Sport.pl

ME piłka ręczna. Słowacy przed meczem z Polską: "Stoimy przed wielką szansą!"

To będzie mecz o wszystko. Dzisiejsze starcie Polski ze Słowacją w Belgradzie, najprawdopodobniej zadecyduje o tym, która z tych dwóch drużyn odpadnie z mistrzostw Europy. Faworytem starcia są podopieczni Bogdana Wenty, ale nasi południowi sąsiedzi zapowiadają, że są w stanie sprawić niespodziankę. Relacja z meczu na żywo od godz. 18.15 w Sport.pl
24 : 41
Informacje
ME piłkarzy ręcznych 2012 - Grupa A
Wtorek 17.01.2012 godzina 18:15
Wyniki szczegółowe
1 Poł
2 Poł
Wynik
Słowacja
13
11
24
Polska
17
24
41
Składy i szczegóły
Słowacja
Skład: M.Putera, R.Stochl - O.Rabek 3, P.Kukucka 5, L.Tarhai 2, P.Dudas, P.Hruscak, D.Valo 3, M.Kopco 2, A.Petro 3, M.Mikeci, L.Duris 2, T.Urban, M.Stranovsky 2, R.Antl 2
Polska
Skład: P.Wyszomirski, M.Wichary - B.Jaszka 2, P.Kuchczyński 5, G.Tkaczyk 8, K.Bielecki 3, A.Wiśniewski 1, B.Jurecki 6, M.Jurecki 5, T.Tłuczyński 2, M.Jurkiewicz 4, K.Syprzak 1, Z.Kwiatkowski 3, M.Zaremba, R.Orzechowski 1
Zarówno Słowacja, jak i Polska przegrały swoje pierwsze mecze na turnieju w Serbii. Zespół Wenty uległ gospodarzom 18:22, a nasi południowi sąsiedzi przegrali po dobrym meczu z Danią 25:30. Taki układ w złożonej z czterech zespołów grupie, z której awansują do dalszej fazy trzy zespoły, sprawia, że dzisiejsze starcie Polski ze Słowacją jest dla obu drużyn meczem o być albo nie być.

Jeśli polscy szczypiorniści, odpukać, zeszliby dziś z parkietu pokonani, a w innym spotkaniu naszej grupy Duńczycy wygraliby z Serbami, to swój ostatni mecz Polacy przeciwko Skandynawom graliby tylko o honor. Czy taki scenariusz jest możliwy? Zdaniem Słowaków - jak najbardziej.

"Kości zostały rzucone"

- W meczu z Danią pokazaliśmy, że z każdym przeciwnikiem możemy walczyć, jak równy z równym. Zresztą przecież dwa miesiące temu pokonaliśmy Francję, najlepszą drużyną świata [w meczu towarzyskim 30:28 - przyp. red.]. To pokazuje, że nie jesteśmy od nikogo gorsi. Naszym problemem zawsze był tylko brak stabilności - mówi w rozmowie z gazetą "Hospodarske Noviny" Zoltan Heister.

Zdaniem szkoleniowca Słowaków jego zespół, który w swoich dotychczasowych występach na ME nie zdobył nawet punktu, wreszcie dojrzał do wygrywania ważnych spotkań. A mecz z Polską będzie doskonałą okazją, by to potwierdzić. - Kości zostały rzucone. Fakt, że i my i Polacy przegraliśmy swoje pierwsze mecze powoduje, że szykuje się niesamowite starcie. Widzę szansę na zwycięstwo. Polacy mają trochę kontuzji, brakuje przede wszystkim Sławomira Szmala, ale to i tak bardzo mocny zespół, przede wszystkim zgrany i doświadczony na arenie międzynarodowej - zauważa trener.

"Polacy pod większą presją"

Podobnie, jak Heister myślą jego podopieczni. - Z pewnością możemy się spodziewać twardej obrony Polaków, ale chociaż mają teoretycznie lepszy zespół niż my, postaramy się ich zaskoczyć. W przeszłości wielokrotnie walczyliśmy z nimi jak równy z równym, nawet gdy byli w najsilniejszym składzie. Poza tym oni są zdecydowanie pod większą presją. My nie mamy nic do stracenia. Zamierzamy wylać litry potu, by ich pokonać - zapowiada na łamach gazety "Dennik Sport" skrzydłowy Martin Stranovsky. A bramkarz Richard Stochl dodaje: - Będziemy walczyć od pierwszej do ostatniej minuty, tak jakby to był nasz ostatni mecz w życiu.

