Ter Stegen bohaterem hitu w Dortmundzie. Błąd sędziów przy rzucie karnym!

Borussia Dortmund zremisowała 0:0 z FC Barceloną w pierwszej kolejce fazy grupowej Ligi Mistrzów. Gospodarze mogli to spotkanie wygrać, jednak w drugiej połowie rzut karny zmarnował Marco Reus.

Była 57. minuta meczu w Dortmundzie, gdy do rzutu karnego podszedł Marco Reus. Chwilę wcześniej Jadona Sancho we własnym polu karnym faulował Nelson Semedo. Mimo że Borussia miała znakomitą okazję do strzelenia gola, to mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Wszystko dzięki Marcowi-Andre ter Stegenowi, który obronił strzał Reusa.

W tej sytuacji nie popisali się jednak sędziowie. Na powtórkach widać bowiem, że w momencie strzału zawodnika Borussii, bramkarz Barcelony znajdował się przed linią bramkową. Kolejnym złamaniem przepisów było też to, że w polu karnym gospodarzy znalazło się dwóch zawodników gospodarzy. Jedenastka powinna być powtórzona. Nie popisał się tu rumuński sędzia Ovidiu Hategan, któremu jako VAR pomagali polscy sędziowie - Szymon Marciniak i Tomasz Kwiatkowski. W sprawie interwencji VAR przy karnych jest spór między FIFA a UEFA. FIFA w swoich rozgrywkach wymaga od VAR, by interweniował przy najdrobniejszym uchybieniu. A UEFA chce, by o tych sprawach decydował sędzia główny i jego asystenci, a VAR wkraczał tylko przy rażących naruszeniach. Już w Superpucharze Europy był spór o wyjście poza linię bramkarza Liverpoolu Adriana. Sędzia VAR uznał tam, że wykroczenie było tam zbyt małe, by zmieniać decyzję sędziego.

Reus marnował szanse, Messi nie zachwycił

Chociaż wyższe posiadanie piłki (60 procent) w tym meczu miała Barcelona, to lepsze okazje stworzyła sobie Borussia. Reus miał jeszcze dwie-trzy szanse na pokonanie Ter Stegena, jednak za każdym razem przegrywał pojedynki z rodakiem. Bramkarza gości raz uratowała też poprzeczka.

Od 59. minuty grę Barcelony miał rozruszać Lionel Messi. Argentyńczyk zmienił rewelacyjnego Ansu Fatiego, jednak w Dortmundzie nikogo nie zachwycił. Dla gwiazdy Barcelony był to pierwszy mecz w sezonie 2019/20.

Kolejne mecze w tej grupie odbędą się 2 października. To wtedy Barcelona podejmie Inter Mediolan, a Borussia Dortmund zagra na wyjeździe ze Slavią Praga. W innym wtorkowym meczu tej grupy Inter tylko zremisował u siebie ze Slavią 1:1, ratując punkt w ostatnich minutach spotkania.