Sport.pl

ME piłkarzy ręcznych 2016. Coraz więcej "rzutów Siódmiaka". Kuchta: to nowy trend

- To chyba największa zauważalna zmiana taktyki - mówi Zygfryd Kuchta o wprowadzaniu dodatkowego zawodnika do ataku za bramkarza i tym samym ryzykowaniu, że rywal rzuci łatwego gola. Dlaczego Polska tego rozwiązania nie stosuje? We wtorek podopieczni Michaela Bieglera zmierzą się z Francją w meczu o pierwsze miejsce w grupie A. Relacja na żywo w Sport.pl o godz. 20.30
W poniedziałkowym dreszczowcu Słowenii z Hiszpanią zakończonym remisem 24:24 fantastycznego gola rzutem przez całe boisko zdobył Luka Zvizej. W 21. minucie Hiszpanie przegrywający 7:10 rozgrywali atak pozycyjny. Grali w liczebnym osłabieniu, bo dwuminutową karę dostał jeden z ich zawodników. Trener Manolo Cadenas postanowił wycofać bramkarza, wprowadzając w jego miejsce dodatkowego zawodnika. Dzięki temu w polu sześciu Hiszpanów walczyło z sześcioma Słoweńcami. Tym razem ryzyko się nie opłaciło, a Zvizej skorzystał, rzucając jedną z najładniejszych bramek turnieju. Zobacz bramkę.

Manewr stosowany jest już niemal przez wszystkie zespoły i coraz częściej się opłaca. - Ten system jest bardzo widoczny, stosowany coraz częściej zarówno w zespołach mężczyzn, jak i kobiet, bo grały tak i drużyny na grudniowych mistrzostwach świata pań w Danii. Ten element to chyba największa zauważalna zmiana taktyki. Do niedawna stosowano go bardzo rzadko, był zarezerwowany na dramatyczne końcówki - mówi Zygfryd Kuchta, wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, a w przeszłości świetny zawodnik (brązowy medal igrzysk olimpijskich) i trener (brązowy medal MŚ).

My już zawsze będziemy wspominać końcówkę meczu Polaków z Norwegami na MŚ w 2009 roku. W spotkaniu o awans do półfinału na 15 sekund przed końcem był remis, który nie satysfakcjonował żadnej z drużyn (przy takim wyniku o medale zagraliby Niemcy). Piłkę mieli Norwegowie, a ich trener postanowił wycofać bramkarza, by w ataku jego zespół miał liczebną przewagę.

- W tak ekstremalnej końcówce jak tamta podejmuje się pełne ryzyko. Zawodnik wprowadzony za bramkarza gra do końca, żeby wreszcie w którymś momencie w jakiejś strefie boiska udało się stworzyć przewagę, uciec obronie i tam wypracować pozycję do rzutu - mówi Kuchta. Ostatnio coś takiego próbowała zrobić Macedonia w ostatnich sekundach meczu z Polską. Wtedy rywale za wszelką cenę próbowali rzucić bramkę, która dałaby im remis 24:24.

- We wcześniejszej fazie meczów sytuacja wygląda trochę inaczej. Wtedy bramkarz schodzi tylko na rozpoczęcie akcji ofensywnej, zawodnik wchodzący za niego ma zadanie nakręcić tempo akcji, a kiedy to zrobi, biegnie do ławki, znów zmieniając się z bramkarzem, żeby w razie straty nie pozwolić rywalowi zdobyć gola rzutem do pustej bramki - mówi Kuchta.

Oczywiście im większe ryzyko, tym większa szansa na rzuty a'la Artur Siódmiak. Poza tym Zvizeja widzieliśmy też w turnieju mniej udany w wykonaniu Nikoli Karabaticia. Megagwiazdor Francuzów nie trafił do pustej bramki Serbów - po jego rzucie przez niemal całe boisko piłka trafiła w słupek. Zobacz bramkę.Polacy swoim rywalom okazji do takich rzutów nie dają. Dlaczego jesteśmy jedną z nielicznych drużyn, które nie wycofują bramkarza? - Trener Michael Biegler najwyraźniej jest zdania, że nam by to nie pomogło, pewnie nie ma odpowiedniego zawodnika do realizacji tego elementu. Tu trzeba kogoś, kto bardzo szybko rozegra, rozbuja atak - mówi Kuchta.

Trzeba też umieć grać w liczebnej przewadze, kiedy chce się wprowadzić dodatkowego zawodnika, by stworzyć sobie przewagę, goniąc wynik. W takich przypadkach też za bramkarza wprowadzany bywa gracz z pola. Ale to opcja zarezerwowana dla tych ekip, które mają gotowe, przećwiczone rozwiązania gry w przewadze. Nasz zespół z tego na pewno nie słynie. - To słuszna obserwacja, grę w liczebnej przewadze rzadko udaje nam się wykorzystać. To jedna z bolączek naszego zespołu widoczna już od wielu lat - kończy Kuchta.

Co Ty wiesz o piłce ręcznej?


Kamil Syprzak relacjonuje mistrzostwa Europy na Snapchacie Sport.pl!


Więcej o:
Komentarze (12)
ME piłkarzy ręcznych 2016. Coraz więcej "rzutów Siódmiaka". Kuchta: to nowy trend
Zaloguj się
 • sajonara9494

  Oceniono 21 razy 15

  Nie znam statystyk, ale wizualnie jesteśmy drużyną, która traci najwięcej piłek w najgłupszy możliwy sposób - podawaniem piłki w ręce rywalom. Więc ta nowa taktyka nie ma w naszym przypadku zastosowania. Niech się skupią na obronie i trafianiu piep**** sam na sam(tak Daszek, do Ciebie głównie piszę).

 • nogy

  Oceniono 7 razy 7

  Właśnie rozjechaliśmy Francję - Mistrza Świata, Europy, Olimpijskiego. Tyle w temacie ekspertów i ich dziwnych podpowiedzi.

 • radon13

  Oceniono 8 razy 6

  mamy kłopoty z dokladnym podawaniem piłki a w przewadze trzeba to robić szybko.

 • guavajuice

  Oceniono 6 razy 4

  i jeszcze jedno czego brakuje u naszych, to dlaczego nasi tak mało z biodra rzucają, jak patrze na skandynawskie zespoły czy np. Hiszpanów, to często to wykorzystują i jest to skuteczne, bo bramkarz nie widzi skąd będzie rzut

 • spectator_zm

  Oceniono 11 razy -3

  Nasza reprezentacja gra bardzo archaicznie. Od lat nie wprowadza skutecznie żadnych nowych taktycznych elementów. Gramy wyłącznie płaską obroną 6-0, a z grą w przewadze mamy olbrzymie problemy. Bolączką jest też szybki atak pozycyjny z płynnym (w tempie) dojściem do pozycji rzutowej. Akcje są rwane i improwizowane, a dochodzenie do pozycji rzutowych odbywa się zwykle po błędach rywali w obronie.
  Mamy olbrzymie kłopoty w ataku, gdy rywal stosuje wysuniętą obronę 5-1, lub 4-2. Wtedy już naprawdę nie potrafimy nic zdziałać, a często gubimy piłkę, lub ją tracimy na skutek nacisków przeciwników.
  Aby grać z dodatkowym zawodnikiem zamiast bramkarza rozgrywanie piłki musi być pewne i precyzyjne, aby zapobiec jej stracie. Z tym mamy problemy i dlatego tego nie stosujemy.
  Przeciwnikom bardzo łatwo rozszyfrowują naszą reprezentację, niczym nie jesteśmy w stanie ich zaskoczyć. Bramki zdobywamy tylko po indywidualnych akcjach, lub dwójkowych, góra trójkowych kombinacjach i są one wyłącznie kwestią indywidualnych umiejętności poszczególnych zawodników, a nie wyuczonymi schematami.
  I tak cud, że jeszcze wygrywamy jakieś mecze...

 • zebrzec

  Oceniono 12 razy -4

  no dziś będzie kilkanaście bramek różnicy, chyba że Francuzi potraktują mecz luźniej, po prostu na wygranie... jak nie, to nawet mecz ostatni z Hiszpanią się może powtórzyć,,, skoro nasz skład weteranów już sypie po kontuzjach...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX