Final Six siatkarzy. Polska - Włochy 3:1! Polacy w półfinale!

Reprezentacja Polski w siatkówce pokonała Włochów 3:1 (25:15, 27:25, 20:25, 25:20) i już po jednym meczu zapewniła sobie awans do strefy medalowej turnieju Final Six Ligi Światowej. W piątek podopieczni Stephane'a Antigi zagrają o pierwsze miejsce z Serbią. Do zajęcia pierwszego miejsca w grupie potrzebują minimum dwóch wygranych setów.

Polacy zaczęli mecz z wysokiego "C". Prowadzili już 5:0 i trener Włochów poprosił o czas. Choć rywale starali się zniwelować stratę, przegrali pierwszą partię do 15. Włosi szybko się jednak pozbierali i w drugiej długo prowadzili. Byli o krok od wygrania seta, bo wygrywali już 24:22 i 25:24. Ale w końcówce z fantastycznej strony pokazał się najlepszy na parkiecie Michał Kubiak, który zakończył partię dwoma asami.

W trzeciej partii Włosi zagrali jak Polacy w pierwszej. Nasi siatkarze mieli problem z przyjęciem, nie kończyli akcji, słabą skuteczność miał Bartosz Kurek i popełniali zbyt dużo własnych błędów (w całym meczu popełnili ich 22, a rywale 33). Przegrywali nawet 11:20. W końcówce jeszcze powalczyli i ostatecznie przegrali seta 20:25.

Czwarta, nerwowa partia zaczęła się od prowadzenia Polaków 8:5, ale Włosi cały czas naciskali. Na szczęście w tym trudnym momencie przebudził się Kurek, który zamazał słabe wrażenie z wcześniejszych setów. Obijał włoski blok aż miło i wygraliśmy ostatnią partię 25:20. - Nie był to nasz najlepszy mecz, ale spotkania otwarcia zawsze są trudne. Najważniejsze, że wygraliśmy - powiedział po starciu z Włochami Kubiak. - Trzy punkty nasze, styl się nie liczy - dodał Marcin Możdżonek.

Dzięki wygranej w czterech setach Polacy jako pierwsi awansowali do półfinału Final Six, bo wyprzedzili w tabeli Włochów. Dla nich był to drugi mecz, wcześniej wygrali z Serbią 3:2 i zajmą najwyżej drugie miejsce. W piątek, w ostatnim meczu o 21.05 naszego czasu, podopieczni Antigi zmierzą się z Serbami. Aby zająć pierwsze miejsce w grupie, muszą wygrać minimum dwa sety.

Tabela grupy J

Z kim Polacy mogą zagrać w półfinale?

W grupie I każda z trzech drużyn ma jeszcze szanse na awans i z każdą Polska może zagrać w półfinale. Brazylia w środę przegrała 1:3 z Francją, a w czwartek pokonała USA 3:1 i zajmuje teraz drugie miejsce w grupie, ale został jeszcze mecz USA z Francją. Jeśli Amerykanie pokonają "trójkolorowych" 3:1, dojdzie do arcyciekawej sytuacji. Wszystkie zespoły będą miały taki sam stosunek zwycięstw i setów. O awansie dwóch drużyn zdecydują wówczas małe punkty.