Liga Europy. Arsenal pokonał szwedzk± rewelację. Borussia wygrywa z Atalant±

MARTIN MEISSNER/AP

W pierwszych meczach 1/16 finału Ligi Europy obyło się bez większych niespodzianek. Arsenal pewnie pokonał Östersunds FK (3:0), które było jedn± z największych niespodzianek fazy grupowej rozgrywek, Marsylia wygrała z Brag± (3:0), Borussia Dortmund okazała się lepsza od Atalanty (3:2), a Sporting Lizbona od Astany (3:1).

W pierwszych spotkaniach 1/16 finału Ligi Europy najciekawiej zapowiadały się mecze Arsenalu i Borussii Dortmund. Kanonierzy grali na wyjeĽdzie z rewelacj± rozgrywek, szwedzkim Östersunds FK, natomiast BVB na własnym boisku podejmowało Atalantę.

Londyńczycy starcie z zespołem ze Szwecji - który sprawił ogromn± niespodziankę wychodz±c z grupy, w której wygrał trzy mecze - rozpocz±ł bardzo pewnie. Piłkarze Arsene`a Wengera od pocz±tku kontrolowali przebieg gry i zdecydowanie dominowali na boisku, co pokazywał m.in. czas posiadania piłki przez go¶ci, chwilami sięgaj±cy 85%.

Ogromn± przewagę Arsenalu już w 13. minucie potwierdził Nacho Monreal, który wykorzystał bł±d bramkarza gospodarzy. Kilka minut póĽniej było już 0:2, ponieważ piłkę do własnej bramki skierował Sotiris Papagiannopoulos. Rywali, w drugiej połowie dobił nowy zawodnik Kanonierów, Henrich Mychitarian, sprowadzony z Manchesteru United.

Interesuj±co było również w Dortmundzie, gdzie Borussia zmierzyła się z Atalant±. Gospodarze dobrze rozpoczęli spotkanie. W 30. minucie znakomit± asyst± popisał się Łukasz Piszczek, którego podanie wykorzystał Andre Schurrle. Drug± połowę piorunuj±co rozpoczęli jednak go¶cie, a konkretnie Josip Ilicic, który dwa razy wpisał się na listę strzelców. W 65. minucie do wyrównania doprowadził Michy Batshuayi, który był również autorem gola daj±cego zwycięstwo, którego strzelił w doliczonym czasie gry.

Poza Piszczkiem w pierwszych meczach 1/16 finału Ligi Europy zagrało dwóch Polaków - Jakub ¦wierczok i Maciej Rybus. ¦wierczok zaliczył 45-minutowy występ w meczu jego Łudogorca Razgrad z Milanem. Bułgarzy przegrali 0:3, a polski napastnik został zmieniony w przerwie.

Rybus również zagrał 45 minut, ale spotkanie Lokomotiwu Moskwa z Nice± (3:2) rozpocz±ł na ławce rezerwowych. Na boisko wszedł dopiero po przerwie. Bohaterem meczu okazał się Manuel Fernandes, który strzelił trzy gole. Dwoma trafieniami Portugalczykowi odpowiedział Mario Balotelli.