ale skończyło się dopiero po ponad dwóch i pół godziny gry. Na oszczędzanie sił, jakie w piątek zastosował trener Niemców Vital Heynen, tym razem nie było miejsca. Teraz obie drużyny mają kilkanaście godzin na regenerację przed najważniejszymi meczami. Rosjanie zagrają w finale (godz. 16.30) o olimpijski awans, a Niemcy w meczu o 3. miejsce (godz. 13.30) o przepustkę na turniej interkontynentalny do Japonii, gdzie o olimpijski awans powinno być zdecydowanie łatwiej niż w Berlinie.

Z kim zmierzą się Rosjanie i Niemcy? Okaże się po drugim półfinale, w którym o godz. 19.30 zmierzą się Polacy i Francuzi.

Facet, który od auta woli hulajnogę, dwaj miłośnicy Harry'ego Pottera i fan Jana Matejki [SYLWETKI SIATKARZY]