Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

UEFA zorganizuje trzeci europejski puchar. Szansa dla Mistrza Polski

UEFA przyjęła w niedzielę w Dublinie nowe zasady dotyczące europejskich pucharów w latach 2021-2024. Największą zmianą jest utworzenie trzecich rozgrywek o roboczej nazwie "Liga Europy 2". Mistrz Polski będzie miał zagwarantowany udział w tym pucharze.

Komitet Wykonawczy UEFA przyjął w niedzielę na posiedzeniu w Dublinie nowe zasady dotyczące europejskich pucharów w latach 2021-2024. Największa zmiana? Powstanie trzecich rozgrywek pucharowych w europejskiej klubowej piłce nożnej.

Liga Europy 2 - zasady

Do fazy grupowej nowych rozgrywek zakwalifikowane zostaną 32 zespoły. Dodatkowo do fazy pucharowej trafią drużyny z trzecich miejsc w grupach Ligi Europy. Spotkania będą rozgrywane w czwartki razem z LE. Zwycięzca Ligi Europy 2 zagra w następnym sezonie w fazie grupowej Ligi Europy

Co też ważne, zmniejszono liczbę drużyn w fazie grupowej LE z 48 do 32 drużyn. Dzięki temu w fazie grupowej każdego z trzech pucharów (Liga Europy, Liga Europy 2 i Liga Mistrzów) uczestniczyć będzie taka sama liczba ekip.

Finały wszystkich europejskich rozgrywek pucharowych mają odbywać się w jednym tygodniu. W środę zorganizowany zostanie finał nowego pucharu, w czwartek finał LE, a w sobotę finał LM.

Mistrz Polski zyska

Mistrz Polski będzie miał zagwarantowany udział w nowych klubowych rozgrywkach UEFA. Liga Europy 2 ma być szansą dla drużyn ze słabszych piłkarsko krajów.

- W Lidze Europy 2 też będą obowiązywać współczynniki. Dobra gra spowoduje, że będzie można wprowadzić więcej drużyn do wyższych rozgrywek. Mistrz Polski będzie miał zagwarantowany udział w tych rozgrywkach. Wystartuje w eliminacjach Ligi Mistrzów, ale jeśli tam odpadnie, to na pewno zagra przynajmniej w Lidze Europy 2 - zdradził Zbigniew Boniek w rozmowie z "Przeglądem Sportowym".

Mistrz Polski wpierw startowałby w el. LM, a po ewentualnym odpadnięciu biłby się o wejście do LE. Gdyby i to mu się nie udało - wówczas trafiałby do LE2. Inni przedstawiciele naszej Ekstraklasy również mieliby taką szansę.

Pula nagród nowych rozgrywek ma wynieść aż 700 milionów euro. Za sam udział w fazie grupowej Ligi Europy 2 każdy zespół otrzymać ma około dziesięciu milionów euro. Pytanie jednak, czy nowe rozgrywki będą się cieszyć zainteresowaniem kibiców, skoro już teraz wielu z nich narzeka na nadmiar futbolu w ciągu tygodnia.

Więcej o:
Komentarze (19)
UEFA zorganizuje trzeci europejski puchar. Szansa dla Mistrza Polski
Zaloguj się
 • kuku666

  Oceniono 4 razy 2

  Liga Biedaków i Nieudaczników.

  Legia będzie faworytem.

 • guest_wiec1

  Oceniono 1 raz 1

  czego to dla kasy nie wymysla.

 • Tomasz Gryga

  Oceniono 1 raz 1

  Super :) Więcej meczy do obstawiania. Nasi będą mogli poszaleć w rundach przedwstępnych

 • Łukasz Gnach

  Oceniono 1 raz 1

  Smiech na sali mistrz zagra z potegami z Kazachstanu Armenii Cypru Lichtensteinu San Marino Gibraltaru to może z grupy wyjdzie chociaż

 • gunston

  0

  Deska ratunkowa dla polskich klubów, które poza Ekstraklapą nigdzie indziej nie grają. Ranga samych rozgrywek będzie oczywiście niska z definicji ale sami piłkarze pewnie będą chcieli się pokazać Europie.

 • rownowaznik

  0

  A kto to będzie oglądał, jak nawet LE nikt nie ogląda. A druga myśl jest taka, że zaczyna się rysować nowy podział (które najbogatsze kluby już dawno chciały pod nazwa super liga europejska). Bogaci w LM, która będzie coraz bardziej zamknięta. Reszta barachła w LE i LE 2

 • stafarda

  0

  32 drużyny w LE i LE2 czyli z grup wychodzi po 16 plus 8 z 3 miejsc z lig wyższych. Czyli 24 drużyny. To jak będą wyglądać play offy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX