Sport.pl

Remis jak porażka. Polska daleko od mistrzostw Europy

To było spotkanie, które nasi piłkarze ręczni powinni wygrać. W Płocku Polska tylko zremisowała z Białorusią 27:27. W praktyce oznacza to koniec marzeń o wyjeździe naszej reprezentacji na mistrzostwa Europy 2018, a może mieć też gorsze konsekwencje

Po porażkach Polski z Serbią, Rumunią i fatalnemu, wyjazdowemu występowi naszych z Białorusią, rewanżowy mecz z tym rywalem miał być znakomitą okazją na pierwsze eliminacyjne punkty. Spotkanie z teoretycznie słabszym przeciwnikiem mieliśmy wygrać i to najlepiej wysoko. Plan okazał się jednak trudny do zrealizowania. 

Pech w końcówce

Mecz w Płocku był wyrównany, ale nie układał się po myśli biało-czerwonych. Goście uzyskali trzy bramki przewagi pod koniec pierwszej połowy. Znakomitą skutecznością wykazywał się Boris Puchowski, który pięć razy trafił z karnego. Całe spotkanie zakończył natomiast z 9 bramkami. Ostatecznie do przerwy było 13:15.
Po kilkunastu minutach od wznowienia gry Polacy mieli już remis. Dobrze grali Michał Daszek i Michał Jurecki oraz Przemysław Krajewski – wszyscy w całym meczu rzucili po pięć bramek. To m.in. dzięki nim na trzy minuty przed końcem Polacy prowadzili 27:25.

Mimo, że Białorusini wyrównali, to na 40 sekund przed końcem meczu przy piłce byli biało-czerwoni. Tałant Dujszebajew wziął czas i przygotował ostatnią akcję drużyny. Nie wyszło. Polacy w ataku zgubili piłkę! Mecz zakończył się remisem. W praktyce oznacza on pożegnanie z mistrzostwami Europy.

Trudna sytuacja

Polska w swojej grupie ma na koncie jeden punkt i do rozegrania jeszcze dwa mecze – z Serbią i Rumunią. Serbia wygrała niedzielne spotkanie z Rumunią i ma sześć oczek. Potem w tabeli są Białorusini z pięcioma i Rumuni z czterema punktami. Jedyne na co możemy liczyć w tej sytuacji to awans z trzeciego miejsca w grupie. Będzie on jednak możliwy tylko w przypadku najlepszej drużyny z siedmiu grup eliminacyjnych. Polacy, którzy na razie prezentują się fatalnie musieliby wygrać swoje mecze i jeszcze patrzyć na to co zrobią rywale.

Brak kwalifikacji na przyszłoroczne Euro może mieć też konsekwencje w przyszłości. Oznacza bowiem grę w preeliminacjach mistrzostw świata. Mundial piłkarzy ręcznych jest ważny, bo może dać kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Wygląda więc na to, że pierwsza od 2000 roku absencja naszych na mistrzostwach Starego Kontynentu może być bardzo bolesna.

Więcej o:
Komentarze (8)
Remis jak porażka. Polska daleko od mistrzostw Europy
Zaloguj się
 • Paweł Tyrakowski

  Oceniono 4 razy 2

  Prawda jest taka, i mówię to jako kibic szczypiorniaka, Polska bez gruntownych zmian nie zdziała nic w piłce ręcznej, już od dłuższego czasu nasza reprezentacja opierała się na starszych zawodnikach, brak rotacji, zwycięstwa Polska zawdzięczała chartowi ducha i walki o każdą piłkę, ale niestety inne reprezentacje nie stały w miejscu, zaczęły się rozwijać, stopniowo wprowadzały nowych zawodników wychowanych w nowo powstałych bazach szkoleniowych i konsekwencją jest tego że grupa reprezentacji predysponujących do walki o najwyższe cele znacznie się powiększyła. Polska musi zacząć tworzyć reprezentacje od podstaw, na początku będziemy płacić frycowe ale wierzę że dobre zarządzanie, wspieranie piłki ręcznej, zachęcanie dzieci do trenowania tego sportu, przywróci naszą reprezentacje do poziomu gry na który wszyscy liczymy.

 • tedj

  Oceniono 1 raz 1

  A co na to wiceprezes Związku Piłki Ręcznej, pan Adam Hofman?

 • 23tryt

  0

  Szans na awans już po prostu nie ma. Norwegia (gr 7) musiałaby przegrać z Litwą u siebie i Belgią na wyjeździe .....

 • billyboy1943

  Oceniono 6 razy -4

  On taki,, tałant'' jak żaba miss!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX