Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Lider pierwszej ligi zostanie ukarany walkowerem? Zamieszanie po hicie

Miedź Legnica wygrała na wyjeździe z Zagłębiem Sosnowiec 2:0 i została nowym liderem Nice 1. ligi. Drużyna Dominika Nowaka potwierdziła, że jest głównym kandydatem do awansu, ale trzy punkty za mecz w Sosnowcu może stracić. Zagłębie domaga się walkowera. Co na to przepisy?

Gole Fabiana Piaseckiego i Mateusza Piątkowskiego zapewniły Miedzi Legnica zwycięstwo w Sosnowcu. Zespół Dominika Nowaka wskoczył na pierwsze miejsce w tabeli pierwszej ligi, ale może okazać się, że straci wywalczone na boisku punkty.

Zagłębie uważa, że Adrian Purzycki nie spełniał wymogu młodzieżowca, a klub z Legnicy zgłosił 20-letniego piłkarza w protokole meczowym właśnie w tej roli. Purzycki urodził się w 1997 roku. Rocznikowo warunek młodzieżowca spełnia, ale Zagłębie powołuje się na inny zapis.

"Piłkarz musi być szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN przez co najmniej trzy lata do 21. roku życia". Purzycki grał wcześniej w Anglii i Holandii. Warto zaznaczyć, że wymóg ten stosuje się do wychowanka (w Pro Junior System punktują razy dwa), a nie młodzieżowca.

- Nie będę komentował tej sytuacji, ale moim zdaniem wszystko było zgodne z regulaminem - przyznał Dominik Nowak, trener Miedzi cytowany przez 'Katowicki Sport'.

Tak brzmi art. 6 pkt 5 regulaminu Nice 1. ligi:

Przyjmuje się, iż zawodnikiem o statusie młodzieżowca jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie lub szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego ukończył 21. rok życia oraz zawodnik młodszy. Zawodnik szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN oznacza zawodnika, który - bez względu na swoją narodowość lub wiek - był lub może być zarejestrowany w klubie lub klubach zrzeszonych w PZPN, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy pomiędzy 15. rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu, podczas którego zawodnik kończy 15. rok życia) i 21. rokiem życia (lub końcem sezonu, podczas którego zawodnik kończy 21. rok życia).

Przepisy są po stronie Miedzi Legnica. Młodzieżowiec musi mieć polskie obywatelstwo, a także urodzić się w roku 1997 lub później. Purzycki te wymogi spełnia.

Zagłębie Sosnowiec złożyło oficjalny protest. Czekamy na decyzję.

Więcej o:
Komentarze (17)
1. liga. Zagłębie - Miedź 0:2. Będzie walkower w hicie?
Zaloguj się
 • wojtek.i

  Oceniono 5 razy 5

  A w Ameryce biją murzynów.
  Przegraliście przyjmijcie na klatę i grajcie dalej.

 • royal67

  Oceniono 4 razy 2

  To po co robić tanią sensację i pisać, że Miedź straci punkty, skoro na koniec piszecie, że przepisy są po stronie Miedzi?

 • an.noyed

  Oceniono 4 razy 2

  Przepis jest jasny jak słońce, a ci z Zagłębia chyba niedouczonymi idiotami. Chyba, że Purzycki zmienił obywatelstwo.

 • Tomek xyz

  Oceniono 1 raz 1

  Do ogarniętych tu ludzi, jestem kibicem Zaglebia S. ale to co robi prezes naszego klubu to wstyd mi aż. Prosze nie wkladac wszystkich do jednego worka to prezes miesza i chce walkower a nie kibice a ja gratuluje Miedzi zwycięstwa bo zasłużyli na nie.

 • kwoy

  Oceniono 3 razy 1

  "Warto zaznaczyć, że wymóg ten stosuje się do wychowanka, a nie młodzieżowca" - czyli Zagłębie podaje jakiś punkt regulaminu, który nie dotyczy danej sytuacji? Nie dość, że przegrają sprawę, to jeszcze się ośmieszą...

 • Daniel Dziekan

  0

  I dla tego polska pilka nie rusza z miejsca bo wśrod dzieciaków najwazniejsze sa legitymacje ,wsrod starszych wazne badania a wsrod seniorów.....

 • zbigniewlusnia

  0

  zagłębie może lepiej niech się skupi na grze a nie na trikach

 • boliver

  0

  Zielony stolik a moze pod stolikiem,,

  Nowa moda,,,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX