Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Ostra reakcja Zbigniewa Bońka: Reforma Ekstraklasy? Zarząd PZPN to poważne ciało, nie podejmujemy decyzji na bazie kwitków z pralni

- Kilka lat temu Ekstraklasa SA przyszła do nas z propozycją nowej ligi, mającej na celu wygenerowanie większych emocji. Daliśmy się namówić. A teraz co - suche pismo, że od następnego roku bez podziału punktów? I jedno zdanie, że chcą trzech obcokrajowców spoza Unii? A gdzie jakaś argumentacja, jakiś wysiłek intelektualny? Jakaś informacja, w jaką stronę zmierzamy - pyta w rozmowie z weszło.com Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, który w środę nie poparł wniosku Ekstraklasy SA, zawierającego m.in. rezygnację z podziału punktów.

Kilka dni temu Ekstraklasa SA przekazała do zarządu PZPN projekt z propozycjami zmian w rozgrywkach od sezonu 2017/18. Zakładał on m.in. rezygnację z podziału punktów po rundzie zasadniczej. Wniosek dyskutowany był na środowym posiedzeniu, ale nie został poparty przez PZPN. Związek, jak napisał w krótkim uzasadnieniu, oczekuje głębszej analizy i uzasadnienia propozycji, jaka wpłynęła od Ekstraklasy SA.

Do sprawy szerzej odniósł się Zbigniew Boniek. - Zarząd PZPN to poważne ciało, nie podejmujemy decyzji na bazie kwitków z pralni. Kilka lat temu Ekstraklasa SA przyszła do nas z propozycją nowej ligi, mającej na celu wygenerowanie większych emocji. Daliśmy się namówić. A teraz co – suche pismo, że od następnego roku bez podziału punktów? I jedno zdanie, że chcą trzech obcokrajowców spoza Unii? A gdzie jakaś argumentacja, jakiś wysiłek intelektualny? Jakaś informacja, w jaką stronę zmierzamy - pyta prezes związku w rozmowie z weszło.com.

Boniek nie ukrywa, że jego zdaniem liga powinna liczyć 18 zespołów, a nie jak teraz - 16. - Przede wszystkim to jestem za tym, by istniała długofalowa koncepcja. Dopiero co były konferencje, jaki to podział punktów jest super. A teraz się okazuje, że to co było rzekomo super, już nie jest super. To ja pytam – co dalej? Teraz zmienimy ligę i nie będzie podziału punktów, ale to zmiana na jak długo? Na rok? Na dwa? 

- Ekstraklasa jest na 22. miejscu w Europie. Jaki mamy plan, by była wyżej? W 2019 roku będzie sprzedaż praw telewizyjnych. Co będziemy wtedy sprzedawać, jaką ligę? Tę z 37 kolejkami bez podziału punktów czy jeszcze jakąś inną? Mnie nie bawi zatwierdzanie co roku nowych zasad w ekstraklasie. Potrzebna jest stabilizacja. Chcę wiedzieć dokąd zmierzamy, poznać ligę docelową.

- Jeśli ktoś mi powie, że ma być 18 drużyn i klasyczna liga, ale argumentem przeciwko jest podział pieniędzy, to będziemy rozmawiać. Trzeba mieć plan, koncepcję, wizję. I wtedy można znaleźć rozwiązanie. PZPN w okresie przejściowym może przecież pokryć różnicę i wypłaty dla dwóch dodatkowych klubów wziąć na siebie. Nie miałbym z tym problemu. Mam tylko problem z permanentnym bałaganem - kończy Boniek.

PZPN zaproponował szefom i właścicielom klubów ekstraklasy spotkanie. Dojdzie do niego 7 czerwca w Warszawie.

Cristiano Ronaldo w tarapatach. Mógł zdefraudował osiem milionów euro

Więcej o:
Komentarze (23)
Ostra reakcja Zbigniewa Bońka: Reforma Ekstraklasy? Zarząd PZPN to poważne ciało, nie podejmujemy decyzji na bazie kwitków z pralni
Zaloguj się
 • marcinpilich

  Oceniono 7 razy 7

  Brawo Panie Zbyszku! Jestem tego samego zdania.

 • komentarzdramatyczny

  Oceniono 4 razy 2

  Powiększenie ligi + baraże. Jak nie to niech będzie tak jak jest.

 • starszy-65

  Oceniono 1 raz 1

  Kibicuję jako widz ważniejszym wydarzeniom w trakcie sezonu na przepisach organizacyjnych piłki nożnaj się nie znam ale wydaje mi się, że Boniek ma 110% racji bo ważniejszy jest stan naszej piłki niż zarobki różnych tzw menedżerów/ znawców od piłki nożnej chociaż zgadzam się, że zarobki muszą być dla wszystkich ale bez kombinacji.

 • primo5

  0

  Pozdrowenia z ul.Cichej.
  Jakie ma pan wykształcenie,panie Boniek>?!?!?

 • zecer52

  0

  Gdy tak będzie to większość meczów będzie się kończyć dogrywkami. A to bardzo męczące dla piłkarzy. Ktoś, kto nie zna się na piłce, próbuje dziwnych propozycji?! Dość! Niech będzie jak jest o ile nie wróci się do poprzednich warunków.

 • jiddu

  0

  No ten wysiłek intelektualny mógłby sobie odpuścić, bo jeśli takie kwiatki mają im wychodzić jak karnie najlepszych drużyn po 30 meczach poprzez zmniejszenie im przewagi punktowej nad słabszymi, to lepiej, aby żadnego wysiłku intelektualnego nie podejmowali i po prostu niech skopiują rozwiązania z jakiejś dobrej ligi.

 • 0

  Przecież to właśnie Boniek zażądał podziału punktów i tylko dlatego zgodził się na podział na grupy.Dlatego teraz tak tego broni nie słuchając tego co chcą kluby.

 • thuram1

  0

  Widzialbym kilka wariantow:

  1. Classic 18 zespolow:
  - Mistrz --> LM
  - wicemistrz --> EL
  - zespoly 3-6 playoff o EL: 1 mecz 3 v 6, 4 v 5, pozniej zwyciezcy w dwumeczu - powinno to rowniez zwiekszyc szanse na eliminacje zespolow, ktore nie chca grac w Europie
  - 18. i 17. miejsce - spadek
  - 13-16 baraze, jedna lub dwie spadek
  Baraze z I liga bez sensu, bo musialyby konczyc w tym samym momencie, a to nierealne.

  2. 20 zespolow - 19 kolejek i podzial na grupy bez podzialu punktow:
  1-10 mistrzowska 18 kolejek kazdy z kazdym u siebie na wyjezdzie
  11-20 spadkowa
  Spadaja 4 ostatnie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX