Sport.pl

Siatkówka. Anastasiego nie zastąpi Polak. Drzyzga: "To bardzo zły znak"

Układ z Anastasim się wypalił. Nie zastąpi go Polak, co jest bardzo złym znakiem dla środowiska. Duże nazwiska dają działaczom alibi, że zrobili wszystko, by kadra grała dobrze. Ale tych na rynku nie ma. Jeśli pójdą w ryzykowny wariant, wezmą dużą odpowiedzialność za swój wybór - mówi Wojciech Drzyzga, siatkarski ekspert Polsatu i Sport.pl.
Przemysław Iwańczyk: Wciąż nie wiadomo, kto poprowadzi reprezentację siatkarzy. Twoim zdaniem wiadomo już, że nie będzie to Andrea Anastasi?

Wojciech Drzyzga: Zwlekanie z decyzją o rozstaniu oznacza, że była wśród działaczy grupa z prezesem Mirosławem Przedpełskim na czele, która rozważała jeszcze dalszą współpracę. Oczekiwano, że selekcjoner znajdzie i wyjaśni powody, dla których drużyna przegrała ostatnie imprezy. Nie wiem, czym to w rezultacie się zakończyło, ale linia obrony włoskiego trenera chyba ostatecznie się załamała. Moim zdaniem układ ten już się wypalił i wszystko zmierza do rychłego rozwiązania kontraktu.

Nie da się ukryć, że równocześnie prowadzone są rozmowy z kandydatami na następcę Anastasiego. Niestety, duża grupa trenerów takich negocjacji podjąć nie mogła, będąc związana kontraktami z innymi federacjami bądź klubami. Powiedzmy sobie szczerze: ludzi z wielkimi nazwiskiem na rynku nie ma zbyt wielu.

Bułgar Radostin Stojczew nie ma głośnego nazwiska?

- To jeden z grupy dyżurnych kandydatów, którzy przewijają się przy każdym wyborze trenera w Polsce. Podobnie zresztą jak Glen Hoag, Raul Lozano czy nawet Zoran Gajić, którego teraz ktoś odkurzył.

Stojczew to trener średniego pokolenia z sukcesami klubowymi, ale niezbyt udaną przygodą z reprezentacją Bułgarii. Trener twardego kręgosłupa i charakteru, ale my już trudnego selekcjonera mieliśmy [Raula Lozano - red.] i kolejny taki skupiający absolutną władzę w jednym ręku - od godziny posiłku po nakaz, z którego skrzydła atakować - jest nam chyba niepotrzebny. W Trenino Stojczew miał reprezentację świata i funkcjonował w tej grupie bez zgrzytów dzięki doświadczonemu prezesowi. W kadrze nie da się pohuczeć na siatkarzy bez konsekwencji. "Strachy" na doświadczonych graczy nie działają, więc mówiąc krótko, Stojczewa się obawiam.

Zastanawiam się i nie ukrywam, że jest to dla mnie rozczarowanie, dlaczego w dyskusji o następcy Anastasiego pomija się Polaków. Tym bardziej że szukamy w miejscach niewiele lepszych od nas siatkarsko, skoro aż dwóch kandydatów - także Plamen Konstantinow - jest z Bułgarii.

To bardzo słaby sygnał dla grupy, która przez lata była szykowana do tej funkcji - Krzysztof Stelmach, Mariusz Sordyl, Radosław Panas czy Dariusz Luks. "Przerobiono" ich kilku jako asystentów w trakcie kadencji Lozano i Daniela Castellaniego, inwestowano w nich, a teraz żaden nie jest choćby w gronie kandydatów, nie dostał nawet szansy rozmowy.

Naprawdę uważasz, że któryś z nich mógłby poprowadzić reprezentację?

- W ich sprawie powiedziano A i B, a zabrakło C i D. Generalnie zwracam uwagę na problem. Przecież Hubert Wagner, obejmując kadrę, miał 33 lata i żadnego doświadczenia. Nie powinno więc nikogo dziwić, że sięgamy np. po Piotra Gruszkę, który raczej szykuje się do końca kariery. Takich jak on jest paru, choćby Sebastian Świderski, modelowo prowadzony przez asystenturę do samodzielnego stanowiska. Mam nadzieję, że zwieńczeniem jego drogi będzie właśnie reprezentacja.

Jest i Andrzej Kowal, który ma wielkie szczęście pracować w świetnym klubie przy doskonałym prezesie. Rozwinął się jako pomocnik przy Janku Suchu i Ljubomirze Travicy, teraz samodzielnie sięga po trofea.

Oczywiście opcja taka obarczona jest duży ryzykiem, można młodemu trenerowi zwichnąć karierę tak ryzykowną posadą na początek. Pamiętam Irka Kłosa, który miał wielkie doświadczenie jako zawodnik, ale jako młody trener utonął.

Ale są działacze, którzy takich ruchów się nie boją. Konrad Piechocki wziął do Bełchatowa Miguela Falaskę, praktycznie prosto z boiska. Widocznie zdradzał cechy rokującego trenera.

Myślisz, że działacze PZPS mogą zdecydować się na tak ryzykowny wariant?

- Nie jest powiedziane, że jeśli ktoś nie ma doświadczenia, nie da sobie rady. Ale musi mieć odpowiednich ludzi wokół siebie, bo doświadczenia nie kupuje się na bazarze. Duże nazwiska dają działaczom alibi, że zrobili wszystko, by kadra grała dobrze. Jeśli pójdą w ryzykowny wariant, wezmą odpowiedzialność za swój wybór.

Życzę im, by decyzję podjęli jak najszybciej. Czasu nie ma zbyt wiele, a nowy selekcjoner musi mieć rozeznanie. Nie tylko na podstawie zapisu wideo z meczów PlusLigi.

Więcej o:
Komentarze (11)
Siatkówka. Anastasiego nie zastąpi Polak. Drzyzga: "To bardzo zły znak"
Zaloguj się
 • szpak.nie

  Oceniono 85 razy 67

  Fornalik jest wolny. W piłce się nie sprawdził, ale w siatkówce jeszcze nikt go nie testował. A to już chyba czas i pora.

 • smajm77

  Oceniono 50 razy 14

  Najsmutniejsze w tej historii jest to , że tak naprawdę trwają spekulacje kto będzie następcą Anastasiego a On o swoim zwolnieniu dowiaduje się z mediów. Co prawda wszyscy już wiedzą , że zwolnienie dostanie we czwartek ale sam fakt traktowania trenera w ten sposób jest co najmniej mało elegancki i żaden z "ekspertów" się jakoś nad tym nie zająknie i nie dostrzega problemu. Ciekaw jestem co mówiliby gdyby w ten sposób to Oni byliby tak potraktowani.

 • an_konta

  Oceniono 18 razy 10

  Drzyzga najchętniej widziałby na tym stołku któregoś z kolesi... a wyniki? Cóż jeżeli nie będzxie gorzej niż jest to już będzie sukces ( z jego współudziałem)...

 • glamorous-girl

  Oceniono 21 razy 9

  idealny byłby Piotr Gliński. Może łączyć funkcje trenera z funkcjami premiera, prezydenta kraju i prezydenta Warszawy:)

 • karwasz_twarz

  Oceniono 9 razy 3

  Czegoś nie kumam tu - za zagranicznego trenera działacze wezmą odpowiedzialność zdaniem rozmówcy, czy to oznacza, że gdyby wzięli Polaka i coś by nie wyszło, to takiej odpowiedzialności by uniknęli? Coraz większe bzdury w tym sporcie. Jakieś dzieci tu piszą czy co?

 • rusinvip

  Oceniono 4 razy 2

  Moim zdaniem dobrze ze bedzie zagraniczny ;)

 • gawor4

  Oceniono 6 razy 0

  Drzyzga zwariował. Jak jest taki mundry, to może sam poprowadzić reprę (przecież był trenerem).
  A Przedpełskiemu chodzi o to by siatkarze nie skończyli jak piłkarze.

 • micha.ros5

  Oceniono 18 razy -2

  A.A to bardzo dobry trener z nim zdobylismy złoto w lidze światowej ja bym zmienił zawodników a nie jego

 • 99makabra1977

  Oceniono 7 razy -3

  Koniec Polskiej siatkówki to rok 2000 kiedy działacze premię za zdobycie mistrzostwa Europy kobiet przed mistrzostwami podzieli między siebie motywując, że i tak nie mają szans., do dziś spłacają zawodniczkom raty. Zmiany trenerów nie pomogą, należy wyrzucić działaczy , szczególnie w klubach. Odnowa może potrwać kolka lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX