Sport.pl

MŚ w Katarze. Norweski dziennikarz: Trudno z Polakami nie sympatyzować. Katar kupił sobie finał mundialu

22 : 25
Informacje
MŚ piłkarzy ręcznych 2015 - Finał
Niedziela 01.02.2015 godzina 17:15
Wyniki szczegółowe
1 poł
2 poł
Wynik
Katar
11
11
22
Francja
14
11
25
Składy i szczegóły
Katar
Sarić, Stojanović - Marković, Mabrouk, Roine, Capote, Al-Karabi, Memisević, Vidal, Damjanović, Mallash, Benali, Madadi, Hamdoon, Hassan Alla, Zakkar
Francja
Dumoulin, Omeyer - Fernandez, Barachet, Anic, Narcisse, Joli, Nyokas, N.Karabatić, Mahe, Grebille, Accambray, Sorhaindo, Guigou, L.Karabatić, Porte
Katar kupił sobie finał mundialu. A teraz piłka ręczna musi się oczyścić. Nie było w tym sensacji, że Katar grał w finale. Miał jeden z najlepszych duetów bramkarzy na świecie. Miał wartościowych graczy na każdej pozycji i jednego z najlepszych trenerów, który mógł przygotować reprezentację tak, jakby była to drużyna klubowa. To powinno być niemożliwe. A jednak stało się - dzięki pieniądzom. Mnóstwu pieniędzy.
*Stig Nygard jest dziennikarzem norweskiej telewizji TV2, korespondentem sportowym i autorem bloga o piłce ręcznej

Stało się tak, bo w porównaniu z futbolem piłka ręczna jest sportem miniaturowym. Najlepsi gracze są dobrze opłacani. Ale w ciągu roku nawet gwiazdy nie zarobią tyle, ile Messi lub Ronaldo w ciągu miesiąca. Dlatego łatwo zrozumieć, że 37-letni Danijel Sarić kilka miesięcy temu dał się namówić na zmianę obywatelstwa. Migotała przed nim nagroda o niebywałej sile kuszenia - miliony euro za trzy tygodnie pracy na turnieju.

W futbolu przepisy zabraniają gry w innych reprezentacjach, jeśli piłkarz wystąpił już w jednej w meczu o punkty. W piłce ręcznej zawodnik może zmienić drużynę narodową tyle razy, ile chce, jeśli nie grał w meczach o stawkę przez trzy lata. Ten przepis był już wykorzystywany. Austria złupiła Bałkany i kraje bałtyckie z piłkarek ręcznych w latach 90., Hiszpania zatrudniła Tałanta Dujszebajewa i Arpada Sterbika. Trudno też uznać Carlosa Pereza za Węgra czystej krwi.

Teraz przepis został rozciągnięty poza skalę. Katar kupił całą drużynę. Owszem, trener Valero Rivera nie mógł mieć piłkarzy z najwyższej półki, ale mógł zebrać skład świetnych piłkarzy o uzupełniających się cechach, co jest marzeniem każdego selekcjonera.

Polacy po półfinale otoczyli serbskich sędziów i szyderczo oklaskiwali ich za wciągnięcie Kataru do finału. Prawdopodobnie zostaną za to ukarani. Ale trudno z Polakami nie sympatyzować. W tym meczu nie było zbyt wielu kluczowych decyzji przeciwko nim, ale musieli walczyć o każdy gol znacznie zacieklej niż Katarczycy. Byli karani wykluczeniami za ofensywne faule po obu stronach boiska. Co najmniej dwukrotnie sędziowie musieli widzieć, że Katarczycy odbili się w polu bramkowym, gdy zaliczono im gole. Chyba że nie chcieli widzieć.

Oszukani nie tylko Polacy

Podobne wydarzenia miały miejsce w meczach Kataru przeciwko Austrii i Niemcom. Trener Austriaków Patrekur Johannesson powiedział po spotkaniu z gospodarzami: - Myślę, że Katar będzie mistrzem świata. Sędziowie? Bez komentarza.

Niewiele słów, ale nawet one bardzo dużo mówią.

Nie było przypadku w tym, że w strefie pucharowej sędziami w meczach Kataru byli Chorwaci, Macedończycy i Serbowie. Nic do tych krajów nie mam. Moje doświadczenie mówi jednak, że grając z drużyną bałkańską, trzeba mieć 10 bramek przewagi przed pucharowym rewanżem, aby awansować.

Jest na świecie niewielu sędziów, wokół których krąży więcej kontrowersji niż nad Macedończykiem Draganem Nacevskim. Złą sławę zdobył ze swoim kuzynem Marjanem w latach 90. Ale teraz jest szefem sędziów EHF (Europejska Federacja Piłki Ręcznej) i stałym przedstawicielem władz przy stoliku sędziowskim na wielkich turniejach. Gwizdek przejął od niego syn Gjorgji. Myślałem o nich z niepokojem, widząc, jak Nacevski senior czuwał nad zegarem meczowym w starciu Kataru z Niemcami, a junior sędziował na parkiecie [Dragan Nacevski jako przedstawiciel IHF na meczu Katar - Polska zdyskwalifikował polskiego lekarza Rafała Markowskiego po zakończeniu spotkania]. Okazało się, że obawy były uzasadnione, nawet jeśli sędziowie nie podjęli żadnej kluczowej, wątpliwej decyzji przeciwko Niemcom. A jednak można było fizycznie poczuć niewiarę w sukces szerzącą się wśród niemieckich graczy. Otrzymywali dwuminutowe wykluczenia za małe przewinienia, sędziowie odbierali im piłkę za "kroki", choć gracz zrobił z piłką zaledwie dwa. Jeden z nich został ukarany za faul ofensywny, choć nie drgnął, a Katarczyk wskoczył mu na plecy. Musieliby być o siedem lub osiem goli lepsi, aby być w stanie wygrać mecz. Ale nie byli o tyle lepsi.

Szefowi federeacji potrzebny był sukces drużyny z poza Europy

Nie oskarżam sędziów o przyjęcie łapówki. Wiem za to, że aby żyć z piłki ręcznej, trzeba mieć dobre dojścia. A bez aprobaty szefa IHF Hassana Moustafy nie pojeździsz po świecie sędziować na turniejach. Według niego dobrze się dzieje, bo sukces w piłce ręcznej odnosi kraj spoza Europy, nawet jeśli większość srebrnej drużyny to Europejczycy.

Dlatego sędziowie na mecze Kataru zostali wyznaczeni ręcznie. Dlatego bilety kibiców z Danii i Niemiec nagle przestały być ważne, dzięki czemu znalazło się więcej miejsca w hali dla lokalnych fanów.

Środowisko musi działać. Moustafa nie może używać piłki ręcznej jak swojej własności. Tak właśnie było z tym turniejem. Na długo przed pierwszym meczem dałem mu nazwę "Dr Hassan Moustafa Invitational" [invitational - ang. na zaproszenie].

Jak wiadomo, Niemcy nie zakwalifikowały się na MŚ - był to problem dla prezydenta Moustafy, bo są największym marketingowym rynkiem dla piłki ręcznej. Więc aby im zrobić miejsce, wyrzucono biedną Australię. Latem IHF zmienił statut tak, że mógł wyrzucić z turnieju, kogo chciał, jeśli uznał, że nie spełnia kryterium jakości.

Ale Niemcy nie były w kolejce pierwsze na jej miejsce. Pierwsza była Islandia. Szczęśliwie z turnieju zrezygnowały z przyczyn politycznych Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie. I nagle dla protestującej Islandii znalazło się miejsce.

Tę samą metodę zastosowano w turnieju. Gdyby szef piłki ręcznej nie pociągnął za ten i ów sznurek, Kataru w finale by nie było. Może nie byłoby też zbyt wielu kibiców w białych dżalabijach, ale byłoby bardziej fair.

Wiem. Gospodarze są zwykle faworytami sędziów. Wyciągnięto to Niemcom, gdy narzekali po przegranym ćwierćfinale z Katarem. Nie byliby mistrzami świata w 2007, gdyby nie pomoc sędziów [wygrali wtedy z Polską].

Będzie bojkot MŚ?

Ale sędziowanie to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Od metod Kataru odstręcza dużo więcej, nawet jeśli są one w zgodzie z przepisami. Te metody stały się symbolem zła w piłce ręcznej. Kilka największych europejskich federacji chce z nimi walczyć, ale gdy Europa nie jest w tej sprawie zjednoczona, walka nie jest łatwa. Rywal Moustafy w wyborach na szefa IHF zostanie ośmieszony. Najważniejszym sojusznikiem Moustafy jest szejk Ahmad Fahad al-Ahmad z Kuwejtu, prezydent azjatyckiej federacji, członek azjatyckiej rady MKOl, jedna z najmocniejszych figur w sporcie. On zapewnia IHF pieniądze, które następnie Moustafa rozdziela małym federacjom. Podczas wyborów przedstawiciele Gabonu i Portoryko wiedzą doskonale, kto zapewnił im pobyt na kongresie. A ich głos liczy się tak jak głos Niemiec, Norwegii czy Polski. Ale teraz sytuacja w piłce ręcznej dojrzała do zmiany, inaczej będzie za późno, aby ratować wizerunek dyscypliny.

Kluby Bundesligi już zaczęły walczyć. Złożyły pozew przeciw prezydentowi Moustafie, który odmawia im prawa do zakazu gry ich zawodnikom w reprezentacjach, dopóki IHF nie będzie płacił ubezpieczeń i rekompensował klubowych wypłat w czasie występów na mistrzostwach świata lub igrzyskach.

Jeśli niemieckie kluby wygrają przed sądem, będzie to koniec mistrzostw świata według obecnych zasad. Największe gwiazdy będą grać tylko na Euro, a Moustafa będzie cieszyć się swym luksusem, oglądając szczęśliwych amatorów na mundialu.

""Szyba, której nie da się zbić! "Ręczna husaria" [MEMY PO MEDALU]


Więcej o:
Komentarze (156)
MŚ w Katarze. Norweski dziennikarz: Trudno z Polakami nie sympatyzować. Katar kupił sobie finał mundialu
Zaloguj się
 • tomesio

  Oceniono 489 razy 383

  Dlatego dziwi mnie ciągle, że ktoś w ogóle jeszcze ogląda wiadomości sportowe. Sport profesjonalny to dziś nic ciekawego - zmagania medycyny sportowej z reklamodawcami i menedżerami.

 • annik

  Oceniono 387 razy 351

  No niestety tak to wygląda gdy muzułmnie dostają władzę. Korupcja, oszustwo i bezczelne naginanie przepisów.
  Swoją drogą zadziwia, że nawet wszystkie arabskie kraje razem wzięte nie są w stanie stworzyć z arabskich zawodników jednej drużyny na przyzwoitym poziomie.
  Czekam na MS w piłce nożnej i na kolejne kontrowersyjne decyzje pazernych działaczy FIFA. Taki Neymar to może w Katarze grać.
  Ciekawostką jest, że w federacji piłkarskiej Kataru zatrudniony jest syn Platiniego...

 • lidka1313

  Oceniono 246 razy 210

  Dlatego żadne mistrzostwa czy olimpiady nie powinny odbywać się w zacofanych reżimach czy monarchiach jak np Rosja lub Katar bo tam ważniejsze od czegokolwiek jest dobre samopoczucie jakiegoś króla czy przygłupiego putinka, których świta wazeliniarzy zamienia całe wydarzenie w przykrą i śmieszną farsę

 • irokez1602

  Oceniono 156 razy 156

  Brawo!!! Trzeba o tym mówić głośno! Podobnie jest z siatkówką, gdzie na każdym turnieju rangi mistrzowskiej są inne zasady.

 • disloyall

  Oceniono 120 razy 100

  Ktora heca byla sliczniejsza,
  -Ruskie Igry w Soczi czy Katarski Targ niewolnikow ?

 • mitochondrium

  Oceniono 102 razy 88

  ale czym wy sie tak podniecacie, przeciez to wszystko normalka, jasne ze IHF z Hassanem Moustafa to skorumpowana banda, ale czy choc odrobine lepsze sa UEFA z Platinim, FIFA z Blatterem a u nas PZPN z Listkiewiczem i nomen omen Krecina?
  Dziwie sie ludziom ktorzy sie podniecaja z powodu ustawionego meczu.
  Przeciez to jest oczywiste i powszechne. Te typy po prostu tak maja :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX