Sport.pl

Michael Phelps wyznał, że miał myśli samobójcze. "Nie chciałem już dalej żyć"

Legendarny pływak i najbardziej utytułowany olimpijczyk w historii, Michael Phelps, udzielił szczerej wypowiedzi w rozmowie "CBS News". Amerykanin przyznał, że przez długi czas zmagał się z depresją, a nawet miał myśli samobójcze.

- Był w moim życiu moment, w którym zdałem sobie sprawę, że nie chcę już dalej żyć. My, olimpijczycy, przez cztery lata trenujemy i przygotowujemy się do igrzysk. Po ich zakończeniu przychodzi zagubienie. Nie wiesz, co ze sobą zrobić, gdzie pójść i z kim porozmawiać. To bardzo powszechne - powiedział multimedalista olimpijski.

- Wszyscy myślą, że jesteśmy herosami i nie posiadamy żadnych słabości. Ja z nikim o tym nie rozmawiałem, wolałem to skrywać w sobie. Zapewne podświadomie czułem strach przed odrzuceniem - dodał Amerykanin.

Nastawienie Phelpsa zmieniło się przed Igrzyskami Olimpijskimi w 2016 roku, w głównej mierze dzięki pracy z terapeutą. Amerykanin zdobył w Rio de Janeiro sześć medali (pięć złotych i jeden srebrny), a po ich zakończeniu zajął się wspomaganiem osób cierpiących na depresję.

- To, że mogę komuś pomóc lub nawet uratować życie, jest dla mnie dużo ważniejsze niż złoty medal olimpijski - przyznał Amerykanin.

Michael Phelps to jeden z najwybitniejszych sportowców w dziejach. Ma na koncie aż 28 medali olimpijskich, z czego 23 złote. Przez wiele lat posiadał rekordy na rożnych dystansach, niektóre z nich do dziś są aktualne. Karierę pływacką zakończył w sierpniu 2016 roku, tuż po IO w Rio de Janeiro.

Janusz Filipiak, właściciel Comarchu i Cracovii, w "Wilkowicz Sam na Sam": Przed meczem w europejskich pucharach powiedziałem zawodnikom, że za awans jest milion złotych. Jeden piłkarz parsknął śmiechem. Co z takim nastawieniem można zrobić?

Więcej o:
Komentarze (26)
Michael Phelps wyznał, że miał myśli samobójcze. "Nie chciałem już dalej żyć"
Zaloguj się
 • kloceklego

  Oceniono 8 razy 2

  "My, olimpijczycy, przez cztery lata trenujemy i przygotowujemy się do igrzysk. Po ich zakończeniu przychodzi zagubienie."

  Brak mi logiki w tej wypowiedzi. Przecież pisze, że trenuje 4 lata. Po zakończeniu igrzysk zaczyna trenować do następnych, więc gdzie się gubi?

 • kimdongun

  Oceniono 1 raz 1

  Zamiast się faszerować do przygotowań do olimpiady, mógłby skorzystać ze stałego abonamentu.
  U doktora Fuentesa na przykład abonamenty zaczynały się od 50 000 euro rocznie.

 • kimdongun

  Oceniono 1 raz 1

  Normalna reakcja na odstawienie leków. Jak musiał znowu się faszerować na olimpiadę, to mu się poprawiło.

 • marcin1310

  Oceniono 3 razy 1

  SZACUN za to co powiedział i za jego pomoc dla innych .
  A dla znacznej części komentujących..."zróbcie sobie 40 basenów" i jeszcze raz przeczytajcie swoje komentarze :-)

 • kostol81

  Oceniono 3 razy 1

  Pewnie miał depresję z powodu myśli, że wszystkie te hiper rekordy i ponad 20 złotych medali było na dopingu? Nie tacy herosi robili "coming out" z dopingiem....

 • darek638

  Oceniono 5 razy 1

  Co z najszczęśliwszego jakby się wydawało człowieka
  robi farmakologia. Takie są koszty.

 • kocurxtr

  Oceniono 2 razy 0

  Wielki Szacunek Michael

  i za osiągnięcia i za obecną postawę
  założę się że trolle wypisujące tutaj idiotyzmy, nawet utopić by się nie potrafiły, nie mówiąc już o pływaniu :)

  (i, że nie wiedzą nawet kogo właściwie hejtują :) )

 • Oceniono 4 razy 0

  Skoro od najmłodszych lat rodzice podawali mu Adderall to nic dziwnego, że się depresji nabawił. W tych czasach nazywanie sportowców wybitnymi to po prostu kpina

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX