Sport.pl

Pływanie. Dla najlepszych są pieniądze? Była zawodniczka organizuje konkurs

?Wraz z tajemniczym sponsorem ufunduję nagrodę w wysokości 5000 zł dla zawodniczki, która podczas Zimowych Mistrzostw Polski w Lublinie uzyska na 200 m stylem dowolnym lepszy rezultat niż 1.55.97? - zapowiedziała Paulina Barzycka, była pływaczka, a obecnie trenerka.
To reakcja na weekendowy wpis na Facebooku olimpijki Alicji Tchórz, która poskarżyła się na wysokość nagród w ogólnopolskich zawodach organizowanych przez Polski Związek Pływacki.

Przypomnijmy, Tchórz za wygranie dwudniowych zawodów organizowanych przez Polski Związek Pływacki zarobiła 200 złotych. "Na podsumowanie nasuwa mi się tylko jedno słowo: ŻENADA! (...) Następnym razem poroznoszę ulotki" - napisała oburzona na Facebooku.

- Kiedy po zawodach otworzyłam kopertę i zobaczyłam te 200 złotych, było mi wstyd. Wtedy przelała się we mnie czara goryczy, dlatego napisałam o tym na Facebooku. Potraktowałam go jako psychoanalityka - komentowała w niedzielę w rozmowie z Wrocław.Sport.pl.

5000 zł za wynik

Sprawa Tchórz i pieniędzy w polskim pływaniu podzieliła internautów. Pod tekstem Sport.pl rozgorzała gorąca dyskusja.

>> Wpis Alicji Tchórz komentowali też internauci. Nie byli zgodni... [KOMENTARZE]

W niedzielę zareagowała Paulina Barzycka, czwarta zawodniczka igrzysk w Pekinie na 200 m stylem dowolnym. "W związku z burzą wywołaną wczoraj przez wpis na temat wynagrodzeń pływaków na zawodach krajowych postanowiłam rzucić wyzwanie!" - napisała na Facebooku, udostępniając swój wpis na stronie prowadzonej przez siebie szkoły pływania. "Wraz z tajemniczym sponsorem ufunduję nagrodę w wysokości 5000 zł dla dziewczyny (Polki), która podczas Zimowych Mistrzostw Polski w Lublinie uzyska na 200 m stylem dowolnym lepszy rezultat niż 1.55.97" - ogłosiła.

Czemu właśnie taki rezultat? To wynik, który w 2005 roku w Trieście dał jej brązowy medal mistrzostw Europy na basenie 25-metrowym. Dla porównania rekord Polki Otylii Jędrzejczak z 2006 roku to 1:54,39, a rekord świata Szwedki Sarah Sjoestroem z 2014 roku to 1:50,78.

Na ostatnich mistrzostwach świata na krótkim basenie Polska nie wystawiła zawodniczki na 200 m dowolnym. Najsłabszy czas dający awans do finału to 1:54,80, czyli o sekundę lepszy niż ten, którego osiągnięcie obiecuje nagrodzić Barzycka. Na ostatnich mistrzostwach Polski w grudniu 2014 roku 200 m wygrała Monika Czerniak z czasem 1:58,76.

Kochani!W związku z burzą wywołaną wczoraj przez wpis Ala Tchórz na temat wynagrodzeń pływaków na zawodach krajowych...

Posted by Paulina Barzycka on 18 październik 2015


Dyskusja trwa, pula rośnie

"W końcu jakieś wyzwanie w sam raz dla mnie" - napisała w komentarzu pod wpisem Anna Dowgiert, którą Barzycka wymienia jako jedną z trzech pływaczek obok Aleksandry Urbańczyk-Olejarczyk i Tchórz, które "godnie reprezentują Polskę na arenie międzynarodowej".

Akcję wsparli także trenerzy. "No dobra, dodam 500 PLN. Który trener z prawdziwego zdarzenia dołączy?" - napisał Piotr Kasperek, trener Lublinianki. "Nie wiem, czy jestem trenerem z prawdziwego zdarzenia, ale dorzucam 500 zł" - odpowiedział Bartosz Olejarczyk, mąż i trener Aleksandry. Pula urosła więc do 6000 zł.

Wpis Barzyckiej komentują także inni zawodnicy i działacze.

"Brawo Paulina. Znasz smak ciężkiej pracy i sukcesu. Startowałaś nie dla pieniędzy tylko dla zwycięstw. I miałaś wyniki na światowym poziomie. Niech dzisiaj Twoja nagroda zdopinguje następczynie chociaż do tego żeby Ci dorównały. Bo Twoje rekordy życiowe i kraju od 10 lat czekają na pobicie" - napisał Paweł Słomiński, członek zarządu Polskiego Związku Pływackiego, a w przeszłości trener między innymi Otylii Jędrzejczak.

