Nowa Zelandia zdobyła Puchar Świata w rugby!

Nowa Zelandia wygrała Puchar Świata w rugby. W finale na stadionie Twickenham w Londynie pokonała Australię 34:17. Mecz oglądało 82 tys. widzów.

Nowy Sport.pl wkrótce! [SPRAWDŹ]

Finał był wspaniałym widowiskiem. Po pierwszych dość nerwowych minutach, gdy oba zespoły miały problem z ustawieniem składnej akcji, w końcu All Blacks zdobyli przewagę. Na koniec pierwszej połowy i na początku drugiej - zdobyli dwa przyłożenia, które dały im komfortowe prowadzenie 21:3.

W tym momencie Australijczycy, którzy wcześniej praktycznie nie stworzyli akcji, grożącej rywalom przyłożeniem, ruszyli do zdecydowanych ataków. Ich walka i pomysłowość w ataku zasłużyła na słowa uznania. W 53. minucie punkty z przyłożenia zdobył David Pocock wykorzystując osłabienie rywali po żółtej kartce dla Bena Smitha (w rugby taka kara oznacza grę bez ukaranego zawodnika przez 10 minut). Niespełna 10 minut potem wspaniałe zagranie Bernarda Foleya wykorzystał Tevita Kuridrani i zdobył przyłożenie. Gdy Foley podwyższył Australia traciła do obrońcy tytułu już tylko cztery punkty. Jedno przyłożenie wystarczyło, by Australijczycy wyszli na prowadzenie. Dalej atakowali. Popełniali jednak w ataku proste błędy. Nowa Zelandia otrząsnęła się z ich przewagi. Przeniosła grę na połowę Australii i Dan Carter zdobył punkty z tzw. drop gola.

Wynik 17:24 też jeszcze dawał nadzieję Australii. Potem jednak najpierw Carter wykorzystał rzut karny niemal z połowy boiska, a w ostatnich minutach po kontrze All Blacks punkty z przyłożenia zdobył Beauden Barrett.

Nowa Zelandia zdobyła Puchar Świata po raz trzeci. Impreza odbyła się dopiero po raz ósmy. Choć rugby było popularne i wcześniej, władze tego sportu nie chciały rozgrywać imprez mistrzowskich o skali światowej, by nie dopuścić do komercjalizacji. Zmieniło to się dopiero w 1987 r. Od tamtej pory każdy kolejny Puchar Świata przyciąga coraz większą liczbę widzów na stadiony i przed telewizory.

Średnia widzów na jednym meczu w tym roku to 51,6 tysięcy widzów na stadionie.