Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Po Kielcach teraz kolejne trzy miasta. PZPN szybko testuje VAR i dostarczające go firmy

Za nami pierwszy test wideo weryfikacji w meczu ekstraklasy. System VAR działał offline w Kielcach. PZPN z prób jest zadowolony i zapowiada, że podczas ostatniej kolejki technologia będzie sprawdzana nawet na trzech kolejnych obiektach.

Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej w tym momencie najbardziej zależy na szybkim sprawdzeniu współpracy z firmami zajmującymi się obsługą technologii.

 - Wyselekcjonowaliśmy sobie cztery firmy, które oferują dobry i najprostszy w użyciu system. Docelowo chcielibyśmy, by mogli obsługiwać go sędziowie. Jest tam prosty joystik, prosta konsoleta, nie trzeba kończyć studiów z fizyki, by to zrozumieć – mówi Sport.pl Łukasz Wachowski odpowiedzialny w PZPN za wdrożenie projektu.  

Pierwsza z firm prezentowała swoje rozwiązania podczas meczu Korony z Legią.

Ze strony związku w Kielcach w wozie VAR pracowali Rafał Rostkowski i Paweł Gil. Na razie jednak system obsługiwał kanadyjski technik-operator. W przyszłości ma być on zastąpiony kolejnym arbitrem, który będzie współpracował z dwoma pozostałymi sędziami. W Kielcach żadnych problemów nie było.

- Wyglądało to dobrze, była luźna atmosfera, panowie się normalnie komunikowali, wymieniali uwagi, operator z Kanady był bardzo otwarty – opisuje Wachowski.

Teraz Płock, Warszawa i ...

Kolejne testy VAR zaplanowane są w piątek w Płocku na meczu Wisły ze Śląskiem Wrocław i w niedzielę w Warszawie podczas arcyważnego starcia Legii z Lechią, które najprawdopodobniej decydować będzie o mistrzostwie Polski. Ponieważ PZPN chce w ten weekend od razu sprawdzić też trzecią firmę, planuje umieścić jeszcze jeden wóz na kolejnym piątkowym lub niedzielnym spotkaniu. Oprócz sędziów, na wozach działanie technologii obserwują też przedstawiciele związku.

PZPN szacuje, że testy online (sędzia boiskowy może się komunikować z arbitrami na wozie) wypadną pod koniec wakacji. Procedury dotyczące wprowadzania systemu są jasno określone przez IFAB, organizację odpowiedzialną za wprowadzanie zmian do przepisów gry w piłkę nożną. Według nich trzeba przeprowadzić najmniej pięć prób offline, potem pięć prób online dla każdego sędziego VAR.

Do tego dochodzą też trzy próby online dla każdego arbitra boiskowego rozgrywek oraz trzy próby offline i jedną próbę online na każdym ze stadionów, na których odbywają się rozgrywki.

Od najbliższego sezonu system w wersji online będzie działał m.in. w Niemczech, we Włoszech, w Czechach czy Francji.

Cillian Sheridan w "Wilkowicz Sam na Sam": Czasem, gdy Michał Probierz się rozpędzi, to mówię sobie: całe szczęście, że jeszcze nie znam polskiego. I że to nie na mnie krzyczy

Więcej o:
Komentarze (4)
Po Kielcach teraz kolejne trzy miasta. PZPN szybko testuje VAR i dostarczające go firmy
Zaloguj się
 • karawa81

  Oceniono 3 razy 1

  Komentator Canal plus powiedzial podczas omawiania spotkania ze system VAR takze by odgwizdal faul i nie uznal bramki Korony. hahaha no ale jak pan Gil tam siedzial to sprawa jasna jest:) Zaden VAR nie zatrzyma drukowania meczow dl Legii. Trzeby by wyrzucic to towarzystwo wzajemnej adoracji na zbity pysk. Zastanawiajace ze Smokowski i Twarowski nie poruszyli tego w studiu. Wystarczylo zapytac, po co ten caly VAR skoro i tak by byla bledna decyzja? Ale to im przeciez na reke jest bo sa kibicami Legii.

 • maxgazeta.pl

  Oceniono 1 raz 1

  Paweł Gil buahahah, przecież on nie dość że przekreciaz to jeszcze ślepy. Nawet na video będzie robił walki. Kiedy go wreszcie wyrzuca?

 • peitro_asp

  0

  Technologie już dawno są takie, że poza ciągnięciem za koszulkę (też by się dało ale za dużo "zabawy") cały mecz mógłby sędziować komputer - spalony czujniki w butach i piłce (100% poprawności) wszelkie faule nogami i te same czujniki, może jakiś ekstra w ochraniaczach (tak dla pewności gdzie jest noga) - wyszłoby taniej niż VAR, decyzje byłyby natychmiastowe i 0 pomyłek. Sędzia ew. mógłby być, żeby stwierdzić czy i jaka kartka za dany faul (tu też by wałki pewnie były).

 • adamyauch

  0

  Pewnie łatwiej byłoby im ocenić, gdyby siedzieli w wozie, zamiast na wozie. Lepsza widoczność ekranów. Może niech spróbują?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX