Pływackie ME w Budapeszcie - Korzeniowski mistrzem Europy!

Paweł Korzeniowski zdobył złoty medal na pływackich Mistrzostwach Europy w Budapeszcie! Polak wygrał wyścig na swoim koronnym dystansie 200 metrów stylem motylkowym. Jest to pierwszy krążek polskiej reprezentacji na tej imprezie.
Baw się z nami w Wygraj Ligę! Wygraj 20 000 zł. »

Polski pływak był wielkim faworytem do złota i nie zawiódł. Nasz reprezentant zdecydowanie wyprzedził drugiego Rosjanina Nikolaya Skvortsova i Greka Ioannisa Drymonakosa. Czas 1:55.00, jaki Korzeniowski osiągnął w finale jest jego drugim rezultatem w karierze. W tej samej konkurencji z wynikiem 1.57,93 piąty był Marcin Cieślak (Warszawianka).

Wynik Polaka to w tym roku najlepszy rezultat na Starym Kontynencie i drugi na świecie. Złoto Korzeniowskiego to piętnasty medal z najcenniejszego kruszcu dla Polski w historii zawodów tej rangi.

- Bardzo mocny początek, na tym mi zależało i to zrealizowałem. Mogłem obawiać się Rosjanina Nikołaja Skworcowa, ale udało mi się go utrzymać w tyle. To cenne dla mnie doświadczenie i cieszę się bardzo - powiedział Korzeniowski po wyścigu.

Błyskotliwa kariera Korzeniowskiego

Korzeniowski urodził się 9 lipca 1985 roku. Od początku kariery związany był z klubem Unia Dwory Oświęcim i trenerem Piotrem Woźnickim. Obecnie jest zawodnikiem AZSu AWF Warszawa.

- Pierwszy sukces przyszedł w siódmej klasie podstawówki, kiedy zająłem dziewiąte miejsce w kwalifikacjach do mistrzostw Polski. Rok później zdobyłem srebro na 200 m delfinem na mistrzostwach Polski w Szczecinie. Wcześniej kilka razy już pływałem z najlepszymi naszymi zawodnikami, ale kończyło się na finałach B - powiedział pływak.

Na arenie międzynarodowej Paweł zaistniał w 2001 roku, na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europejskiej w hiszpańskiej Murcii, gdzie zajął drugie miejsce na 200 m stylem motylkowym. Rok później na mistrzostwach Europy juniorów w Linzu zdobył srebrny medal na 1500 m stylem dowolnym. Dwa lata później na MEJ w Glasgow wywalczył złoto na 200 m stylem motylkowym i był trzeci na 400 m stylem zmiennym.

W swoim seniorskim dorobku medalowym Korzeniowski ma już złoto z mistrzostw świata w 2005 roku oraz srebro z 2009 roku. Jest także pięciokrotnym mistrzem Europy. Na mistrzostwach starego kontynentu wywalczył także cztery srebrne medale i sześć brązowych.

Nasz czołowy pływak dwukrotnie startował na olimpiadach, jednak medalu dotychczas nie zdobył. W 2004 w Atenach na 200 metrów motylkiem był czwarty, a w Pekinie dopiero szósty.

Wszystko o pływackim ME - znajdziesz na Sport.pl »