"Uwaga na Bieleckiego"

Słowacy wietrzą swoją szansę również w braku braci Lijewskich. Marcin Lijewski w ogóle nie pojechał na ME, a jego młodszy brat Krzysztof nabawił się w meczu z Serbią urazu kolana i nawet jeśli zagra, może nie być w stanie walczyć ze Słowakami na sto procent. - To jest ogromne osłabienie Polaków i dlatego myślę, że mamy ogromną szansę ich pokonać. W ubiegłym roku na mistrzostwach świata przegraliśmy z nimi niewiele [33:35], teraz możemy się zrewanżować - mówi rozgrywający Peter Kukucka.

Jest jednak jedna osoba, której Słowacy mocno się obawiają. To Karol Bielecki. Dziennik "SME" przypomina jego niesamowitą historię, związaną z powrotem do sportu mimo utraty oka w meczu z Chorwacją w czerwcu 2010 roku. "Choć lekarze ostrzegali go, że mocno ryzykuje, wrócił do piłki ręcznej. I w meczu z Serbią rzucił cztery bramki, najwięcej ze wszystkich Polaków. Dla drużyny narodowej trafił już w sumie ponad 700 razy. Mówi się, że ma najtrudniejszy do obrony rzut na świecie" - chwali Bieleckiego gazeta.

Pod wrażeniem umiejętności ponaddwumetrowego rozgrywającego są także zawodnicy. - Bielecki? Jego rzuty to straszne bomby. Wydaje mi się, że nie jest już w takiej formie jak kiedyś, ale i tak zdecydowanie musimy na niego uważać - ocenia Kukucka.

Czy Słowakom uda się powstrzymać polskiego bombardiera i jego kolegów? Odpowiedź na to pytanie, miejmy nadzieję negatywną, a pozytywną dla nas, poznamy już dziś wieczorem.

- Mecz ze Słowacją jak finał - mówi Bogdan Wenta


Więcej o:
Komentarze (8)
ME piłka ręczna. Słowacy przed meczem z Polską: "Stoimy przed wielką szansą!"
Zaloguj się
 • angolos

  Oceniono 7 razy 7

  Polska wygra!!! Kto jest patriotą i tak sadz łapa w góre a kto sie z tym nie zgadza w dol :) WIARY!!!

 • bukaj22

  Oceniono 4 razy 4

  To będzie ciężki mecz. Słowacy dobrze zagrali z Danią i przegrali minimalnie w końcówce. W naszej Kadrze jest masa kontuzji i sam jestem ciekaw jak zagramy i mam spore obawy....

 • lucenzo16

  0

  W ubiegłym roku na mistrzostwach świata przegraliśmy z nimi (Polską) niewiele [33:35], teraz możemy się zrewanżować - mówi rozgrywający Peter Kukucka.

  I coś im nie wyszło.

 • dereks

  0

  @janus-z333

  i co kmiocie, zdziwiłeś się?

 • janus-z333

  Oceniono 12 razy 0

  Dawno,dawno temu,mieliśmy wspaniałych piłkarzy,siatkarzy,koszykarzy,kolarzy,mamy świetnych szczypiornistów,a przy tym świetnych szkoleniowców.Po za piłką ręczną pozostały wspomnienia.przebłyski dobrej formy można jeszcze zauważyć u siatkarzy,reszta jest tylko wspomnieniem.Obecny trener piłkarzy ręcznych,Bogdan Wenta,to świetny szkoleniowiec,poprzednio zawodnik.Jednak powoli i ta dyscyplina będzie upadać,nie ma następców,najlepsi wyjeżdżają za granicę(i dobrze),i nie za bardzo chcą grać w reprezentacji.Kluby dają pieniądze za grę,a reprezentacja jest kontuzjogenna,więc i w klubach traci się pieniądze.Sportem rządzi komercja,już nikt dla sportu go nie uprawia ,pieniądze owładnęły umysły wszystkich sportowców.Inaczej by ć nie może,młodzi ludzie poprzez sport wykluczeni z życia,muszą na dalszy byt zarobić by nie zostać nikim.Wracając do tematu,mimo dość dużego zainteresowania kibiców sportem,on się nie odrodzi do postaci sprzed lat.Nie zdziwię się dzisiejszej porażce ze Słowakami i odpadnięciu z turnieju.

 • lucenzo16

  Oceniono 2 razy -2

  Gdyby Bogdan Wenta nie wstawiał rezerwowych zawodników było by jeszcze lepiej kto się zgadza łapa w górę , a kto się nie zgadza łapa w dół.

 • louisciffer

  Oceniono 3 razy -3

  dobry kurs na Słowaków ;)

 • Gość: e

  Oceniono 6 razy -4

  >>ME piłka ręczna. Słowacy przed meczem z Polską: "Stoimy przed wielką szansą!"<
  --------
  Fakt, zwłaszcza jak się spojrzy na "popisy" naszych w meczu z Serbią. Jeśli ze Słowacją znów nie będą umieli złapać piłki i rozegrać akcji, to czeka nas drugi łomot i pożegnanie z imprezą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX