Sport.pl

Siatkówka. Turniej olimpijski w Londynie bez powtórek wideo

borzech, PAP
15.02.2012 07:30
A A A
Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) postanowiła, że w turnieju olimpijskim w Londynie nie będzie wideo-monitoringu meczów, co umożliwiłoby weryfikację spornych decyzji sędziów. System ten działa już w PlusLidze oraz rozgrywkach o Puchar Polski.
FIVB tłumaczy decyzję brakiem czasu na odpowiednie testowanie nowych metod.

- Nie ma żadnych szans, by¶my zd±żyli przed igrzyskami w Londynie. Je¶li zostanie to wprowadzone, to w póĽniejszym okresie - powiedział rzecznik prasowy federacji Richard Baker.

Dodał, że system jest obecnie w fazie testów i ewaluacji. - Sprawdzamy jaki wariant wprowadzić. Potrzeba do tego czasu. W tej chwili trudno okre¶lić czy i kiedy zostanie on wprowadzony do zawodów pod egid± FIVB - podkre¶lił.

Prawdopodobne jest, że wideo-monitoring po raz pierwszy zostanie wykorzystany w mistrzostwach ¶wiata w 2014 roku, które odbęd± się w Polsce.

Siatkarze występuj±cy w PlusLidze bardzo sobie chwal± możliwo¶ć weryfikacji decyzji sędziego. Działa to na podobnej zasadzie jak "sokole oko" w tenisie. Kapitanowie drużyn maj± prawo dwukrotnie w trakcie seta poprosić o powtórzenie na monitorze sytuacji, w której nie zgadzaj± się z decyzj± arbitra.

System zostanie po raz pierwszy w historii wykorzystany również w Final Four Ligi Mistrzów siatkarzy, który odbędzie się w marcu w Łodzi. Reprezentacja Polski zakwalifikowała się do igrzysk olimpijskich w Londynie poprzez zajęcie drugiego miejsca w Pucharze ¦wiata w Japonii.

SprawdĽ serwis specjalny Sport.pl - wszystko o siatkówce »


Zobacz więcej na temat:

Zobacz także
Komentarze (4)
Zaloguj się
 • dzystek1

  Oceniono 7 razy 7

  pewnie - po co powtórki ? lepiej dla sędziów , pole do popisów przy drukowaniu meczów . Wielki to problem ta weryfikacja -- dziwne że może działać w naszej lidze , a na zachodzie nie mog± sobie z tym poradzić .

 • bnch

  Oceniono 7 razy 5

  Bardzo dobrze. Jeszcze by wygrał ten, kto był lepszy, a nie ten wobec którego sędziowie byli bardziej niewidomi. O to przecież w sporcie chodzi, a by sięgn±ć po banał nad banały, pomyłki sędziów s± czę¶ci± sportu. Moim zdaniem s± zakał± sportu, a jawnym debilizmem jest nie wykorzystywać dostępnych metody, by je eliminować. No ale co ja mogę wiedzieć, przy takich wielkich intelektualistach jak działacze.

 • boul81

  Oceniono 1 raz 1

  to jest ciekawe,że w męskich sportach jak hokej czy rugby już dawno wprowadzono powtórki ,a piłka nożna czy siatkówka tak się przed tym broni.

 • lastsurvivor17

  0

  "ewaluacji" może mi to kto¶ przetłumaczyć na Polski>?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Turniej kwalifikacyjny w Tokio

lp. Drużyna Mecze Pkt. Sety Zw. Por.
1 Polska 7 15 19:9 6 1
2 Iran 7 15 17:10 6 1
3 Francja 7 15 18:11 5 2
4 Kanada 7 12 16:14 4 3
5 Australia 7 10 12:14 3 4
6 Chiny 7 9 14:15 2 5
7 Japonia 7 6 8:16 2 5
8 Wenezuela 7 2 6:21 0 7

Najczę¶ciej czytane