Sport.pl

MŚ w pływaniu. Kawęcki mistrzem świata

PAP, ks
16.12.2012 18:27
A A A
Radosław Kawęcki został mistrzem świata na 200 m stylem grzbietowym. Faworyta Ryana Lochtego pokonał o zaledwie 0,02 sek..
Kawęcki pojechał do Stambułu jako mistrz Europy w tej konkurencji. W listopadzie we francuskim Chartres potwierdził, że na Starym Kontynencie nie ma sobie równych. Podczas igrzysk olimpijskich w Londynie podopieczny Jacka Miciula zajął czwarte miejsce, ustępując jedynie dwóm Amerykanom i Japończykowi.

Lochte był gwiazdą poprzednich mistrzostw. Dwa lata temu w Dubaju wywalczył sześć złotych krążków i jeden srebrny. Ustanowił wtedy dwa rekordy świata. Do Turcji również przyjechał w świetnej formie. Po dwa złote krążki sięgnął już pierwszego dnia, ale na Kawęckim nie robiło to większego wrażenia. - Widzieliśmy, jak wczoraj bił rekord świata, ale Radek tylko powiedział do mnie "i tak go jutro pokonam". Był bardzo skupiony, a sam wyścig świetnie rozegrał taktycznie. Pilnował Amerykanina i zdecydowanie przyspieszył na ostatnich 50 metrach. Przyznaję, że w starciu z Lochtem kibicowali nam zawodnicy z innych krajów, szczególnie Szwedzi oraz Australijczycy - powiedział trener Miciul.

Lochte porażkę z Kawęckim szybko sobie powetował. Kilkanaście minut później triumfował na 100 m stylem zmiennym, a na zakończenie, razem z kolegami z reprezentacji, zwyciężył w sztafecie 4x100 m st. zmiennym. Łącznie w Turcji Lochte zdobył osiem medali - sześć złotych oraz po jednym srebrnym i brązowym. Ustanowił także dwa rekordy świata. Tuż przed finałem z udziałem Kawęckiego, panie rywalizowały na 50 m stylem grzbietowym.

W sobotę do decydującego wyścigu w tej konkurencji z drugim czasem i rekordem Polski awansowała Aleksandra Urbańczyk. Łodzianka w niedzielę popłynęła jeszcze o 0,06 s szybciej, ale wynik 26,50 wystarczył do zajęcia trzeciego miejsca. Zwyciężyła Chinka Jing Zhao - 25,95, a drugie miejsce zajęła Amerykanka Olivia Smoliga - 26,13. Podczas sesji wieczornej zaprezentowało się jeszcze dwóch reprezentantów Polski. Mateusz Sawrymowicz czasem 14.38,29 zajął czwarte miejsce w wyścigu na 1500 m stylem dowolnym, a Michał Poprawa - 1.54,20 - ósme na 200 m motylkiem. Dwa lata temu z MŚ w Dubaju biało-czerwoni nie odnieśli sukcesów, ze Stambułu przywiozą dwa medale

Komentarze (11)
Zaloguj się
 • bjqbjq123

  Oceniono 133 razy 133

  Brawo Kawecki I Urbanczyk;)

 • juma07

  Oceniono 106 razy 102

  I to jest sukces..!!!!!! NA PIERWSZĄ STRONĘ... Gratulacje dla Kaweckiego i Urbańczyk...

  W Polsacie podali, że "zaledwie o 0,02s" wygrał z Lochtie... normalnie ..bile, przegrać można zaledwie..., ale wygrywa się zawsze "aż o... 0,02s" albo nawet wskazaniem sędziego celowniczego. Zwycięstwo to zwycięstwo, a nie "zaledwie.."

 • bjqbjq123

  Oceniono 91 razy 87

  Brawo;)

 • fin99

  Oceniono 88 razy 78

  A dlaczego polska telewizja publiczna w postaci TVP Sport nie pokazuje zmagań polkich pływaków na najwazniejszej poolimpijskiej imprezie - na Mistrzostwach Świata w Plywaniu na basenie 25m w Istambule??? To już kolejny skandal!!! Nie pokazywano też Mistrzostw Świata w Szanghaju na basenie 50m w 2011, gdzie Czerniak zdobył srebrny medal, przypływając tuż za Phelps'em. Polskie plywanie z bardzo dobrymi pływakami jest dla TVP Sport mniej warte niż zagraniczna piłka nożna. W czasie dzisiejszych eliminacji Mistrzostw Świata w Pływaniu w Istambule pokazywano w TVP Sport francuską ligę. Włoska telewizja RAI Sport pokazywała przez 5 dni wszystkie eliminacje i finały z mistrzostw pływackich. Mimo że Włosi mają świetna piłkę to kochają inne dyscypliny - np. pływanie i narciarstwo alpejskie i pokazują je bardzo często. U nas tylko mono sport - pilka nożna.

 • bukaj22

  Oceniono 63 razy 59

  To jest naprawdę wielka sprawa. Ograć Lochte w stylu grzbietowym , to naprawdę jest ogromny sukces. Wielkie brawa dla Kawęckiego.

  Na pewno , to większy sukces niż dzisiejsze zwycięstwo Kowalczyk a jednak niestety informacja o złotym medalu MŚ w pływaniu jest gdzieś w cieniu...

 • lejnata

  Oceniono 28 razy 26

  Kawa robi piorunujące nawroty, gratuluję i życzę jeszcze większej pracy.

 • bukaj22

  Oceniono 23 razy 21

  Urbańczyk również gratuluję :}

 • pawelstawarz10

  Oceniono 29 razy 11

  chociaz w tej dyscyplinie mamy jakies medale a po za tym brawo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane