Wynik finału Ligi Europy ucieszył... francuski klub. Awansował do Ligi Mistrzów bez kwalifikacji

W finale Ligi Europy 2018/2019 Chelsea rozbiła Arsenal 4:1. Nagrodą za zdobycie pucharu jest udział w fazie grupowej Ligi Mistrzów, jednak "The Blues" zapewnili już sobie to prawo dzięki 4. miejscu w Premier League. Kto zatem skorzysta na triumfie klubu ze Stamford Bridge?

Drużynie, której uda się wywalczyć puchar Ligi Europy przysługuje udział w fazie grupowej kolejnej edycji Ligi Mistrzów. Co ważne, jeśli zwycięzca awansował do Champions League już wcześniej, wspomniany przywilej nie przechodzi na przegranego finalistę.

Chelsea zameldowała się w dawnym Pucharze Europy dzięki zajęciu 3. miejsca w Premier League. Natomiast „Kanonierzy”, którzy uplasowali się na 5. pozycji w tabeli angielskiej ekstraklasy, mogli w środowy wieczór wywalczyć przepustkę Ligi Mistrzów. Sromotna porażka w finale oznacza, że zespół Unaia Emery'ego zagra jesienią w Lidze Europy

Wynik finału Ligi Europy ucieszył Olympique Lyon. Francuzi już są w fazie grupowej Ligi Mistrzów

Kto zatem skorzystał na triumfie „The Blues”? Zgodnie z regulaminem europejskiej federacji, która organizuje rozgrywki, wolne miejsce w Lidze Mistrzów, które zająłby zwycięzca Ligi Europy, przypada trzeciej drużynie piątej najsilniejszej ligi w rankingu UEFA. A tą drużyną jest Olympique Lyon. Francuski zespół nie będzie musiał zatem rozgrywać dwumeczu w trzeciej i czwartej rundzie kwalifikacji.

Awans Lyonu spowodował z kolei kolejne przesunięcia w drabince kwalifikacji do LM. Istanbul Basaksehir (wicemistrz Turcji) i LASK Linz (wicemistrz Austrii) rozpoczną bój o Champions League nie od drugiej, a od trzeciej rundy.