Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Premier League. Chelsea walczy z antysemityzmem. Wycieczki do Auschwitz zamiast zakazów stadionowych

Edukacyjne wycieczki do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau zamiast zakazu stadionowego - taki pomysł na walkę z antysemityzmem ma londyńska Chelsea.

24 listopada Chelsea zagra na wyjeździe z Tottenhamem w meczu angielskiej Premier League. Po meczach obu drużyn klub z zachodniego Londynu często nakłada na swoich kibiców zakazy stadionowe za antysemickie przyśpiewki. Teraz Chelsea, a konkretnie posiadający żydowskie korzenie Roman Abramowicz, zaproponowała nowe rozwiązanie tego problemu.

Jak informuje czwartkowe "The Sun", każdy kibic, który zostanie przyłapany na propagowaniu antysemityzmu dostanie wybór: zakaz stadionowy lub edukacyjna wycieczka do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. - Jeśli będziemy jedynie pozbawiać ludzi ich szansy wejścia na stadion, to nigdy nie zmienimy ich zachowania - powiedział prezes Chelsea, Bruce Buck.

- Zmiany w naszej polityce mogą sprawić, że ludzie, którzy śpiewali antysemickie przyśpiewki, zrozumieją co tak naprawdę i zrobili i w przyszłości nie będą chcieli powtarzać tego zachowania. W przeszłości rozdawaliśmy jedynie trzyletnie zakazy stadionowe.

We wrześniu 2017 roku, po ligowym meczu z Leicester, Chelsea rozdała kilkadziesiąt zakazów stadionowych za intonowanie antysemickich przyśpiewek. - Teraz damy tym ludziom wybór. Będą mieli okazję pojechać na miejsce niewyobrażalnej zbrodni i zrozumieć swoje zachowanie - dodaje Buck.

W kwietniu tego roku delegacja londyńskiego klubu wzięła udział w Marszu Żywych, który ma dawać świadectwo pamięci osób pomordowanych przez nazistowskich Niemców w trakcie II wojny światowej. Ma być również manifestacją przywiązania do takich wartości, jak: godność i równość wszystkich ludzi, tolerancja, prawo każdego człowieka do życia w pokoju.

- Wycieczki do Auschwitz były bardzo ważne i okazały się bardzo potrzebne. Będziemy namawiali inne kluby do podjęcia podobnej inicjatywy, by wspólnie walczyć z problemem antysemityzmu - powiedział Buck, który jednocześnie przyznał, że dla Chelsea to projekt na tyle ważny, że klub będzie pokrywał jego wszelkie koszty.

- Zajęło nam aż pięć lat, by znaleźć odpowiedni sposób walki z tym. Dopiero rok temu Roman Abramowicz zaczął rozmowy z najważniejszymi osobami w klubie. Na spotkaniu zwrócił on uwagę na rosnący problem antysemityzmu na świecie i zlecił nam sprawdzenie tego, co możemy zrobić, by wdrożyć długoterminowy projekt poprawy tego - zakończył Buck.

Cristiano Ronaldo broni się przed oskarżeniami o gwałt. "Dokumenty zostały sfałszowane"

Mecz Polska - Portugalia. Oto skład reprezentacji Polski?

Włochy - Ukraina. Squadra Azzurra znowu zawiodła

Więcej o:
Komentarze (27)
Premier League. Chelsea walczy z antysemityzmem. Wycieczki do Auschwitz zamiast zakazów stadionowych
Zaloguj się
 • kac

  Oceniono 13 razy 7

  Dobry pomysł, im więcej takich akcji tym lepiej. II wojna staje się powoli abstrakcją, dla wielu tak samo była kiedyś jak bitwa pod Grunwaldem. Warto przypomnieć do czego wiedzie ksenofobia.

 • olywerus

  Oceniono 7 razy 3

  to pewnie polscy faszyści którzy uciekli do Londynu
  i nie niemieckie tylko faszystowskie!
  kiedy się nauczycie?

 • byann

  Oceniono 14 razy 2

  To po za Polską też są antysemici? W 'normalnym' kraju jak Anglia?
  Jeszcze napiszecie, że na stadionie w Rotterdamie w tolerancyjnej Holandii śpiewają:
  Hamas, Hamas, załatw Żydów gazem.
  youtube.com/watch?v=aUaHbo-zJd4

 • gunston

  Oceniono 10 razy 2

  To jest myślenie, którego w Polsce brakuje czyli znalezienia rozwiązania dla problemu a nie tylko mechaniczne wlepianie kar. Nie wiem czy ta propozycja osiągnie zamierzony cel ale jest to przynajmniej próba wyjścia poza nieskuteczne stereotypowe ramy działań.
  Czy PZPN kiedykolwiek analizował jaki pozytywny skutek przyniosły te wszystkie kary, które wcześniej klubom przyznał? Który z problemów nękających polskie stadiony udało się w ten sposób rozwiązać? Podejrzewam, że nikt specjalnie się nad tym nie głowił bo myślenie w PZPN strasznie męczy działaczy.

 • aa1000

  Oceniono 1 raz 1

  Czy szanowna Chelsea mogłaby zabrać trochę polskich wielebnych na te wycieczkę?

 • dekiel69

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe czy zwalczy to problem antysemityzmu na stadionach czy będzie wręcz odwrotnie. Może jak kibole obejrzą "dzieło" swojego fuhrera to będą z niego dumni? Przecież idiotów nie brakuje.

 • morenowa38

  Oceniono 5 razy 1

  Antysemiccy kibice klubu zarządzanego przez rosyjskiego Żyda. Hmm, to dowód ich "niewątpliwej" inteligencji. Wycieczka dobrze im zrobi.

 • Mateusz Szczęsny

  Oceniono 8 razy 0

  Pomysł może i dobry tylko jak trafia na pana przewodnika mówiącego cytuje :"że to polskie obozy śmierci " lub " że holokaust to wina Polaków" to takie wycieczki mijają się z celem. Moim zdaniem żydzi powinni już przestać z tym że ciągle uważają się za poszkodowanych, żydzi też zabijali lub skazywali na śmierć najlepszym przykładem jest prokuratur Helena Wolińska .

 • farcry3

  Oceniono 4 razy 0

  w Chelsea antysemityzm, na Grenlandii antys. , w Afryce antys. .... to dezauwuje prawdziwy, grozny antysemityzm i jest uwłaczeniem ofiar hollocaustu.
  Tak samo porównywanie PiS-u do bolszewików to profanowanie pamięci milionów ofiar bolszewizmu i stalinizmu .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX