Sport.pl

Kulisy siatkarskiego mundialu. Jak Polsat stracił sponsora

Polska siatkówka spada właśnie z chmur: mundial miał być licencją na sukces i zarabianie, a zostaje bez sponsora głównego, bez transmisji w otwartym kanale. Jakby nadszedł nie w porę. Siatkarskie mistrzostwa świata zaczynają się 30 sierpnia od meczu Polska - Serbia na Stadionie Narodowym.
Więcej o konflikcie między Polsatem a PZPS-em w poniedziałek na Sport.pl i w Magazynie Sport.pl Ekstra

Meczów siatkarskich MŚ w otwartym paśmie nie pokaże żadna telewizja. Polsat oświadczył pod koniec lipca, że widzowie otwartego kanału zobaczą jedynie ceremonię otwarcia i inauguracyjny mecz zaplanowany na Stadionie Narodowym. Reszta spotkań zostanie zakodowana. Ujawniamy kulisy całego zamieszania.

- W dniu ceremonii losowania grup mundialu w Sali Kongresowej [27 stycznia 2014 r. - przyp. red.] mieliśmy już przygotowane ścianki do wywiadów z logo Orlenu. I nagle przyszło polecenie: ścianki z Orlenem chowamy z powrotem do magazynu, wyjmujemy te bez. Tak dynamicznie było - wspomina w rozmowie ze Sport.pl jeden z pracowników Polskiego Związku Piłki Siatkowej, zaangażowany w przygotowania do zaczynających się za 19 dni mistrzostw świata.

Polsatowi przestało się opłacać

Było dynamicznie i z zaskakującym finałem: na niewiele ponad pół roku przed siatkarskimi mistrzostwami świata (mecz otwarcia Polska - Serbia na Stadionie Narodowym - 30 sierpnia) wycofał się najpoważniejszy kandydat na sponsora głównego. W momencie gdy, według pracowników Polsatu, w umowie reklamowej - na, według różnych źródeł, od 10 do 15 mln złotych - zostały już do ustalenia tylko detale.

Orlen jest związany z siatkówką na co dzień, jako sponsor reprezentacji i ligi. Uznał, że od święta już nie musi. I w tym momencie ruszyło domino. Bez sponsora głównego przestały się Polsatowi opłacać transmisje mistrzostw w kanale otwartym. A innego kandydata na sponsora już nie było, bo Orlen negocjował wcześniej zdecydowanie, więc Polsat nie zostawił sobie wariantu awaryjnego. Chętny był jeszcze m.in. Citroën, gotów wyłożyć ok. 10 mln złotych na reklamy przy transmisjach. Ale nie mógł czekać tak długo.

Polityka w tle

Po wycofaniu się Orlenu ochota na sponsorowanie przeszła też innym spółkom związanym ze skarbem państwa. Tak jakby, przekonują w Polsacie, był jakiś odgórny sygnał, żeby firmy Zygmunta Solorza nie wspierać. Ministerstwa również nie chciały mistrzostw wesprzeć ze swoich funduszy na promocję. W Polsacie mają o to podwójne pretensje: o odmowną odpowiedź, ale też o to, że nadeszła tak późno. Że podczas licznych pielgrzymek do ministrów i prezesów było dość okazji, by dać wyraźny sygnał: nie pomożemy, radźcie sobie sami. Jest teoria, że Polsat jest na cenzurowanym z powodu kojarzonego ze stacją Grzegorza Schetyny, który popadł w niełaskę w Platformie. Ale jeden z posłów PO ma na to w rozmowie ze Sport.pl prostsze wytłumaczenie. - Gdybyśmy dali pieniądze jednemu z najbogatszych Polaków, to opozycja by nas zjadła. Samym mistrzostwom pomogliśmy. Minister sportu Andrzej Biernat dał związkowi siatkarskiemu dotację na organizację imprezy - 3,5 mln zł. To jest najwyższa dotacja na taki cel w historii ministerstwa - dodaje.

To jednak problemu transmisji nie rozwiązuje, a ich zakodowanie - poza meczem otwarcia - stawia z kolei w kłopotliwej sytuacji Polski Związek Piłki Siatkowej, który ma kilku chętnych do sponsorowania, zresztą właśnie spośród spółek związanych ze skarbem państwa. Ale ci chętni liczyli na to, że transmisje będą w telewizji otwartej. A czasu zostało coraz mniej.

A miało być tak pięknie

Gdy sześć lat temu Polsat wywalczył dla Polski mistrzostwa, kupując do nich prawa telewizyjne i marketingowe za 15 mln euro, wydawało się, że to będzie historia sukcesu. Polscy siatkarze byli wtedy wicemistrzami świata, turniej miał wpływowych protektorów: ówczesnego wicepremiera Grzegorza Schetynę, ministra sportu Mirosława Drzewieckiego oraz Piotra Nurowskiego, czyli szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i jednego z twórców Polsatu. Mundial miał być dalszym ciągiem euforii po Euro 2012. Piotr Nurowski zginął w katastrofie smoleńskiej, Mirosław Drzewiecki odszedł z polityki po aferze hazardowej, która zachwiała też pozycją Grzegorza Schetyny. Kryzys gospodarczy nadwątlił rynek telewizyjny i reklamy, Euro 2012 dodatkowo je wydrenowało. Turniej miał być biznesowym samograjem, jak piłkarskie mistrzostwa Europy. A jest biegiem z coraz wyższymi przeszkodami. Do tego w coraz gorszej atmosferze między Polsatem a związkiem siatkarskim, którzy dotąd byli jak małżeństwo idealne.

Poznaj gwiazdy siatkarskich mistrzostw świata w Polsce


Więcej o:
Komentarze (130)
Kulisy siatkarskiego mundialu. Jak Polsat stracił sponsora
Zaloguj się
 • ronin-teraz-zarejestrowany

  Oceniono 515 razy 393

  Czy tylko mi się wydaje, że coś tu jest nie tak?
  Milioner "wydaje" 15 mln euro bo jest pewien, że te 15 mln da mu spółka skarbu państwa. To w czym niby tu zasługa polszmatu. Kupili ale myśleli, że wydają nie swoje tylko państwowe pieniądze. Chyba nie tak to powinno działać. Ktoś jest sobie w stanie wyobrazić taką sytuację w Anglii, Niemczech, Włoszech lub USA?

 • rhone

  Oceniono 327 razy 291

  Biedny Polsat. Solorz jak zwykle - podobnie zresztą jak w sprawie Sląska Wrocław - będzie czekał do końca bo ma głębokim poważaniu honor i etykę. Dla niego liczy się tylko kasa. Teraz oczywiście wszystkie oczy zwrócą się na PZPŚ - tak jak na miasto Wrocław kiedy trwała patowa sytuacja z klubem piłkarskim. Obie sprawy - według mnie nietrafnie oceniane z punktu widzenia politycznego - łączy osoba Z. Solorza. Biznesmena, którego interesują wyłącznie pieniądze, pseudo kibica i pseudo mecenas polskiej siatkówki

 • losiu4

  Oceniono 303 razy 233

  a dlaczego państwowe spółki miałyby wspierać prywatną firmę pana Solorza? Mało wam pasożytów jak kulczyki i inne, jeszcze Solorza trzeba dodatkowo wianować?

  Pozdrawiam

  Losiu

 • pipes_pipes

  Oceniono 210 razy 188

  Polżart, a nie Polsat. A pamiętam przechwałki ludzi z Polsatu, że transmisja z mundialu, na którym Polska naprawdę coś znaczy, będzie naprawdę kompleksowa... Tja... Szkoda, że tylko dla widzów Polsatu. Dzięki Panie Solorz. Załatwiłeś Polakom mundial jak Wrocławianom Śląsk... Master of Disaster

 • cromio

  Oceniono 178 razy 170

  Nie moje pieniądze, nie moje małpy, nie mój cyrk. Zwisa mi to i powiewa.
  Ja osobiście nie będę sponsorował, nawet na 20-50 zł, niczyich interesów większych od mojego. Tam są milionerzy, ja mały żuczek, muszą poradzić sobie bez moich pieniędzy.
  Oni do mojego nie dopłacą.

 • Oceniono 153 razy 127

  Po co snuć domysły i dorabiać teorie. Fakt jest faktem... Polsat wy**mał nas kibiców !!

 • wesoly_romek_live

  Oceniono 126 razy 118

  Ja sobie streama włączę, a tym sqr....nom nie zapłacę nawet złotówki! WON!

 • jp-70

  Oceniono 118 razy 110

  Solorz orżnął już Skarb Państwa (patrz; Polaków) już co najmniej klika razy. Dobrze, że tym razem mu się nie udało, a biadolenie szefów jego spółek, że zostali wystawieni do wiatru brzmi dość kuriozalnie. Nosił wilk razy kilka i ponieśli wilka.

  Nie kupię ani jednego meczu od Polsatu i mam nadzieję, że takich co się złamią nie będzie zbyt wielu.

 • ulanzalasem

  Oceniono 123 razy 93

  3,5 mln na prywatną, biletową imprezę bez relacji ? Dużo...czy nie ? Zależy od skali, bo na piłkę poszło znacznie więcej, a stadiony puste albo drogie...i do tego miasta je utrzymują! Co by jednak nie mówić to Polsat skoro nie miał pewności to powinien sobie zostawić furtkę skoro nie było żadnych zapisów np. o karze za wycofanie się w ostatniej chwili, negocjować nie potrafią ?
  Do tego jeśli ktoś płaci za canal+, za TVP Sport, orange sport, sport klub i ma np. w kablówce 2-3 Polsaty sportowe to...jeszcze ma dopłacać i to tyle ?
  Po prostu trochę się to nie kalkuluje, bo kibice kupują pakiety sportowe, podpisują umowy na rok czy dwa lata i oczekują, że za to zobowiązanie dostaną coś pewnego i na poziomie. Dofinansowanie niech sobie będzie, ale mecze Polaków na ME/MŚ powinny być pokazywane w kanale otwartym lub kosztować dosłownie grosze jeśli np. to jakiś mało medialny sport.
  To nie wina kibiców, że Tusk nie lubi już Grzesia...zresztą on wykosił prawie wszystkich i to jego problem...bo Platforma zbyt mocno kojarzy się z jedną osobą, a właśnie teraz przydałoby się kilka lokomotyw i pokazanie, że PO to nie PiS (coraz mniej różnic) trzymane w rękach jednej osoby - taka odskocznia od sportu ;) Może to kara za ucieczkę spółek na Cypr ?
  Państwo/samorząd łoży na sport, ale czy opłaca się płacić np. za murawę, za pensje kopaczy skoro grają tak przeciętne, skoro tyle zarabiają, może więcej pieniążków dla dzieciaków, na orliki, ścieżki rowerowe, parki, skateparki ? Czyli na coś z czego będzie mógł skorzystać każdy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX