Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Stambuł straci finał Ligi Mistrzów? Erdogan broni salutujących piłkarzy i uderza w UEFA

"UEFA prowadzi działania o charakterze dyskryminacyjnym, a nasi piłkarze są ofiarami linczu" - stwierdził prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Europejska federacja wszczęła oficjalne śledztwo w sprawie sposobu, w jaki piłkarze reprezentacji Turcji celebrowali zdobyte gole. A robili to poprzez salutowanie, co zdaniem wielu obserwatorów było formą wsparcia dla wojskowych działań Turcji w północnej Syrii.

Sezon Ligi Mistrzów zakończy się 30 maja 2020 roku, a gospodarzem finału będzie Stambuł. O ile UEFA nie zdecyduje się odebrać Turcji prawa do organizacji najważniejszego meczu klubowej piłki w Europie. Powodem takiej decyzji może być rozpoczęta 9 października wojskowa interwencja tureckich wojsk w północnej Syrii, w wyniku której zginęło już wielu kurdyjskich cywilów. 

UEFA wszczęła śledztwo w sprawie tureckich piłkarzy. Ostra odpowiedź Recepa Erdogana

Europejska federacja została zasypana protestami przeciw organizowaniu finału w kraju, który prowadzi taką operację. A problem z tym finałem potęgują jeszcze tureccy piłkarze salutujący po strzelanych golach. Piłkarze tureckiej reprezentacji, tureckich klubów, ale też Turcy grający w zagranicznych drużynach. Czasami nawet dzieci, jak te z drużyny tureckich imigrantów FC Turkse z Belgii. Ich klub na swojej stronie na Facebooku pochwalił się zdjęciami salutujących dziesięciolatków. - To niesłychane, że nawet dzieci są wykorzystywane w celu propagandy wojskowej - denerwował się Ben Weyts, belgijski minister sportu.

Jak na razie UEFA nie podjęła żadnych stanowczych kroków w sprawie przyszłorocznego finału LM. Federacja wszczęła natomiast śledztwo w sprawie salutujących reprezentantów Turcji. Fakt ten zdążył już skomentować prezydent tego kraju Recep Tayyip Erdogan: "Działania podjęte przez UEFA mają charakter dyskryminacyjny. Sportowcy, którzy reprezentują Turcję poza jej granicami, są obecnie ofiarami linczu i ma to miejsce od chwili rozpoczęcia operacji w Syrii. Gdy sprawa dotyczy naszego kraju, europejska federacja automatycznie zmienia swoje nastawienie " - stwierdził Erdogan, cytowany przez AFP. 

Wcześniej tureckich piłkarzy wzięły w obronę również prorządowe media, przywołując sytuację z finału zeszłorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej. Wtedy to podczas ceremonii wręczenia pucharu Atoine Griezmann zasalutował prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi. Za ten gest - jak żalą się tureccy dziennikarze - piłkarza "Trójkolorowych" nie spotkały później żadne konsekwencje. 

Trener skończył karierę po skandalicznym zachowaniu

Więcej o:
Komentarze (33)
Stambuł straci finał Ligi Mistrzów? Erdogan broni salatujących piłkarzy i uderza w UEFA
Zaloguj się
 • lubicz56

  Oceniono 11 razy 11

  Dziwna ta turecka "logika", no bo skoro Griezmann salutował Macronowi to Turkom tez wolno. Grezmann salutowal dla żartu a nie dlatego, że Macron mordował właśnie bezbronnych cywili.

 • krajidiotow

  Oceniono 9 razy 9

  O ile wiem Francja akurat nie prowadzila oficjalnych nalotow na ludnosc cywilna w Belgii, Niemczech czy kurna Algierii! Nacjonalizm zaslepia mozgi tym biednym ludziom i plota pierdoly jak ci nasi tu “patryjoci”

 • Bartosz Ś.

  Oceniono 6 razy 6

  U nas pisie kmioty też widzą wszędzie wroga,a sami są największym dla tego kraju syfem.

 • sly.pl

  Oceniono 6 razy 6

  W chwili obecnej tylko sport może wpłynąć na politykę takich krajów. Gdyby Chinom zostały odebrane IO, Rosji - MŚ w piłce nożnej (za atak na Ukrainę), Turcji - finał LM (za atak na Kurdów), Kuwejtowi MŚ w piłce nożnej to bardziej zabolałoby władze tych państw bo ucierpiałby ich wizerunek w swoim społeczeństwie niż jakieś nic nie warte potępiające noty dyplomatyczne

 • skomand2010

  Oceniono 10 razy 6

  niech założą własne jakieś rozgrywki ...może z Pislamem ...a z Europy won ...

 • sovereign

  Oceniono 5 razy 5

  Izolować nazistów i tyle. Niech się napierdzielają w Azji i tam salutują.

 • docent_2013

  Oceniono 4 razy 4

  Stambuł to nie tylko ci piłkarscy idioci z tureckich wsi. Połowa (pewnie więcej) mieszkańców Stambułu nienawidzi Erdogana.

 • oloros11

  Oceniono 5 razy 3

  na każdym kroku widać ze Turcy to nie jest Europa

 • notremak

  Oceniono 4 razy 2

  Wypieprzyć gnojków z Europy do ich mahometa, czyli Erdogana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX