Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Dziś decyzja w sprawie protestu Ruchu. Przepisy wielkich szans nie dają

Zdegradowany z ekstraklasy Ruch Chorzów robi co może, by nie oddalać się od najwyższej klasy rozgrywkowej. Szanse na anulowanie wyniku meczu z Arką są jednak minimalne. Decyzja Komisji Ligi zapadnie wieczorem.

Ruch po meczu z Arką Gdynia złożył protest do Komisji Ligi. Domaga się anulowania wyniku sobotniego meczu  (1:1) i ponownego rozegrania spotkania.  W uzasadnieniu przytacza  art. 17 "Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy".

Czytamy w nim: „Wszelka działalność na boisku lub poza boiskiem, sprzeczna z etyką sportową i rzucająca cień na dobre imię sportu piłkarskiego, stwierdzona w czasie Rozgrywek Ekstraklasy, udowodnione przypadki braku sportowej postawy i woli walki o uzyskanie jak najlepszego wyniku,

może spowodować (…) podjęcie przez Komisję Ligi Ekstraklasy S.A. decyzji o pozbawieniu Klubu zdobytych punktów i bramek w konkretnym meczu mistrzowskim lub o powtórzeniu meczu mistrzowskiego”.

Słuszność odwołania Ruchu na podstawie tego regulaminu na pierwszy rzut oka wydaje się zasadna. Rafał Siemaszko wepchnął piłkę ręką do bramki chorzowian – to zachowanie sprzeczne z jakąkolwiek etyką sportową. Zatem anulowanie gola? Powtórka meczu? Nic z tych rzeczy. To nie jest przepis wytrych na zmianę boiskowych wydarzeń i wyników meczów.

Przepis na korupcję, nie boiskowe pomyłki

Według naszych informacji interpretacja artykułu 17 zwykle związana jest z próbą układania spotkań i korupcji. To dlatego figurujący w nim „brak sportowej postawy”  jest zawsze łączony z brakiem „woli walki o uzyskanie jak najlepszego wyniku”. Patrząc na sytuację napastnika Arki, to pół żartem pół serio stwierdzić można, że on walę walki i zwycięstwa miał. Nawet za dużą.

Poza tym w tym samym regulaminie w art. 16.4 jest mowa, iż protesty klubów kierowane do Komisji Ligi Ekstraklasy S.A. „nie mogą być składane przeciwko decyzjom podjętym przez sędziego za wyjątkiem sytuacji opisanych w art. 16.5” – w nim mowa jest tylko o napomnieniach (kartkach) i wykluczeniach z gry.

Dodatkowo do ręki można wziąć również dokument IFAB, czyli Międzynarodowej Rady Piłkarskiej – organizacji zajmującej się tworzeniem oraz nowelizacją przepisów gry w piłkę.

W art. 5.2 dotyczącym sędziów wyraźnie czytamy: „dcyzje arbitra dotyczące goli czy wyniku meczu są ostateczne i muszą być respektowane”.

Ruch robi co może, by pozostać w Ekstraklasie, ale wydaje się, że niesłusznie uznany gol w meczu z Arką będzie trzeba zaakceptować. To też część futbolu. „Ręki Boga” Maradony na mistrzostwach świata czy zagrania ręka Thierry'ego Henry'ego w barażu o MŚ Francji z Irlandią nikt nie korygował. Wiele wskazuje na to, że Siemaszko dołączy do niechlubnego grona boiskowych oszustów, a Ruch do drużyn I ligi. 

- Decyzja Komisji Ligi w sprawie protestu Ruchu spodziewana jest około godziny 18:00 – poinformowała nas rzeczniczka LOTTO Ekstraklasy Karolina Hytrek-Prosiecka.

Cillian Sheridan w "Wilkowicz Sam na Sam": Czasem, gdy Michał Probierz się rozpędzi, to mówię sobie: całe szczęście, że jeszcze nie znam polskiego. I że to nie na mnie krzyczy

Więcej o:
Komentarze (32)
Dziś decyzja w sprawie protestu Ruchu. Przepisy wielkich szans nie dają
Zaloguj się
 • afeu

  Oceniono 6 razy 4

  komedia. a może anulujmy kilka poprzednich sezonów w wykonaniu ruchu kiedy to wbrew etyce i narażając na szwank wizerunek polskiej piłki dokonywali finansowej hochsztaplerki?

 • dupajasi0

  Oceniono 2 razy 2

  W sumie to ciekawy pomysł. Po meczu sprawdza się czy sędzia czegoś nie po 3.14 er do lił i w razie błędów mecz się powtarza. A po powtórzonym meczu to samo i tak w kółko. Ciekawe tylko czy w ciągu miesiąca dałoby się rozegrać przynajmniej jedną pełną kolejkę do końca? ;-)

 • hehth

  Oceniono 2 razy 2

  Slizgał sie juz kilka sezonów, w ubiegłym sezonie slizgnał sie na Podbeskidziu i został w ósemce ratujac cztery litery. Mam wielka nadzieje ze sprawiedliwosci stanie sie zadosc i wreszcie spadnie.

 • j.urbanski

  Oceniono 4 razy 2

  Redakcjo, co ty wypisujesz i ludziom robisz wodę z mózgów!
  Nie ma najmniejszych szans na uwzględnienie protestu - jeszcze by tego brakowało, żeby decyzje zapadały przy "zielonym stoliku".
  Ruch przegrał ESA nie w Gdyni, lecz dużo wcześniej.

 • afeu

  Oceniono 4 razy 2

  szombierki czekają na derby

 • komentarzdramatyczny

  Oceniono 8 razy 2

  Wstydu nie maja w Chorzowie. Za te wszystkie wały i teraz próbę utrzymania przy zielonym stoliku niech jak najszybciej podzielą los utytułowanych klubów i wylądują na samym dnie startując od zera.

 • zebrzec

  Oceniono 1 raz 1

  Ruchu kochany, Podbeskidzie zapewne pozdrawia gorąco...:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX