Siatkarskie MŚ. Wygrana Polski w cieniu sędziowskiego skandalu

Fatalne sędziowanie było jednym z najbardziej rzucających się w oczy aspektów wygranego przez Polaków meczu z Włochami. Sędziowie wielokrotnie się mylili, a momentami podejmowali kontrowersyjne decyzje nawet po użyciu systemu challenge'owego. Mimo to Polacy wygrali 3:1 i są na drugim miejscu w grupie E.
Polska
Michal Winiarski, Piotr Nowakowski, Dawid Konarski, Pawel Zagumny, Karol Klos, Mariusz Wlazly, Fabian Drzyzga, Michal Kubiak, Pawel Zatorski, Marcin Mozdzonek, Mateusz Mika, Rafal Buszek.
Włochy
Emanuele Birarelli, Jiri Kovar, Simone Parodi, Luca Vettori, Salvatore Rossini, Filippo Lanza, Simone Buti, Dragan Travica, Matteo Piano, Michele Baranowicz, Giulio Sabbi, Massimo Colaci.
Którym siatkarzem reprezentacji Polski jesteś? Sprawdź! [PSYCHOTEST]

Całe zajście bardzo żywo komentowali użytkownicy na Twitterze. Zdarzały się momenty, w których system challenge nie pomagał, gdyż sędziowie nie byli w stanie prawidłowo ocenić, czy piłka faktycznie otarła się o blok, czy nie. Było też wiele sytuacji, których tym systemem nie można było sprawdzić, a które były co najmniej kontrowersyjne. Przypomnijmy, że za sędziowanie odpowiadali w tym meczu Yuri R. Ramirez Ortiz z Dominikany i Luis Gerardo Macias z Meksyku.

Na temat pracy sędziów wypowiedział się też Andrzej Lemek, szef polskich sędziów, sekretarz generalny PZPS - Mylili się w obie strony, to są tylko ludzie, ale akurat z małym doświadczeniem - twierdzi i dodaje, że nawet na trybunach byli lepsi sędziowie. - Od lat mówi się o tym, że takie mecze powinni sędziować bardziej doświadczeni arbitrzy, dla przykładu na trybunach siedział Holender Frans Louderus [jeden z najbardziej doświadczonych sędziów - przyp. red.]. Taka jest polityka FIVB, z tym próbujemy walczyć, ale na ten moment nic nie można zrobić - mówi Lemek.

- Na pewno znalazłbym w Polsce minimum 10 sędziów, którzy poprowadziliby te mecze lepiej, ale to nie zależy od nas - dodał na koniec.

Koniec końców Polakom udało się jednak wygrać, a nasza sytuacja w grupie po porażce w czterech setach z Amerykanami uległa znacznej poprawie. Kluczowe będą teraz mecze w weekend, z Iranem i Francją. Zwycięstwo cieszy, tym bardziej że po pierwszym secie i w trakcie drugiej partii niewiele wskazywało na to, że będziemy się jeszcze w stanie podnieść.

W piątek siatkarzy i kibiców czeka dzień przerwy. Do rywalizacji na siatkarskim mundialu wrócimy w sobotę. Wtedy to Polacy o 20.15 zmierzą się z Iranem.

Siatkarskie mistrzostwa świata potrwają do 21 września. W II rundzie rywalami Polaków będą jeszcze drużyny Iranu (13.09) i Francji (14.09).