Sport.pl

Polska - Brazylia 3:2. Stec: Polska obaliła pomnik

Nigdy dość powtarzania, że nasi siatkarze - niegdyś oskarżani o mentalną miękkość - imponują na mistrzostwach świata przede wszystkim hartem ducha - pisze w swoim felietonie po wygranej Polaków z Brazylią dziennikarz ?Wyborczej? i Sport.pl Rafał Stec.
2 : 3
Informacje
MŚ siatkarzy 2014 - Grupa H
Wtorek 16.09.2014 godzina 20:15
Wyniki szczegółowe
1 S
2 S
3 S
4 S
5 S
Wynik
Brazylia
22
25
25
18
15
2
Polska
25
22
14
25
17
3
Składy i szczegóły
Brazylia
Bruno, Lucas, Lucarelli, Vissotto, Sidao, Fonteles, Mario (libero) oraz Felipe (libero), Wallace, Raphael
Polska
Nowakowski, Winiarski, Kłos, Wlazły, Drzyzga, Kubiak, Zatorski (libero) oraz Konarski, Zagumny, Mika, Buszek, Możdżonek
Którym siatkarzem reprezentacji Polski jesteś? Sprawdź! [PSYCHOTEST]


Niepowodzenia w ogóle ich nie deprymują, nigdy nie pękają, we wtorek też potrafili wziąć seta, w którym rywal prowadził 14:9. I podnieść się po partii beznadziejnej, w której rywal rozsmarował ich po boisku. A był to rywal tak wyjątkowy, że zwycięstwo nad nim jest prawdopodobnie najbardziej sensacyjnym współczesnym triumfem Polaków w pojedynczym meczu o stawkę

Owszem, Brazylia utraciła reputację drużyny nietykalnej kilka lat temu, gdy odeszło najwybitniejsze chyba pokolenie w historii siatkówki. To wciąż jednak główne supermocarstwo, incydentalnie tylko zatrzymywane przez Rosję lub USA. Polscy siatkarze umieli kilkakrotnie ją pokonać jedynie w towarzyskiej Lidze Światowej, zwłaszcza w latach parzystych traktowanej jako etap przygotowań do ważniejszych turniejów. W imprezach rangi mistrzowskiej w XXI wieku nie skrzywdzili jej do teraz ani razu, ba, generalnie nie potrafili jej choćby zadrasnąć urwanymi setami. W Pucharze Świata było 2:3, na igrzyskach olimpijskich 0:3 i 0:3, na mundialach 0:3 i 0:3, w Pucharze Wielkich Mistrzów też 0:3. Tortury.

Oprawcami za każdym razem kierował Bernardo Rezende, najbardziej utytułowany trener w dziejach siatkówki, który przez dwie dekady zdobył z żeńską (1994-2000) i męską (2001 - teraz) reprezentacją Brazylii 51 medali, w tym 31 złotych. Nie dość, że gigant, to nienasycony i nadpobudliwie zaharowany. Gdy wychodzi z sali treningowej, jest przedsiębiorcą - w Rio de Janeiro sieć restauracji Tropikalna Gorączka, ma największą w Ameryce Płd. sieć klubów fitness, kieruje pozarządową organizacją wychowującą biedną młodzież przez sport. Od siatkarzy też wymaga coraz więcej i więcej, wychodząc z założenia, że jeśli zdobyli złoto po zgrupowaniu, podczas którego wstawali o ósmej rano, to w kolejnym sezonie powinni wstawać o siódmej - by czuli, że porywają się na coraz wyższe szczyty.

Tak, żółtodziób Stephane Antiga rzucił wyzwanie trenerowi nad trenerami, tak, Polacy obalili pomnik. I nie ma szczątkowego znaczenia, że przewrócili pomnik z mnóstwem rys, że niemal wszyscy fachowcy zgadzają się, iż tak przeciętnej generacji graczy Rezende pod sobą jeszcze nie miał. Tu toczy się gra o mistrzostwo świata, a nasi właśnie zatrzymali obrońców tytułu - dążących do bezprecedensowego czwartego złota z rzędu - i jedynego niepokonanego dotąd uczestnika turnieju. To nie czyni ich faworytami, ale pozwala wierzyć, że niemożliwe nie istnieje. Jeśli wygrywasz z Brazylią - bez kapitana Michała Winiarskiego! - to znaczy, że stać cię na wszystko.Siatkarskie mistrzostwa świata potrwają do 21 września. W III rundzie grupowymi rywalami Polaków będą jeszcze Rosjanie (18.09). W drugiej grupie gra Francja, Iran i Niemcy. Do półfinału przejdą po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup."Kat". Biografia Huberta Wagnera


Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live

Więcej o:
Komentarze (17)
Polska - Brazylia 3:2. Stec: Polska obaliła pomnik
Zaloguj się
 • bukaj22

  Oceniono 94 razy 84

  Zgadzam się z Panem Rafałem w 100 %. Nasi siatkarze odnieśli największy sukces ostatnich lat, bo wygrali nie dość, że z Brazylią, która jest wielką drużyną, to dodatkowo wygrali ze swoją mentalnością a to wielka sztuka. Przeważnie nasi siatkarze w najważniejszych momentach pękają a tym razem było inaczej. Wielkie gratulacje.

 • loppe

  Oceniono 64 razy 48

  To dzięki brakowi transmisji telewizyjnej!

  Świadomość że ogląda ich tylko garstka Polaków zmniejszyła napięcie nerwowe chłopców!

 • 3rav

  Oceniono 29 razy 13

  ... taki mecz a ja go nie mogłem zobaczyć!
  SOLOOORZ - NIENAWIDZĘ CIĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • blechtrommel

  Oceniono 40 razy 8

  Spokojnie z pochwałami i zachwytami, jeszcze nic nie wygraliśmy. Jeśli Brazylia pokona dzisiaj Rosję, a Rosja jutro nas, możemy nie wyjść z grupy. I co wówczas po radości z pokonania Brazylii?

 • monekularny12

  Oceniono 45 razy 7

  Sukces to będzie, jak zdobędą medal. Bitwa wygrana, ale nie trąbmy chwały przed końcem wojny...

 • tadeo perez

  Oceniono 12 razy 2

  nasi zawsze maja problem "mentalny" a tam sa rezerwy. nie pisze o tym turnieju ale o calosci. gdybysmy mieli mentalnosc np. usa, czy niemcow, wygrywalibysmy 2x wiecej. przy tym samym skladzie i treningach.

 • tomasz2304

  Oceniono 6 razy -2

  Do tych, którzy piszą, ze za wcześnie - umiecie czytać? Przecież nigdzie nie jest napisane, że to awans, lecz że największy współczesny pojedynczy sukces w meczu ze światową potęgą. Oczywiście nie wiem co tu oznacza słowo współczesny, bo ja osobiście raczej wskazałbym na mecz Polska - ZSRR na mistrzostwach świata w hokeju (6:3 dla nas) w 1976 roku. Z Brazylią w siatkówce wygrywaliśmy wcześniej i pewnie jeszcze będziemy wygrywać, a z Rosjanami w hokeja nigdy.

 • loppe

  Oceniono 21 razy -3

  Za wcześnie, za wcześnie znów...
  (To tak jak napisać po meczu Polski z Portugalią za Beenhakera że Polska...)

  Czekam na triumf siatkarzy nad Rosją i piękną postawę w finale mistrzostw.

 • kashpir_pl

  Oceniono 24 razy -6

  To pan Rafał jest też specjalistą od siatkówki? Rośnie konkurencja dla dziennikarzy Polsatu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX