Liga Europy. Faza grupowa zakończona. Sensacyjne odpadnięcie Milanu

Zakończyła się faza grupowa Ligi Europy. Z rozgrywkami pożegnali się m.in. AC Milan, Glasgow Rangers czy Besiktas.

W grupach od G do L, które jako pierwsze zagrały ostatniego dnia fazy grupowej Ligi Europy, tylko w grupie H wszystko było jasne. Tam, niezależenie od wyników, do 1/16 finału awansowały już Eintracht Frankfurt oraz Lazio Rzym.

W innych grupa trwała walka o awans. W grupie G uczyniły to Villarreal oraz Rapid Wiedeń, które pokonały odpowiednio Spartaka Moskwa (2:0) i Glasgow Rangers. W grupie I awans uzyskały Genk i Malmo, które w czwartek ograły Sarpsborg (4:0) i Besiktas (1:0). Turecka drużyna pożegnała się z rozgrywkami.

Z grupy J prawo do dalszej gry uzyskały Sevilla oraz Karsnodar. Obie drużyny zmierzyły się ze sobą w czwartek, a mecz zakończył się wygraną Hiszpanów 3:0. Rosjanie jednak awansowali, bo Standard Liege tylko zremisował z Akhisarsporem (0:0).

Dramat Lipska, sensacyjna porażka Milanu

Z meczów rozpoczętych o godz. 21.05 najciekawiej było w grupach B, C oraz F. W pierwszej o awans biły się Celtic Glasgow oraz RB Lipsk. Pierwsi podejmowali Salzburg, drudzy, też u siebie, grali z Rosenborgiem. Chociaż mistrzowie Szkocji przegrali z Austriakami 1:2, to awansowali do 1/16 finału. Wszystko przez to, że RB Lipsk stracił prowadzenie w meczu z Rosenborgiem i ten mecz zakończył się remisem 1:1.

W grupie C awans zapewniony miał jedynie Zenit Sankt Petersburg, a o drugie miejsce biły się Slavia Praga, Bordeaux oraz FC Kopenhaga. Ostatecznie awansowali Czesi, którzy pokonali Zenit 2:0. W drugim meczu Bordeaux wygrało z Kopenhagą 1:0. W grupie F doszło zaś do sensacyjnego odpadnięcia Milanu.

Dalej zagrają też Rennes z grupy K oraz BATE Borysów z grupy L. Francuzi pokonali 2:0 Astanę, a Białorusini wygrali na wyjeździe z PAOKiem 3:1.

Gol Świerczoka, debiuty w Bayerze

W pierwszych czwartkowych meczach na boisku pojawił się tylko jeden Polak. 90 minut w spotkaniu Dynama Kijów z Jabloncem (0:1) zagrał Tomasz Kędziora.

Dużo ciekawiej było później. W meczu z Larnaką (5:1) debiuty w barwach Bayeru Leverkusen zaliczyli Jakub Bednarczyk oraz Adrian Stanilewicz. Pierwszy z nich został ukarany żółtą kartką. W spotkaniu Łudogorec - FC Zurich (1:1) w podstawowym składzie gospodarzy znaleźli się Jacek Góralski oraz Jakub Świerczok. Ten drugi pod koniec pierwszej połowy wpisał się na listę strzelców. 85 minut w meczu z Arsenalem (0:1) zagrał zaś Jakub Rzeźniczak z Karabachu.