W innym wpisie bronił też weekendowych zawodów. "Każdy zna regulamin tych zawodów i wie czego się spodziewać. Nikt nikogo nie zmusił do startu. Wystartowało 156 zawodników i nikt nie narzekał .Jeśli ktoś chce żyć z pływania to niech jedzie np. na Puchar Świata albo inny płatny mityng. Tylko tam trzeba popłynąć wynik żeby wygrać kasę. A w kraju przy poziomie kobiecego pływania nie trudno o wygraną".

Najlepsze zdjęcia z zawodów surfujących psów [ZOBACZ]
Czy podoba ci się akcja Pauliny Barzyskiej?
Więcej o:
Komentarze (58)
Pływanie. Dla najlepszych są pieniądze? Była zawodniczka organizuje konkurs
Zaloguj się
 • w.t.team

  Oceniono 15 razy 11

  "Wystartowało 156 zawodników i nikt nie narzekał..."
  Nikt nie narzekal glosno. 200 PLN to nie jest nagroda, to jest "policzek".

 • 4ted

  Oceniono 10 razy 10

  "Wystartowało 156 zawodników i nikt nie narzekał..."

  Pan z PZP nie grzeszy inteligencją!

  Jak to nikt nie narzekał?! Narzekała Pani która zobaczyła 200zł za wygraną! Zagadka: ile osób może wygrać daną konkurencję? Podpowiadam, że jest to liczba jednocyfrowa!

 • hetmanwiechu

  Oceniono 5 razy 5

  Po co to Ministerstwo Sportu, widac to tylko korytko dla spasonych starych dziadkow z wasikiem.

 • 4ted

  Oceniono 6 razy 4

  "A w kraju przy poziomie kobiecego pływania nie trudno o wygraną"

  Czy to ja mam coś z głową czy pan z PZP??
  Na każdych zawodach nie trudno o wygraną, zawsze ktoś wygra! I albo będzie zadowolony z nagrody, albo nie.

 • jakubg23

  Oceniono 2 razy 2

  A w USA nie ma ministerstwa sportu i jakoś są duże pieniądze dla najlepszych.

 • fanuel1981

  Oceniono 4 razy 2

  Większość krytyków Alicji nie zdaje sobie sprawy ile czasu należy poświęcić aby uzyskiwać wyniki, piszą oburzeni coś w stylu"mi nikt nie płaci za zbieranie kapsli";p jest też druga grupa ,która robi coś więcej ale też nie była albo nie jest doceniana więc dlaczego ktoś inny miałby być?!

 • szaja25

  Oceniono 4 razy 2

  ..""Każdy zna regulamin tych zawodów i wie czego się spodziewać. Nikt nikogo nie zmusił do startu. Wystartowało 156 zawodników i nikt nie narzekał .Jeśli ktoś chce żyć z pływania to niech jedzie np. na Puchar Świata albo inny płatny mityng. Tylko tam trzeba popłynąć wynik żeby wygrać kasę. A w kraju przy poziomie kobiecego pływania nie trudno o wygraną"....
  .....................................................................
  I to powiedział trener, gratulacje za "polską szkołę" pływania.

 • r0ger

  Oceniono 8 razy 2

  cyt: Jeśli ktoś chce żyć z pływania to niech jedzie np. na Puchar Świata albo inny płatny mityng. Tylko tam trzeba popłynąć wynik żeby wygrać kasę

  Czy to dotyczy również działaczy PZP? Parafrazując wypowiedź pana członka (zarządu?): czy ta uwaga dotyczy także etatowych działaczy PZP? Ja wiem dlaczego polskie pływanie leży i kwiczy. Powodem jest to, że oczywiście, mamy utalentowaną młodzież zdolną osiągać sukcesy na arenie międzynarodowej, ale gdyby do tego doszło, to a nuż jakiś możny sponsor zażądał by od betonu wzięcia się do roboty? Po co komu te bóle głowy?

 • pak8888

  Oceniono 6 razy 2

  "Każdy zna regulamin tych zawodów i wie czego się spodziewać. Nikt nikogo nie zmusił do startu. Wystartowało 156 zawodników i nikt nie narzekał .Jeśli ktoś chce żyć z pływania to niech jedzie np. na Puchar Świata albo inny płatny mityng. Tylko tam trzeba popłynąć wynik żeby wygrać kasę. A w kraju przy poziomie kobiecego pływania nie trudno o wygraną".
  ------
  Takie 2 refleksje
  1) Po to organizuja zawody zeby powiedziec zawodnikom ze start jest dla cieniasow
  2) Skoro zawody krajowe sa tak slabe to chyba najbardziej powinien sie wstydzic pan, Panie Słonimski, ze nie potrafi Pan zorganizowac kobiecego plywania w Polsce na odpowiednim poziomie. Mam nadzieje ze dostaje Pan adekwatne wynagrodzenie do wyników

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX