I liga. Jak strzelali na inauguracje wiosny?

Autorem pierwszego gola w Fortuna 1 Lidze w 2019 roku był pomocnik Odry Opole - Jakub Moder. Zawodnik otworzył w 30. minucie wynik zaległego spotkania z Wigrami Suwałki z 20. kolejki. Łącznie w tym sezonie na wszystkich boiskach zobaczyliśmy już 476 bramek. Czy w 23. kolejce padnie 500?

W piątek do walki o punkty w ramach 22. kolejki ruszyły wszystkie pierwszoligowe zespoły. W 9 spotkaniach piłkarze strzelili 16 bramek. Najwięcej goli przyniósł mecz GKS-u Jastrzębie z Odrą Opole, gdzie padły 4 bramki. 2019 rok zdecydowanie lepiej zaczęły zespoły, które grały w roli gospodarza. Goście wygrali tylko dwa spotkania i strzelili tylko 5 z 16 bramek. W pozostałych spotkaniach góra byli gospodarze. 2 mecze zakończyły się bezbramkowymi remisami.

W sezonie 2017/2018 w pierwszej kolejce po zimowej przerwie dorobek strzelecki zatrzymał się na 18 golach. Po 4 bramki padły w meczach Miedzi Legnica z Odrą Opole (3:1) i Olimpii Grudziądz z PGE FKS Stalą Mielec (2:2). Początek należał do gospodarzy, którzy wygrali 5 spotkań, a goście 3. Żaden mecz nie zakończył się wówczas bezbramkowym remisem.

Okrągłe 20 goli na samym początku przyniósł 2017 rok. Skutecznością błysnął wówczas Maciej Małkowski, który ustrzelił hat tricka, a jego Sandecja rozgromiła Pogoń Siedlce 4:0. 4 gole padły także w starciu Chojniczanki Chojnice z GKS-em Katowice. Co ciekawe gościom udało się wygrać na inaugurację tylko 1 spotkanie. PGE FKS Stal pokonała wtedy MKS Kluczbork 1:0.

Początek 2016 roku w 1 lidze to 17 goli. Bramki padały w każdym spotkaniu, a najwięcej po 3 w spotkaniach w Płocku Bydgoszczy i Bytowie. Tym razem rywalizacja pomiędzy gospodarzami a gośćmi była bardzo wyrównana Ci pierwsi wygrali 4 mecze, drudzy 3. Aż w 5 spotkaniach do siatki trafiała tylko jedna drużyna.

W sezonie 2014/2015 inauguracja przyniosła 16 bramek. Po raz kolejny nie zanotowaliśmy bezbramkowego remisu. Najwięcej bramek – 4 padło w Gdyni, gdzie Arka rozbiła GKS Tychy 4:0, choć do przerwy było 0:0. Gospodarze wygrali 5 spotkań, przy 3 wygranych gości.

Tylko 11 goli zobaczyli kibice na starcie 2014 roku. 7 spotkań zakończyło się wynikiem 1:0, a tylko 2 wynikiem 2:0. Co ciekawe nie odnotowaliśmy wtedy remisu 0:0. Oba wyniki po 2:0 były zwycięstwami gości. W pozostałych 7 meczach lepsi byli gospodarze.

Zdecydowanie skuteczniej 1 liga rozpoczęła 2013 rok. Na pierwszoligowych boiskach padły 22 bramki. Po raz kolejny zwycięstwa w większości należały do gospodarzy, którzy zgarnęli pełną pulę w 6 z 9 spotkań. Co ciekawe znowu w żadnym ze spotkań nie padły więcej niż 4 bramki.

Prawdziwą kanonadą pierwszoligowcy przywitali 2012 rok strzelając 29 goli. Aż 7 padło w meczach Zawiszy Bydgoszcz z Olimpią Grudziądz (4:3) oraz Bogdanki Łęczna z Flotą Świnoujście (5:2). Wynik w Łęcznej mógł poprawić zawodnik Floty, ale nie wykorzystał rzutu karnego. Nie była to kolejka gości, którzy wygrali tylko 1 spotkanie.

15 goli padło na otwarcie 2011 roku. 10 z nich strzelili gospodarze, a pozostałe 5 ekipy gości. Co ciekawe 4 bramki zostały zdobyte w ostatnich 10 minutach gry. Przyjezdni po raz kolejny zdołali wygrać tylko 1 mecz.

Sezon 2009/2010 to kolejny popis skuteczności pierwszoligowców, którzy zdobyli wówczas 28 bramek. Aż w 3 meczach powtórzył się wynik 4:1. Warto dodać, że za każdym razem w takim stosunku wygrywali goście. Był to też jedyny jak do tej pory sezon, w którym na inaugurację częściej wygrywali przyjezdni. Goście zwyciężali bowiem na początku 2010 roku w 4 meczach.

Rok 2009 zaczął się od 19 trafień na pierwszoligowych boiskach. Większość trafień należała do ekip gospodarzy, którzy strzelili 13 bramek. Goście wygrali 1 spotkanie. GKS Jastrzębie okazało się wtedy lepsze od Odry Opole wygrywając 1:0. W pozostałych 7 meczach górą byli gospodarze, a 1 spotkanie zakończyło się remisem.