Sport.pl

Antoni Piechniczek w "Wilkowicz Sam na Sam": Nasz mecz z Brazylią w mundialu w Meksyku był nie do wygrania. Widać było, że był drukowany. Wracaliśmy niezadowoleni. Ale życzę każdemu, żeby jego wynik przetrwał niepobity ponad 30 lat

Paweł Wilkowicz; produkcja: Tomasz Fedoruk; zdjęcia: Damian Obstawski, Patryk Larwiński; montaż: Patryk Larwiński
10.05.2018 13:01
- Przy wszystkich osiągnięciach Roberta Lewandowskiego, to jednak nie może się równać ani bramkami ani meczami w wielkich turniejach z Grzegorzem Latą czy Zbigniewem Bońkiem - mówi w 'Wilkowicz Sam na Sam' Antoni Piechniczek, trener który doprowadził polskich piłkarzy do trzeciego miejsca mundialu 1982 i 1/8 finału cztery lata później (i przez następne 32 lata polska reprezentacja nie zaszła w MŚ dalej). Opowiada o przygotowaniach do mundialu podczas stanu wojennego, o tym jak Grzegorz Lato zmusił Adidasa do płacenia polskim piłkarzom, o nieudanym mundialu 1986 i o zepsutym pokoleniu polskich piłkarzy lat 90. - Ja czasami żałowałem, że jestem trenerem, a nie piłkarzem, bo już nie mogłem nikomu dać w dziób.
Więcej o:
Komentarze (88)
Zaloguj się
 • jacek3454

  Oceniono 1 raz 1

  Pamiętacie taki mecz, w którym Odra Opole trenera Piechniczka, w PP grała z Ruchem i przegrywała do przerwy 0:3.
  W 2 połowie wyszła na prowadzenie 4:3 ale Ruch wyrównał w ostatniej minucie. W dogrywce nokaut, Odra wygrywa 7:4. To był mecz, a wyobraźcie sobie miny tych co wyszli w czasie przerwy!

 • pedros.rw

  Oceniono 4 razy -2

  Entliczek, pętliczek, co zrobi Piechniczek....W całej Polsce królowała ta piosenka Andrzeja Rosiewicza. Po tych mistrzostwach praktycznie wszyscy nasi piłkarze dostali pracę w zachodnich klubach. Młynarczyk, Boniek, św. pamięci Smolarek, który wkręcał obrońców w narożniku....

 • marian_7

  Oceniono 8 razy 6

  Mam książeczkę wydaną po tamtych MŚ w Meksyku (duży nakład, więc nie tylko ja) a w niej zdjęcie, na którym Brazylijczycy cieszą się ze strzelonego gola wraz z sędzią.

 • djarev

  Oceniono 10 razy 2

  Za czasów Laty to piłka nożna była dyscypliną półamatorską, więc porównywanie osiągnięć nie ma sensu, bo to zestawianie dwóch światów.

 • xrafael

  Oceniono 3 razy -3

  Nic nie przebije baton by srann i 100000 smukerow wyginajacyh jenczoncyh na stadionie !!!

 • grot191

  Oceniono 4 razy 0

  Do tego mecz był rozgrywany bodaj w południe! Niby Brazylijczycy grali w tych samych warunkach, ale to jednak latynosi i nawet upał im przewagę nad Polakami

 • hendrik

  Oceniono 3 razy 1

  Zgadzam się, że to był najlepszy mecz reprezentacji w Meksyku, po asekuracyjnym 0-0 z Maroko, szczęśliwym 1-0 z Portugalią i w pełni zasłużonym laniem z Anglią 0-3. Polska grała ofensywnie, zapominając jednak o obronie /2 rzuty karne nie wzięły się znikąd/. Każdy jednak pamięta bombę Karasia w poprzeczkę i przewrotkę Bońka. Mieliśmy zdolne pokolenie /Tarasiewicz, Urban, Wdowczyk, Kubicki, Matysiak, Dziekanowski, Furtok, Leśniak/, które jednak trafiło na kiepski okres schyłku PRL.

 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 10 razy -4

  Antoś, lepiej zmień nazwisko na 'macierewicz'...i gitara!

 • szlachcic

  Oceniono 6 razy -2

  Boniek pierd..... bzdury
  Piechniczek nie chce byc gorszy
  Sedziowie nas oszukali wmeczu z Brazylia
  hehehehe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX