Rio 2016. Strzelectwo. Xuan Vinh Hoang zdobył dwa medale, choć trenował bez amunicji

Wietnamczyk zdobył złoty medal w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego z 10 m, oraz srebrny w strzelaniu z pistoletu dowolnego z 50 m. Olimpijskie wyniki Xuana Vinh Hoanga są tym bardziej imponujące, kiedy poznamy jego metody treningu. Przez większość przygotowań do Rio nie używał amunicji!

Xuan Vinh startował w igrzyskach olimpijskich po raz drugi. Cztery lata temu w Londynie w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego z odległości 10 m nie zakwalifikował się do finału, a w strzelaniu z pistoletu dowolnego (50 m) był czwarty. W Rio de Janeiro w pierwszej dyscyplinie zgarnął złoto, a w drugiej srebro. Jak to możliwe, skoro przygotowywał się bez amunicji?

- Wielu moich zawodników od lat nie słyszało dźwięku prawdziwego wystrzału. Z powodu braku amunicji moi podopieczni mogli jedynie podnieść broń, wycelować i usłyszeć lekki klik po naciśnięciu spustu - powiedział trener mistrza olimpijskiego Nguyen Tan Nam.

Xuan Vinh Hoang zaczął "normalnie" trenować tuż przed samymi igrzyskami. Wietnamczyk miał wówczas zagwarantowane 100 magazynków z nabojami na dzień.

Dzięki wygranej w Rio został pierwszym Wietnamczykiem w historii, który cieszył się z olimpijskiego złota.

42-latek mierzył się w finale z Brazylijczykiem Felipe Almeidą Wu. Hoang ostatecznie wyprzedził rywala o zaledwie 0,4 punktu. Ostatnie miejsce na podium zajął Chińczyk Wei Pang. Jedyny startujący Polak Piotr Daniluk odpadł już w kwalifikacjach.

Warto dodać, że Vinh był blisko medalu podczas igrzysk w Londynie. Do brązowego medalu zabrakło mu wtedy 0,1 punktu...