Raul Lozano: Chciałbym grać z najlepszymi na świecie

Chciałbym grać z najlepszymi na świecie - deklaruje Raul Lozano. Tymczasem los chciał, że w "sparingowych" turniejach przed IO na drodze Polaków stają drużyny, którym daleko do poziomu, na jakim grają nasi kadrowicze

Tegoroczny sezon reprezentacyjny dla podopiecznych Raula Lozano zapowiada się wyjątkowo pracowicie. Kwalifikacje do mistrzostw Europy, kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich, Liga Światowa i wreszcie same Igrzyska, bo nikt raczej nie zakłada, ze Polaków mogłoby na nich zabraknąć. Impreza goni imprezę, poczynając od połowy maja praktycznie wszystkie weekendy zajęte są meczami. Trudno będzie znaleźć czas na treningi. Oczywiście cały sezon podporządkowany jest najpierw kwalifikacjom olimpijskim w Espinho, a potem samej Olimpiadzie. Przed wyjazdem do Portugalii są jednak jeszcze kwalifikacje do ME, gdzie przez 2 tygodnie gramy z tymi samymi drużynami, najpierw u siebie na Memoriale Wagnera, a później na wyjeździe. Czy przy tak napiętym terminarzu granie przez dwa tygodnie pod rząd dwóch turniejów z tymi samymi zespołami jest w jakikolwiek sposób uzasadnione? O opinię na ten temat zapytaliśmy Raula Lozano, trenera polskiej kadry seniorów.

Czy według Pana ma sens dublowanie tych samych meczów?

Raul Lozano:

- Nie (uśmiech). Ale tak ułożyła plan rozgrywek Europejska Federacja Siatkówki i nie mamy tutaj nic do powiedzenia. Moim zdaniem jest to strata czasu i pieniędzy. Uważam, że te decyzje nie zostały przez CEV jak również przez FIVB gruntownie przemyślane. To nie jest do końca słuszny system, w którym obecny wicemistrz świata musi grać kwalifikacje do mistrzostw Europy. Jeśli chodzi o ilość punktów potrzebnych do kwalifikacji olimpijskiej, to taką sama ilość ma mistrz świata, co np. dwudziesty zespół w rankingu. W tej chwili siatkówka jest jedynym sportem z tak rozbudowanym systemem kwalifikacji. Tego nie ma choćby w piłce nożnej czy innych sportach nie tylko zespołowych. W tenisie zawodnik zajmujący wysoką pozycję w rankingu nie musi już grać kwalifikacji np. do turnieju w Wimbledonie. Ranking z poprzedniego sezonu daje takiemu zawodnikowi automatyczną kwalifikację. W siatkówce natomiast bez względu na pozycję w rankingu każdy musi grać w kwalifikacjach.

Zakładając oczywiście, że zdobędziemy kwalifikację olimpijską, będziemy mieli bardzo mało czasu na treningi przed wyjazdem do Pekinu, a w dodatku finały tegorocznej Ligi Światowej są w Brazylii. Czy dla zespołu nie byłoby lepiej nie awansować do finału "światówki" i wcześniej skończyć rozgrywki?

- Z punktu widzenie fizjologii człowieka, zawodnika najlepiej byłoby nie pojechać do Brazylii. W grupie gramy z Egiptem, Chinami i Japonią, później wracamy na trzy tygodnie do Europy i gramy w Polsce. Jeżeli zakwalifikujemy się do finałów, jedziemy do Brazylii, a stamtąd już bezpośrednio do Pekinu na IO. Zatem z fizjologicznego punktu widzenia jest to bardzo wyczerpujące, ale to tylko jeden punkt widzenia. Poza tym zobaczymy jak to będzie. W tym roku najważniejsze jest mieć jasne, wyraźnie określone cele. Naszym pierwszym celem, na którym musimy się skupić, jest turniej kwalifikacyjny w Portugalii. W tej chwili musimy zrobić wszystko, żeby w jak najlepszym stanie pojechać do Portugalii. Jestem optymistą i myślę, że uda nam się wywalczyć olimpijski awans, a potem będziemy myśleli, w jaki sposób poukładać przygotowania do samych Igrzysk i w tym kontekście postawimy sobie pytanie, czy opłaca nam się zakwalifikować do finałów Ligi Światowej.

Więcej na www.reprezentacja.net

Copyright © Agora SA