Sport.pl

Siatkarskie MŚ. Wygrana Polski w cieniu sędziowskiego skandalu

Fatalne sędziowanie było jednym z najbardziej rzucających się w oczy aspektów wygranego przez Polaków meczu z Włochami. Sędziowie wielokrotnie się mylili, a momentami podejmowali kontrowersyjne decyzje nawet po użyciu systemu challenge'owego. Mimo to Polacy wygrali 3:1 i są na drugim miejscu w grupie E.
3 : 1
Informacje
MŚ siatkarzy 2014 - Grupa E
Czwartek 11.09.2014 godzina 20:15
Wyniki szczegółowe
Wynik
Polska
3
Włochy
1
Składy i szczegóły
Polska
Michal Winiarski, Piotr Nowakowski, Dawid Konarski, Pawel Zagumny, Karol Klos, Mariusz Wlazly, Fabian Drzyzga, Michal Kubiak, Pawel Zatorski, Marcin Mozdzonek, Mateusz Mika, Rafal Buszek.
Włochy
Emanuele Birarelli, Jiri Kovar, Simone Parodi, Luca Vettori, Salvatore Rossini, Filippo Lanza, Simone Buti, Dragan Travica, Matteo Piano, Michele Baranowicz, Giulio Sabbi, Massimo Colaci.
Którym siatkarzem reprezentacji Polski jesteś? Sprawdź! [PSYCHOTEST]


Całe zajście bardzo żywo komentowali użytkownicy na Twitterze. Zdarzały się momenty, w których system challenge nie pomagał, gdyż sędziowie nie byli w stanie prawidłowo ocenić, czy piłka faktycznie otarła się o blok, czy nie. Było też wiele sytuacji, których tym systemem nie można było sprawdzić, a które były co najmniej kontrowersyjne. Przypomnijmy, że za sędziowanie odpowiadali w tym meczu Yuri R. Ramirez Ortiz z Dominikany i Luis Gerardo Macias z Meksyku.

Na temat pracy sędziów wypowiedział się też Andrzej Lemek, szef polskich sędziów, sekretarz generalny PZPS - Mylili się w obie strony, to są tylko ludzie, ale akurat z małym doświadczeniem - twierdzi i dodaje, że nawet na trybunach byli lepsi sędziowie. - Od lat mówi się o tym, że takie mecze powinni sędziować bardziej doświadczeni arbitrzy, dla przykładu na trybunach siedział Holender Frans Louderus [jeden z najbardziej doświadczonych sędziów - przyp. red.]. Taka jest polityka FIVB, z tym próbujemy walczyć, ale na ten moment nic nie można zrobić - mówi Lemek.

- Na pewno znalazłbym w Polsce minimum 10 sędziów, którzy poprowadziliby te mecze lepiej, ale to nie zależy od nas - dodał na koniec.

Koniec końców Polakom udało się jednak wygrać, a nasza sytuacja w grupie po porażce w czterech setach z Amerykanami uległa znacznej poprawie. Kluczowe będą teraz mecze w weekend, z Iranem i Francją. Zwycięstwo cieszy, tym bardziej że po pierwszym secie i w trakcie drugiej partii niewiele wskazywało na to, że będziemy się jeszcze w stanie podnieść.

W piątek siatkarzy i kibiców czeka dzień przerwy. Do rywalizacji na siatkarskim mundialu wrócimy w sobotę. Wtedy to Polacy o 20.15 zmierzą się z Iranem.

Siatkarskie mistrzostwa świata potrwają do 21 września. W II rundzie rywalami Polaków będą jeszcze drużyny Iranu (13.09) i Francji (14.09).

Więcej o:
Komentarze (36)
Siatkarskie MŚ. Wygrana Polski w cieniu sędziowskiego skandalu
Zaloguj się
 • true_lysander

  Oceniono 103 razy 89

  I tylko szkoda, że zamiast 80% kraju.. może obejrzeć to 10% narodu.

 • Oceniono 81 razy 73

  "W piątek siatkarzy i kibiców czeka mecz przerwy."
  - szkoda, że wczoraj to nie był "mecz przerwy" - bylibyśmy spokojniejsi!

  - tak, cenię sobie dobre dziennikarstwo!

 • aria_pura

  Oceniono 70 razy 70

  Takiej porażki na słupku i na dwójce dawno nie widziałam. Jakim cudem ci kretyni dostali klasę międzynarodową? W Polsce jest paru lepszych sędziów okręgowych.

 • bogus1200

  Oceniono 63 razy 57

  To są skutki tzw. poprawności politycznej, czyli dajemy sędziów z egzotycznych krajów, aby "nikogo nie dyskryminować", nie patrząc na ich umiejętności (tak samo było przecież na mundialu, widzieliśmy z jakim skutkiem). Tak oto polityka niszczy sport.

 • ragol

  Oceniono 38 razy 30

  Cóż, wszechobecna poprawność polityczna nakazuje tworzenie klucza i parytetów. W ten sposób stworzono mechanizm faworyzujący miernotę byle miała odpowiedni kolor skóry, płeć i miejsce pochodzenia. Muszę wybrać czarnego Afrykanina, mimo iż na trybunach siedzi 10 znacznie lepszych żółtych Azjatów...

 • matitalolo

  Oceniono 27 razy 25

  Do następnego meczu debilni działacze powinni wyznaczyć sędziów spośród Innuitów, Aborygenów,Pigmejów albo z plemion zamieszkujących Oceanię.

 • joe_brody

  Oceniono 21 razy 21

  Najlepsza była końcówka I seta - sędzia najpierw odebrał punkt Włochom, kiedy już się cieszyli z wygranej. Bo uznał, że Włoch przeszkadzał w rozegraniu, sięgając po piłkę po polskiej stronie. W następnej akcji przemyślał to sobie, uznał, że był zbyt surowy... i zabrał punkt Polakom, za to samo. Tylko że tym razem był to prawidłowy blok...

 • Oceniono 18 razy 18

  Nieporozumieniem jest na siłę wpychanie arbitrów z krajów które nie mają profesjonalnych sędziów a nawet ligi. Tak jest w siatkówce ale też i w piłce nożnej. Co to komu daje ?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX