Sport.pl

Piłka ręczna. Polska - Francja 15:29. Damian Wleklak: będzie bolało, jesteśmy kopciuszkiem

- Będzie bolało, bo w Danii spotkały się trzy wielkie zespoły, a my jesteśmy kopciuszkiem. Pojechaliśmy po to, żeby jak najwięcej się nauczyć - mówi Damian Wleklak, srebrny i brązowy medalista mistrzostw świata, były kapitan i były trener reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych. W czwartek nasza kadra przegrała z Francją 15:29, a w swoich kolejnych meczach towarzyskiego turnieju w Danii zagra w sobotę (o godz. 16) z drużyną gospodarzy i w niedzielę (o 17.50) z Norwegią

Łukasz Jachimiak: Polska przegrała z Francją 15:29 w swoim pierwszym meczu duńskiego turnieju Golden League. Widziałeś cokolwiek pozytywnego w naszej grze?

Damian Wleklak: My chyba nie pojechaliśmy tam po to, żeby kogokolwiek chwalić, tylko po to, żeby pokazać naszym zawodnikom, ile im brakuje do czołówki i jaka to jest trudna droga, żeby do niej dobić. Było widać, po której stronie jest doświadczenie, ogranie. Może nie spodziewaliśmy się, że będzie aż taka różnica, ale na pewno wiedzieliśmy, że Polskę i Francję dzieli teraz różnica klas.

W 17. minucie było 5:5, później Francuzi nam odjechali. Trzymaliśmy się przez połowę pierwszej połowy tylko dlatego, że rywal jeszcze się nie rozpędził?

- Tak, pamiętajmy, że to jest turniej towarzyski. Ale pamiętajmy o tym również oceniając nasz zespół. W sumie jest ktoś, kto wypadł bardzo fajnie, to Piotrek Wyszomirski.

Obronił cztery rzuty karne, rzeczywiście zaliczył dobry powrót do kadry po dłuższej przerwie.

- Poza tym zagraliśmy kilka takich schematów, po których było widać, że je ćwiczymy. Ale oczywiście było wyraźnie widać, o ile więcej takich wypracowanych akcji mają Francuzi. Trudno, trzeba spokojnie czekać aż praca Piotra Przybeckiego i Pawła Nocha będzie procentowała. My też akcji zespołowych będziemy mieli coraz więcej. Ale na razie będzie bolało. To jest Golden League, w Danii spotkały się trzy wielkie zespoły, a my jesteśmy kopciuszkiem. Pojechaliśmy po to, żeby jak najwięcej się nauczyć od najlepszych.

Czyli trzeba się nastawiać na to, że zderzenia z Danią i Norwegią będą równie bolesne jak to z Francją?

- Jestem pewny, że z meczu na mecz nasza gra będzie wyglądała coraz lepiej. Poprzednio tak było, kiedy po gorszych spotkaniach towarzyskich w meczach eliminacji ME 2018 dobrze wypadliśmy z zespołami będącymi w naszym zasięgu.

Wtedy nawet chyba nie myśleliśmy, że Serbia i Rumunia już są w naszym zasięgu. Remis z pierwszym i zwycięstwo nad drugim przeciwnikiem uznaliśmy przecież za niespodzianki.

- Tak było, ale pamiętajmy, że wtedy graliśmy o nic, bo już nie mieliśmy szans na awans. Teraz musimy się nauczyć grać bardzo dobrze z takimi średnimi zespołami w meczach o realną stawkę. I musimy się też uczyć grać bardzo dobrze z najlepszymi w meczach towarzyskich, żeby się przekonywać, że da się do nich zbliżyć. Na to potrzeba trochę czasu i ogrania. Myślę, że w ciągu roku nasz zespół dojrzeje i będzie wyglądał lepiej. Jestem przekonany, że będzie lepiej wykorzystywał swoje atuty.

Jakie to atuty?

- Nie wiem czy z Francją oddaliśmy chociaż jeden rzut ze skrzydła z wypracowanej pozycji. A to jest dziś nasza siła. Umówmy się, że z drugiej linii na razie się nie przebijemy. A mając Pawła Paczkowskiego, który wygląda bardzo dobrze, jeśli chodzi o zmianę kierunków, mając Rafała Przybylskiego, Michała Szybę, Piotrka Chrapkowskiego – musimy grać bardzo szybko, szukać na kole Kamila Syprzaka i gry do skrzydłowych. Nawet w naszych najlepszych latach, za kadencji Bogdana Wenty, nie mieliśmy tak wyrównanych skrzydłowych jak teraz. Wtedy mieliśmy dwóch wspaniałych skrzydłowych, czyli Mariusza Jurasika i Tomka Tłuczyńskiego i mieliśmy dwóch fajnych skrzydłowych, czyli Mateusza Jachlewskiego i Patryka Kuchczyńskiego. A teraz mamy czterech młodych, bardzo zdolnych i bardzo perspektywicznych, już ogranych, jak Michał Daszek grający od kilku sezonów w Lidze Mistrzów. Musimy grać przez pierwszą linię.

Powiedziałeś, że kadra powinna dojrzeć w ciągu roku, ale tak naprawdę ona nie ma tyle czasu. W styczniu zagra w Portugalii w prekwalifikacjach MŚ 2019 i będzie musiała wygrać turniej, żeby awansować do następnej fazy.

- Mecz z Portugalią będzie bardzo trudny. Pamiętam, jak pojechaliśmy tam w eliminacjach do któregoś z wielkich turniejów [ME 2012, a mecz odbył się w październiku 2010 rok] i po ciężkim boju zremisowaliśmy [27:27] mecz, który nam naprawdę nie wyszedł. Bardzo ciężko nam się tam grało. Teraz kadra zagra z Portugalią trzeci mecz, kluczowy, bo nie zakładam, że z Kosowem albo z Cyprem możemy mieć problemy.

Bądźmy poważni, w tych meczach nie mamy prawa mieć problemów.

- Dokładnie. Te mecze mogą wyglądać różnie, ale ostatecznie musimy mieć nad nimi kontrolę. A Portugalia to będzie pierwszy egzamin tej drużyny. Jak ten, który dzieciaki zdają w szkole podstawowej, kiedy idą do gimnazjum. Bo do matury to jeszcze nam daleko.

Bez zdania tego egzaminu drużyna nam się nie zbuduje?

- Oczywiście, że musimy z Portugalią wygrać. Ale pamiętajmy, że to dopiero pierwszy krok. Jeśli wygramy, to później będą nas czekały play-offy, będziemy tam potrzebowali szczęścia w losowaniu. I wielkiej determinacji. Chłopakom trzeba wbić do głów, że już za chwilę muszą rzucić wszystko, co mają. Umiejętności to jest jedno, ale często żeby przejść przez jakiś próg, to trzeba przekroczyć próg swoich możliwości. Oni muszą to zrobić. Obojętnie jakim sposobem – czy będziemy rzucali przodem, tyłem, czy pod nogami, to musimy wygrać, musimy zwycięstwo wygryźć na parkiecie, żeby wskoczyć na wyższy poziom i dalej się budować. Na razie wiemy tylko jedno – jesteśmy mocni w bramce, to pokazujemy. Piotrka Wyszomirskiego nie było w kadrze, wrócił i zagrał bardzo dobrze, a jest jeszcze Adam Malcher, są młodzi Mateusz Kornecki i Adaś Morawski. Tu nie mamy się o co martwić. Niech teraz pomoże obrona, niech będzie ta walka, o której mówię, niech będzie budowanie ataku w oparciu o to, czym naprawdę dysponujemy i będziemy się podnosić.

Komentarze (6)
Piłka ręczna. Polska - Francja 15:29. Damian Wleklak: będzie bolało, jesteśmy kopciuszkiem
Zaloguj się
 • roll

  Oceniono 2 razy 2

  Coś wczoraj słyszałem o norweskim planie szkolenia.Może by tak podejrzeć i za 10 lat przeżywać znów emocje a nie rozczarowanie.

 • zabavnik

  Oceniono 2 razy 2

  poziom afrykański

 • aneczka-66

  Oceniono 4 razy 2

  "Stan polskiego sportu, zwłaszcza gier zespołowych, jest smutnym odzwierciedleniem stanu polskiego państwa" - w 2013 roku napisał... No właśnie. Kto zgadnie?

 • robsonrb

  Oceniono 5 razy 1

  Zmarnowana dekada sprawiła ze jesteśmy takim San Marino czy Andorą w piłce noznej

 • badziewiak66

  0

  Nie wiem po co przyjęto zaproszenie na tak trudny turniej. Polska reprezentacja jest dziś w ogonie Europy, gdzieś pomiędzy 20-30 miejscem na świecie. Taki mecz to nie jest nauka tylko połamanie wszystkich kości , to koniec jakichkolwiek marzeń. Ci ludzie zauważyli różnicę jaka dzieli ich od czołówki , która grała wczoraj drugim i trzecim składem i na wielkim luzie. Co ciekawego po meczu wyglądało tak jakby nasi zawodnicy mieli pretensje do Francuzów, że dostali takie lanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX