Piłka ręczna. Bogdan Wenta wybrał szesnastu

Między 13 a 30 stycznia 2011v roku w Szwecji odbędą się mistrzostwa świata w piłce ręcznej. Polacy będą bronić brązowych medali. Trener Bogdan Wenta wybierał szesnastu zawodników, którzy pojadą na turniej do Szwecji. Przed meczem z Chile awaryjnie powołał jeszcze jednego.

W turnieju wezmą udział 24 reprezentacje. Najwięcej, bo aż 14, z Europy, po trzy z Azji, Afryki i Ameryki Południowej oraz Australia. Polacy dzięki czwartemu miejscu w mistrzostwach Europy 2010 nie musieli brać udziału w kwalifikacjach. Na szwedzkim turnieju zagrają w grupie D razem z gospodarzami, Słowacją, Argentyną, Koreą Południową oraz Chile. Wszystkie mecze grupowe zostaną rozegrane Gothenburgu

16. wspaniałych Bogdana Wenty na MŚ:

1. Mariusz Jurasik (KS Vive Targi Kielce). Jeden z najbardziej utytułowanych polskich zawodników. W reprezentacji rozegrał prawie ponad 180 spotkań i zdobył blisko 700 bramek. Jest wicemistrzem świata z 2007 roku i brązowym medalistą MŚ z 2009 roku. Z drużyną narodową ponadto zdobył czwarte miejsce Mistrzostw Europy. Czterokrotnie zdobył też mistrzostwo Polski i brązowy medal mistrzostw Niemiec. W Bundeslidze występował od 2003 do 2009 roku. Gra na pozycjach rozgrywającego lub prawoskrzydłowego.

2. Michał Jurecki (KS Vive Targi Kielce). Podobnie jak Mariusz Jurasik wrócił do kraju po udanym pobycie w Bundeslidze. W najlepszej lidze świata reprezentował barwy HSV Hamburg, a później TuS N-Lübbecke GmbH. Jest srebrnym i brązowym medalistą mistrzostw świata. Zajął też czwarte miejsce z reprezentacją Polski podczas Mistrzostw Europy rozgrywanych w 2010 roku. Gra na pozycji lewego rozgrywającego. Po meczu z Argentyną z powodu kontuzji musiał opuścić turniej.

3. Tomasz Rosiński (KS Vive Targi Kielce). Reprezentant mistrza Polski. Grał na mistrzostwach Europy w 2010 roku, w których Polska wywalczyła czwarte miejsce. Ma na koncie dwa mistrzostwa Polski. Gra na pozycji rozgrywającego.

4. Patryk Kuchczyński (KS Vive Targi Kielce). Młodzieżowy mistrz Europy z 2002 roku, srebrny medalista Mistrzostw Świata z 2007 i brązowy z mundialu w Chorwacji. Dwukrotnie wywalczył też mistrzostwo Polski. Gra na pozycji prawego skrzydłowego.

9. Mariusz Jurkiewicz (Renovalio Ciudad Real). W ubiegłym roku Polak trafił do mistrza Hiszpanii i trzykrotnego zwycięzcy Ligi Mistrzów, a także dwukrotnego zdobywcy klubowego mistrzostwa świata. Uczestniczył w mistrzostwach świata 2009 i Europy 2010. Gra na pozycji rozgrywającego

10. Karol Bielecki (Rhein-Neckar Löwen). W czerwcu ubiegłego roku doznał poważnej kontuzji oka, która według wielu ekspertów powinna przekreślić karierę wybitnego zawodnika. Bielecki jednak już miesiąc później powrócił na parkiet. Reprezentacyjny lewy rozgrywający ma na koncie wicemistrzostwo świata z 2007 roku i brąz z 2009. Jego transfer do Bundesligi był najdroższym w dziejach polskiej piłki ręcznej (milion złotych). W sezonie 2002/03 był najskuteczniejszym zawodnikiem fazy grupowej Ligi Mistrzów. Był też najlepszym zawodnikiem mistrzostw świata i mistrzostw Europy juniorów. Wywalczył Puchar EHF.

11. Grzegorz Tkaczyk (Rhein-Neckar Löwen). Jeden z najlepszych środkowych rozgrywających świata. Srebrny medalista mistrzostw świata 2007. Później ze względu na kontuzję podjął decyzję o rezygnacji z gry w kadrze, do której powrócił w ubiegłym roku. Ma na koncie tytuł najlepszego zawodnika Bundesligi. Wychowanek KS Warszawianki w niemieckiej lidze strzelił już blisko 1000 goli.

12. Sławomir Szmal (Rhein-Neckar Löwen). Najlepszy piłkarz ręczny świata roku 2009 wybrany w plebiscycie IHF (Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej). Etatowy bramkarz reprezentacji Polski ma na koncie też tytuł najlepszego bramkarza mistrzostw Europy z 2010 roku. Jest też srebrnym i brązowym medalistą mistrzostw świata. Od 1 lipca 2011 będzie zawodnikiem mistrza Polski Vive Targi Kielce.

13. Marcin Lijewski (HSV Hamburg). Starszy z braci Lijewskich. Dwukrotnie wybierany najlepszym prawym rozgrywającym mistrzostw świata (2007 i 2009). Gra w reprezentacji Polski od 1997 roku (w sumie ponad 200 spotkań). Na swoim koncie ma też m.in. mistrzostwo Niemiec, trzykrotnie też wywalczył puchar tego kraju. Dwukrotnie grał w finale Ligi Mistrzów.

15. Artur Siódmiak (TuS N-Lübbecke). Obrotowy reprezentacji Polski, srebrny i brązowy medalista mistrzostw świata. Jego rzut przez całe boisko w ostatnich sekundach spotkania z Norwegią dał Polakom awans do półfinału MŚ w Chorwacji.

16. Tomasz Tłuczyński (TuS N-Lübbecke). Etatowy wykonawca rzutów karnych. Lewy skrzydłowy ma na koncie srebrny i brązowy medal mistrzostw świata. Podczas mundialu w Chorwacji zdobył 58 bramek i był najskuteczniejszym zawodnikiem kadry Bogdana Wenty.

17. Bartłomiej Jaszka (Füsche Berlin). Należy do czołowych rozgrywających Bundesligi. Dwukrotny uczestnik meczu gwiazd All Star Game Bundesliga (2009 i 2010). Brązowy medalista mistrzostw świata w Chorwacji. Grał też na mistrzostwach Europy w 2010 roku w Austrii (czwarte miejsce).

18. Bartosz Jurecki (S.C. Magdeburg). Czołowy obrotowy Bundesligi, czego potwierdzeniem był występ w meczu gwiazd All Star Game Bundesliga. Srebrny i brązowy medalista mistrzostw świata. Ma też na koncie m.in. Puchar EHF.

Piotr Grabarczyk (KS Vive Targi Kielce). Obrotowy. Były młodzieżowy mistrz Europy i trzykrotny mistrz Polski z Vive i pięciokrotny zdobywca Pucharu Polski. Brał udział w ME w Słowenii w 2004 r. Przed meczem z Chile zastąpił kontuzjowanego Michała Jureckiego.

Specjalny serwis Sport.pl - MŚ piłkarzy ręcznych ?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.