Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Robert Lewandowski w top 20 piłkarzy, którzy najbardziej zanieczyszczają planetę

Robert Lewandowski jest na liście dwudziestu piłkarzy, którzy przelecieli w tym roku najwięcej kilometrów samolotem. - Polak pokonał 26,5 tys. km, produkując przy tym 12,7 ton CO2 - informuje organizacja Eco-Friendly Footballers. Liderem w tym rankingu jest Brazylijczyk Marquinhos.

- Czołowi piłkarze są podziwiani przez rzesze fanów za swoją grę na boisku, jednak ich liczne podróże powodują, że zawodnicy znajdują się na liście największych indywidualnych trucicieli Ziemi, przyspieszających zmiany zachodzące w klimacie - informuje organizacja Eco-Friendly Footballers. To ona przygotowała ranking 20 piłkarzy, którzy w tym roku latając samolotami wyprodukowali najwięcej dwutlenku węgla.

Czy esport powinien być na igrzyskach? Damian Janikowski ma swoje zdanie

Lewandowski w tym zestawieniu jest na 18. miejscu (26,5 tys. km). Najwięcej przeleciał Brazylijczyk Marquinhos. Zawodnik PSG pokonał w powietrzu 111 tys. km, produkując 53,5 tony dwutlenku węgla.

- Międzynarodowa popularność piłki nożnej oznacza, że najlepsi piłkarze na świecie poświęcają dużo czasu na podróże na europejskie oraz światowe rozgrywki, kumulując loty i przyczyniając się do dalszego niszczenia środowiska, bardzo często nie robiąc wystarczająco dużo lub w ogóle nic, by to skompensować - przyznał Andrew Welfle z Uniwersytetu w Manchesterze w rozmowie z Eco-Friendly Footballers.

"Realny wpływ na środowisko jest pewnie jeszcze większy"

- Charakter świata piłki nożnej, gdzie drużyny regularnie podróżują na duże odległości na rozgrywki, stanowi gotową receptę na wysoki ślad węglowy. Te emisje są znaczące i gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że fani piłki drużyn także czasami podróżują drogą lotniczą, to realny wpływ na środowisko jest pewnie o kilka rzędów wielkości większy - dodał Welfle.

Lewandowski wystąpił niedawno w filmie instrukcji bezpieczeństwa przygotowanym dla linii lotniczych Qatar Airways.

Więcej o:
Komentarze (64)
Robert Lewandowski w top 20 piłkarzy, którzy najbardziej zanieczyszczają planetę
Zaloguj się
 • bartek.london

  Oceniono 13 razy 13

  Gdyby Marszalek Kuchcinski byl pilkarzem to by ten ranking wciagnal nosem.

 • pauloyama

  Oceniono 7 razy 7

  No i swietnie. A UEFA robi mistrzostwa w 12 krajach co by jeszcze wieksze zuzycie bylo... brawo debile...

 • pawel044

  Oceniono 19 razy 5

  Jezu jaka bzdura!! 26 000 km?! Tyle byle przedstawiciel handlowy w pół roku robi swoja fabią spalając nieporównywalnie większe ilości paliwa po to, żebyśmy mogli lepiej na półce widzieć batona z olejem palmowym wytworzonym dzięki wycięciu dżungli i przywiezionym do Europy transportowcem na mazut.
  No chyba, że chodziło o 260 0000 albo 2 600 000 km to już trochę co innego by było. Na pewno w tych danych nie ma błędu?!
  Ja rozumiem, że należałoby ograniczać niepotrzebne (oczywiście jest to bardzo subiektywne) zużywanie energii, ale na prawdę - 26 000 KM?!! Samolot chyba w przeliczeniu na pasażera jest wydajniejszy od samochodu jeżeli chodzi o zużycie paliw?

 • jvn

  Oceniono 4 razy 4

  Lotnictwo odpowiada za 1,5% antropogenicznej emisji CO2. Nawet gdyby cała Ziemia poszła w ślady Grety to nie zatrzymałoby to zmian klimatycznych. Uważam, że to globalne ocieplenie rzeczywisty problem z którym powinniśmy walczyć, ale z głową a nie wymachując na slepo ostrzem klimatycznego ostracyzmu.

 • wsamopludnie

  Oceniono 4 razy 4

  A ile co2 wydychają jak ćwiczą i rozgrywają mecze. Znacznie więcej niż przeciętny człowiek, znacznie więcej, znacznie.
  Sport nie jest zdrowy dla planety.

 • j-ugo

  Oceniono 10 razy 4

  Lata samolotami rejsowymi, które i bez niego by latały. Artykuł bez sensu w stylu plotek.pI.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX