Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

To już pewne. Zagłębie Sosnowiec będzie miało nowy stadion! Umowa podpisana

Trzy lata. Tyle ma potrwać budowa nowego stadionu Zagłębia Sosnowca. W poniedziałek podpisano umowę z wykonawcą obiektu. Nowy stadion ma pomieścić 11 600 kibiców, ale projekt zakłada możliwość rozbudowy do 14 546 miejsc.

Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego ma 36 miesięcy na budowę nowoczesnego stadionu w ramach Zagłębiowskiego Parku Sportowego w Sosnowcu. Firma liczy, że uda jej się także wygrać przetargi na budowę lodowiska i hali sportowej. – Mamy duże doświadczenie w realizacji podobnych inwestycji. Naszą wizytówką jest na pewno stadion miejski w Bielsku-Białej. Teraz odbywają się na nim mistrzostwa świata do lat 20. To ładny obiekt, ale mam nadzieję, że ten w Sosnowcu będzie jeszcze nowocześniejszy - mówi Ewelina Walkowicz, prezes BPBP.

Koszt inwestycji to 148 milionów złotych brutto. Dzięki temu, że będzie ją realizować powołana przez miasto spółka Zagłębiowski Park Sportowy, z czasem uda się odzyskać podatek VAT. Wtedy realny koszt spadnie do około 120 milionów. Pojemność trybun nowego stadionu to 11 600 miejsc. Projekt zakłada jednak możliwość rozbudowy do 14 546 miejsc.

Stadion, ale nie tylko

Nowy stadion będzie jedynie częścią Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Poza nim powstać mają także lodowisko (miasto przeznaczy na nie maksymalnie 35,3 mln zł) i hala sportowa (34,2 mln). Problemem jest jednak brak chętnych. A właściwie brak chętnych, na których stać miasto. Podczas pierwszego przetargu miasto otrzymało dwie oferty od firmy ALSTAL i Mirbud, ale opiewały one kolejno na 85,5 mln (lodowisko) i 64,9 mln (hala). Otwarcie nowych ofert na budowę lodowiska i hali miało nastąpić w poniedziałek, ale się opóźni. Nastąpi 5 czerwca.

Nowy stadion dla Zagłębia będzie wielkim wydarzeniem. Klub, który kilkanaście dni temu spadł z ekstraklasy, gra na obiekcie otwartym w 1956 roku - mogącym pomieścić zaledwie 7,5 tys. fanów.

Więcej o:
Komentarze (26)
To już pewne. Zagłębie Sosnowiec będzie miało nowy stadion! Umowa podpisana
Zaloguj się
 • qqbek

  Oceniono 16 razy 10

  Mojego ukochanego Lublina nie pobije nawet Sosnowiec. Mamy tu piękny stadion 3-ligowego Motoru Lublin, na 15 tysięcy suwerena.
  Gdy Motor podejmuje na tym pięknym obiekcie takie potęgi jak Spartakus Daleszyce, to nawet dowcipy o Sosnowcu bledną 😜

 • taiczo

  Oceniono 5 razy 3

  Zagłębia Sosnowca??? Kto to pisał???

 • jan.go

  Oceniono 6 razy 2

  A Orliki amatorom nie wystarczą ?

 • antropoid

  Oceniono 1 raz 1

  I tak się powinno w Polsce projektować stadiony - mierzyć siły na zamiary i budować kameralne, ale z możliwością zwiększenia pojemności (jeśli zajdzie potrzeba), bez zbytniego rozwalania.

  A nie pustawe 40-tysięczniki, które tylko efektownie wyglądają, a przynoszą straty.

  Co nie dziwi - bo na te kopaninę nie da się patrzeć.

 • budegac

  Oceniono 3 razy 1

  Stadiony wreszcie budowane są bardziej zdroworozsądkowo jeśli chodzi o wielkość a nie jak wcześniej "pokażemy całemu światu jaka z nas piłkarska potęga". I mamy 15 tys. dla jakiegoś Podbeskidzia, 40 tys. dla Śląska i Lechii i stoi to prawie puste za setki milionów a na najpilniejsze potrzeby tych miast nieraz nie stać. Nawet na Zachodzie stadiony powiększa się na podstawie realnej frekwencji- a my po azjatycku- niech cały świat podziwia, mniejsza o sens.

 • arni73

  Oceniono 1 raz 1

  Tak z ciekawości.... A kto powiedział , że to będzie pierwsza liga? Może być Ex, ale równie dobrze mogą pójść śladem np. Ruchu Ch.

 • qatroscc

  Oceniono 2 razy 0

  miasto, ktore sie wyludnia, z mojej klasy 32 uczniow zostalo moze 5-6 osob, reszta siedzi w Wawie, Krakowie i na zachodzie, no ale kto "Bogatemu" zabroni, chleba i igrzysk Checinski dostarczy i bedzie git

 • hvac1987

  Oceniono 4 razy 0

  Brzmi jak zart. Stadion NY Yankee /baseball/ budowano nieco ponad rok, likwidujac stary. Pojemnosc tylko 47 tys miejsc. Nowy stadion NY Giants I NY Jets /am. football nieco ponad rok a miesci 85 tys miejsc. Zgoda, takie jest zapotrzebowanie rynku ale czas realizacji zastanawia. Pelne stadiony a meczy duzo sezon baseballu to 162 mecze /polowa w domu I postseason. Przychodza wszyscy. Jest piwo I jadlo ale nie rac I dymow. Sa za to cale rodziny.

 • alderamin

  Oceniono 1 raz -1

  nazwijmy rzeczy po imeniu, to stadionik będzie nie stadion.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX