Ajax pokonał Tottenham! Wicemistrzowie Holandii bliżej finału Ligi Mistrzów

Ajax Amsterdam pokonał na wyjeździe Tottenham 1:0 w pierwszym meczu półfinału Ligi Mistrzów. Wicemistrzowie Holandii są o krok od finału, w którym ostatni raz grali w 1996 roku.

Minął dokładnie kwadrans meczu w Londynie, kiedy fantastycznym podaniem w pole karne rywali popisał się Hakim Ziyech, a w sytuacji sam na sam z Hugo Llorisem gola na 1:0 dla Ajaksu strzelił Donny van de Beek. Wicemistrzowie Holandii znakomicie rozpoczęli mecz na stadionie Tottenhamu, a bramka 22-letniego pomocnika była najlepszym podsumowaniem pierwszych minut.

Ajax grał dokładnie tak, jak w meczach z Realem Madryt i Juventusem, w których zachwycał. Piłkarze Erika ten Haga wymieniali dużo podań, po starcie piłki natychmiastowo atakowali rywala wysokim pressingiem. Wszystko wyglądało tak do 31. minuty. Wtedy, w polu karnym Ajaksu, nieszczęśliwie zderzyli się Jan Vertonghen i Toby Alderweireld. Z sytuacji zdecydowanie gorzej wyszedł pierwszy z Belgów, który rozbił nos, a chwilę później opuścił boisko.

W miejsce Vertonghena na boisko wszedł Moussa Sissoko. Francuz, który jeszcze niedawno leczył kontuzję, odmienił przebieg meczu. Tottenham zmienił ustawienie z 3-4-3 na 4-3-3 i wreszcie zaczął stwarzać zagrożenie pod bramką Andre Onany. Pierwsze ostrzeżenie londyńczycy wysłali jeszcze przed przed przerwą. Sissoko zdecydował się na strzał z dystansu, który choć minął bramką Ajaksu w bezpiecznej odległości, to był sygnałem do ataku dla gospodarzy.

Po przerwie widzieliśmy totalną dominację gospodarzy. Już na początku drugiej połowy wyrównującą bramkę mógł zdobyć Christian Eriksen. Mógł, ale jego strzał dobrze obronił Onana. Mauricio Pochettino w przerwie odmienił swój zespół. Tottenham zaatakował wysokim pressingiem, zaczął grać bardzo ofensywnie. Ajax nie potrafił znaleźć na to sposobu i w drugiej połowie długo nie potrafił przedostać się pod bramkę Llorisa.

Chociaż Tottenham atakował, to w kluczowych momentach brakowało mu spokoju i skuteczności. Piłkarze Pochettino albo wrzucali niedokładne piłki w kierunku Fernando Llorente, albo byli blokowani przez obrońców Ajaksu. Goście mieli problemy w ofensywie, ale to oni mogli strzelić kolejnego gola. W 78. minucie na linii pola karnego Tottenhamu znalazł się Dusan Tadić, który podał piłkę na lewą stronę do David Neresa. Brazylijczyk natychmiastowo oddał strzał, który odbił się od słupka bramki Llorisa.

Ajax pokonał Tottenham 1:0 i przed rewanżem jest w znakomitej sytuacji. Drugi mecz odbędzie się w środę, w Amsterdamie.