Mistrzostwa 安iata w siatk闚ce 2014. Polska - Brazylia 3:1. Z這ci polscy bohaterowie

Brazylia
Bruno, Wallace, Sidao, Murilo, Lucarelli, Lucas, Mario (libero), Felipe (libero) oraz Vissotto, Raphael, Fonteles, Eder
Polska
Nowakowski, Winiarski, K這s, Wlaz造, Drzyzga, Mika, Zatorski (libero) oraz Zagumny, Konarski, Kubiak
Niewiarygodne, a jednak prawdziwe. Polscy siatkarze zostali mistrzami 鈍iata, przerywaj帷 trwaj帷 od 2002 roku seri Brazylii.
Kt鏎ym siatkarzem reprezentacji Polski jeste? Sprawd! [PSYCHOTEST]

Tak wa積ego meczu siatkarskiego jeszcze w naszym wykonaniu nie by這, a takiej szansy na zdobycie mistrzostwa 鈍iata nasza reprezentacja nie mia豉 od 40 lat. Tylko jak to zrobi, gdy naprzeciw stoi dru篡na, kt鏎a zdominowa豉 trzy poprzednie turnieje, a na obecnym przegra豉 tylko raz. Z Polsk, dlatego dzie wcze郾iej Mariusz Wlaz造 z u鄉iechem stwierdzi, 瞠 mamy wszystko, by przerwa wspania陰 seri.

Do tego potrzeba by這 jednego: wznie嗆 si na absolutne wy篡ny mo磧iwo軼i, bo Brazylijczycy bezwzgl璠nie wykorzystuj ka盥 szans, nawet najmniejsze zawahanie, wstrzymanie r瘯i, a gdy poczuj u rywali strach, to s nie do zatrzymania. Gdy strac pewno嗆, staj si dru篡n z這穎n z normalnych ludzi. Znakomicie pokaza to pocz徠ek fina逝, kiedy grali tak twardo i skutecznie, 瞠 wyszli na wysokie prowadzenie (18:11). Nawet Wlaz造 mia problem ze sforsowaniem bloku, za polskie lewe skrzyd這 nie istnia這. O dziwo, najmniej k這pot闚 mieli鄉y z przyj璚iem, jednak nie potrafili鄉y tego wykorzysta. Nie pomog造 nawet asy Wlaz貫go i Dawida Konarskiego, poniewa nasi przeciwnicy dzia豉li jak precyzyjna maszyna, potrafi帷a wykorzysta nawet najmniejsz luk w defensywie przeciwnika.

Gdyby po pierwszym secie trzeba by這 wskazywa najlepszego w brazylijskiej ekipie, chyba by這by to niemo磧iwe. Nawet statysta Murilo, przez kt鏎ego obro鎍y tytu逝 nazywani s zespo貫m pi璚ioosobowym, by nadaktywny. Zdobywa nawet punkty atakiem, co zdarza mu si naprawd rzadko. W przyj璚iu by jednak - jak m闚i siatkarze - praktycznie nie do poruszenia. Wida oszcz璠za si造 na fina.

Nasza dru篡na nie gra豉 幢e, ale na Brazyli to by這 za ma這. Trzeba by這 jednak gry takiej, jak w drugim secie. Wtedy zaprogramowane cyborgi z kraju, gdzie jest najwi璚ej klasowych siatkarzy, zmieni造 si w ludzi, kt鏎zy czasem si myl, czasem boj. Zacz窸o si od prowadzenia Polski 4:1, a po drugiej przerwie technicznej przewaga uros豉 do sze軼iu punkt闚. Ogromnym atutem Canarinhos jest ich zagrywka. Poza Murilo ka盥y zawodnik ma dwa rodzaje zagrywek: szybuj帷 i bardzo mocn. 安ietnie pokaza to Bruno Rezende, rozbijaj帷 takich specjalist闚 jak Micha Winiarski czy Mateusz Mika. Po serii sze軼iu strza堯w z naszej przewagi nie zosta這 nic! I jak to nie wierzy powiedzeniu, 瞠 kto zagrywa, ten wygrywa.

Polacy uwierzyli jednak, 瞠 mog podj望 walk. Gdy Bruno wreszcie si wystrzela, z pomoc Winiarskiego, kt鏎y wreszcie sko鎍zy atak, trener Antiga zdecydowa si na zmian rozgrywaj帷ego. Zamiast zdenerwowanego i zdeprymowanego Drzyzgi wszed Pawe Zagumny. I uspokoi gr. Wystawia wolniej, za to precyzyjniej, a jego koledzy wykorzystywali okazje. Szala Mika, kt鏎y m璚zy Brazylijczyk闚 (10 pkt. tylko w drugim secie), a gdy Wlaz造 w陰czy si ze swoj zagrywk, wykorzystali鄉y pierwszego setbola, historycznego, bo nasi rywale stracili pierwsz parti w finale M od 2002 roku!

Wa積e, 瞠 polscy siatkarze nie p瘯li, kolejny zreszt raz w tym niesamowitym turnieju. Nikt nie spu軼i g這wy ani po laniu w pierwszym secie, ani po utracie wysokiego prowadzenia w drugim. Rywale te to wyczuli, bo kilka razy ratowali si niestandardowymi zagraniami, jak kiwki czy przebicia na koniec boiska. Naprawd naprzeciw siebie stan窸y najlepsze zespo造 turnieju. To nie by mecz, ale b鎩, w kt鏎ym powoli szala przechyla豉 si na stron Polski.

Nasi herosi w trzecim secie osi庵n瘭i minimaln przewag i - co wa積e - potrafili j utrzyma. Obro鎍y tytu逝 nie byli przyzwyczajeni do takiego oporu, czego konsekwencj by造 pomy趾i, jak tak daj帷a Polsce prowadzenie 2:1, gdy Lucarelli trafi pi趾 w antenk. Du穎 dobrego dawa豉 nam podw鎩na zmiana z udzia貫m Raphaela i Leandra Visotta. Przy nich zdobywali鄉y najwi璚ej punkt闚.

Stres by ogromny. Nerwy pu軼i造 nawet Philippowi Blainowi, kt鏎y zobaczy 鄴速 kartk. Trzeba jednak uczciwie przyzna, 瞠 powod闚 do niepokoju mia coraz mniej, bo Polacy grali 鈍ietnie, mimo 瞠 sp璠zili na boisku du穎 wi璚ej czasu od swoich przeciwnik闚. Nie mieli spacerku w drugiej fazie jak ich rywale, a przed p馧fina豉mi musieli rozegra dwa tie-breaki.

Ale to oni w ko鎍闚ce byli lepsi. Udowodnili to wszystkim! W czwartym secie przegrywali ju 17:20, jednak potrafili wznie嗆 si na wy篡ny i z豉ma tych, kt鏎zy wydawali si nie do z豉mania. Pora瞠ni Brazylijczycy sami oddawali nam punkty, a ostatni zdoby ten, kt鏎y by liderem w鈔鏚 ci庵n帷ych Polsk na szczyt - Wlaz造. Co tu jeszcze mo積a doda opr鏂z jednego s這wa: "Dzi瘯ujemy!".